RODO w służbie zdrowia

rodo w służbie zdrowia

W roku 2018 w Polsce weszło w życie Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. Miało ono za zadanie ujednolicenie przepisów w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu, bez względu na to, w którym kraju się znajdziemy, nasze dane osobowe będą równie dobrze chronione. Dodatkowo, znacząco ułatwia to współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami z różnych krajów, które obecnie muszą przestrzegać jednych i tych samych przepisów odnośnie ochrony danych osobowych, a także wielu innych, które mają wpływ na ich współpracę.

Jednak nie tylko w przedsiębiorstwach prywatnych muszą być przestrzegane przepisy związane z ochroną naszej prywatności. Również wiele różnych instytucji jest zmuszonych do tego, by chronić nasze dane osobowe. Placówki służby zdrowia, czy to prywatne czy państwowe, nie stanowią tutaj wyjątku. Także placówki świadczące usługi medyczne są zobowiązane do szczególnej ochrony danych osobowych pracowników i pacjentów, które często bywają poufne i wrażliwe.

Przestrzeganie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych w placówkach służby zdrowia

Zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach Unii Europejskiej często problemy z przestrzeganiem przepisów o ochronie danych osobowych mają właśnie placówki zdrowia. Wśród kar finansowych, jakie nałożono z powodu nieprzestrzegania prawa o RODO jest również placówka opieki zdrowotnej, choć nie na terenie Polski.

Mimo to, niektórzy Polacy uskarżają się, że zwłaszcza w dużych placówkach medycznych ich prawa nie są wystarczająco chronione. Pacjenci najczęściej wołani są do gabinetów wymieniani z imienia i nazwiska, kartoteki, na których widnieje imię, nazwisko i adres są zwykle położone na wierzchu tak, że łatwo jest te dane odczytać. Jednak największym problemem bez wątpienia są badania lekarskie, które odbywają się w niekomfortowych warunkach. Także w Polsce zdarza się, że pacjenci badani są w obecności innych chorych czy osób postronnych. Prawo do prywatności jest często naruszane, a kary finansowe nakładane na placówki medyczne mogą być kwestią czasu, sporym problemem jest również sam obieg dokumentów kart pacjentów i faktur.

Czy polskim placówkom medycznym grożą kary finansowe?

Wszystko wskazuje na to, że jeśli prywatność pacjentów nie będzie lepiej przestrzegana, również w polskiej służbie zdrowia możemy spodziewać się pierwszych kar nakładanych za łamanie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, a przy tym również podstawowych praw pacjentów. Choć obywatele naszego kraju wielokrotnie zgłaszali odpowiednim organom przypadki łamania praw pacjentów, to niewiele zmieniało się przez ostatnie lata. Jednak od momentu wdrożenia Ustawy o RODO również w służbie zdrowia zaczęło się sporo zmieniać. Coraz częściej prawo do prywatności pacjentów jest przestrzegane, a pacjenci zyskują znacznie większy komfort.Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.