Pokrzywka alergiczna – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

P

pokrzywka alergiczna


Czerwone, swędzące krosty na skórze zazwyczaj kojarzą nam się z uczuleniem. Tak zwana pokrzywka bardzo często jest efektem zmian alergicznych na skórze, spowodowanych znajdującymi się w otoczeniu alergenami. Czym jest pokrzywka alergiczna, jak ją rozpoznać i jak się jej pozbyć?

Pokrzywka alergiczna – jak wygląda?

Pokrzywka może pojawić się w każdym wieku i najczęściej jest wynikiem ekspozycji na alergeny wziewne lub dotykowe. Często pojawia się po zastosowaniu kosmetyków, w których składzie znajduje się alergen, choć może powstać także, gdy skóra wystawiona jest na działanie pyłków, sierści zwierząt oraz innych alergenów, znajdujących się w powietrzu.

Jej głównym objawem jest powstanie tzw. bąbla pokrzywkowego, który charakteryzuje się:

  • obrzękiem – może on przybierać różne wielkości, zazwyczaj otoczony jest rumieniową obwódką;
  • swędzeniem, czasem pieczeniem.
Przy mniejszej ekspozycji na alergen lub słabszej reakcji organizmu bąble mogą się nie pojawiać, a jedynym objawem alergii jest obrzęk naczynioruchowy, który można zdefiniować jako pojawiający się nagle obrzęk skóry i tkanki podskórnej.
Czasem może obejmować także błony śluzowe jamy ustnej oraz gardła i krtani. Częściej towarzyszy mu ból niż świąd, dlatego bywa mylony z różnymi chorobami infekcyjnymi.

Jak powstaje pokrzywka i jakie są jej rodzaje?

Przyczyną powstawania pokrzywki jest histamina, która zostaje uwalniana przez mastocyty (komórki układu odpornościowego) jako reakcja na alergeny. W miejscu uwolnienia histamina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa przepuszczalność ścian, co wywołuje zwiększony przepływ krwi i lokalny przesięk osocza, doprowadzając do pojawienia się rumienia i obrzęku.

W zależności od czynnika wywołującego pokrzywkę wyróżniamy kilka jej rodzajów:

  • pokrzywka z zimna;
  • pokrzywka z ciepła;
  • pokrzywka słoneczna;
  • pokrzywka wodna;
  • pokrzywka kontaktowa;
  • pokrywka polekowa.

Jak eliminować pokrzywkę alergiczną?

Pokrzywka alergiczna zazwyczaj ustępuje samoistnie, kilka dni po tym, gdy ciało przestaje być narażone na działanie alergenu. Jednak możemy złagodzić jej objawy w postaci pieczenia i swędzenia poprzez zahamowanie wydzielania histaminy. Można to zrobić, stosując przeciwhistaminowe tabletki doustne bez recepty, takie jak Claritine. Jest to lek, skutecznie zmniejszający objawy alergii kontaktowej, eliminujący świąd i zmniejszający zaczerwienienie. Jego zażywanie w odpowiedniej dawce jest bezpieczne dla organizmu, a jako lek na alergię II generacji nie powoduje senności i nie zaburza koncentracji.

W przypadkach, gdy leki bez recepty nie przynoszą efektów, należy udać się do lekarza, który po rozpoznaniu pokrzywki zapisze maść ze sterydem do stosowania miejscowego. Takie leki działają szybko, błyskawicznie eliminując świąd, jednak należy je stosować tylko przez okres zalecany przez lekarza, gdyż w nadmiernej ilości wiążą się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.

Pokrzywka to jeden z najbardziej denerwujących objawów alergii kontaktowej, szczególnie uporczywe jest swędzenie. Dlatego warto jak najszybciej sięgnąć po środki łagodzące objawy.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: