Przeziębienie – przebieg i leczenie krok po kroku

P

przeziębienie przebieg leczenie


Przeziębienie to zespół objawów związanych z wirusową infekcją obejmującą nos, gardło i zatoki przynosowe. Czynnikiem sprawczym są najczęściej rynowirusy oraz koronawirusy, których replikacja w błonie śluzowej powoduje powstanie miejscowego stanu zapalnego.

Objawy przeziębienia

Miejscowy stan zapalny powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, co przyczynia się do powstania obrzęku i zwiększenia wydzielania przez gruczoły błony śluzowej. Niekiedy może dojść do uszkodzenia nabłonka i jego złuszczania. Wirus przenosi się drogą kropelkową, ale także w przypadku niektórych wirusów (np. adenowirusów) drogą pokarmową.

Po ok. 1-2 dniach po kontakcie z osobą chorą pojawiają się objawy choroby, które trwają do 7-10 dni. Chory zakaża innych przez nawet dwa tygodnie, choć największą zakaźność obserwuje się w pierwszych 3 dniach choroby.

Przeziębienie jest zazwyczaj chorobą łagodną o szybkim przebiegu. Dominują takie objawy jak:

  • złe samopoczucie,
  • ból głowy oraz mięśni,
  • niewielka gorączka,
  • katar,
  • ból gardła i kaszel.

Początkowo katar jest wodnisty, spływający po tylnej ścianie gardła, powodując wystąpienie suchego kaszlu, a następnie pojawia się upośledzenie drożności nosa i obecność gęstej zielonkawej wydzieliny oraz mokrego kaszlu.

Przebieg i rozpoznanie

Przeziębienie najczęściej ustępuje samoistnie. U niektórych chorych kaszel wynikający z przejściowej nadwrażliwości oskrzeli może utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie typowych objawów i zwykle nie ma potrzeby wykonywać dodatkowych badań, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych.

Sprawdzone sposoby na przeziębienie

Przeziębienie to choroba wirusowa, w związku z tym  przyjmowanie antybiotyku jest niewskazane, ponieważ nie działa on na wirusy , a jedynie może być przyczyną wystąpienia działań niepożądanych. Jedynie kilka leków ma udowodnione działanie skracające czas trwania przeziębienia. Są to między innymi leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok, preparaty jeżówki oraz wysokie dawki cynku. W leczeniu przeziębienia stosujemy głównie leczenie objawowe, mające na celu złagodzenie objawów. Są to m.in. leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, a także leki wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Należy pamiętać, by nie przyjmować regularnie leków przeciwkaszlowych, ponieważ hamujemy wtedy naturalny mechanizm oczyszczający drogi oddechowe, jakim jest kaszel.

Jeśli występuje u nas kaszel mokry (produktywny), możemy sięgnąć po substancje ułatwiające usuwanie wydzieliny. Jednym z preparatów wykrztuśnych ułatwiających odkrztuszanie jest Flavamed, który występuje w postaci tabletek, tabletek musujących i syropu. Zawarty w nim ambroksol upłynnia i rozrzedza wydzielinę przez zmianę jej składu.

W trakcie przeziębienia należy przede wszystkim odpoczywać i unikać wychłodzenia organizmu. To pozwoli zapobiec powikłaniom takim jak bakteryjne zapalenie zatok, ucha środkowego czy płuc. W zapobieganiu wystąpienia przeziębienia największe znaczenie ma częste mycie rąk oraz izolacja chorych, co ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: