Sanatoria w Polsce Południowej – które warto odwiedzić?

Polska południowa

W Polsce znajduje się blisko 50 miejscowości o statusie uzdrowiska, a w nich – niezliczona liczba sanatoriów oraz ośrodków wypoczynkowych.

Zalety uzdrowisk w Polsce Południowej

Na południu Polski można znaleźć budynki sanatoryjne w otoczeniu gór czy też bieszczadzkich lasów, które stanowią wielki atut w tej lokalizacji. Ponadto sanatoria w Polsce Południowej mają bardzo długą tradycję – pierwsze ośrodki lecznicze powstały na tych ziemiach już kilka wieków temu. Lecznicze wody i torfy znalazły w nich bardzo szerokie zastosowanie, a ogromny zakres usług sprawia, że na południe nadal trafiają kuracjusze z rozmaitymi schorzeniami.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

W skład kompleksu Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój wchodzi siedem budynków sanatoryjnych. Sama miejscowość już od XIX wieku może poszczycić się mianem uzdrowiska. Miejscowe solanki pomagają m.in. w leczeniu chorób laryngologicznych, narządu ruchu oraz cukrzycy. Co więcej, uzdrowiska oferują aż pięćdziesiąt różnych zabiegów.

Goczałkowice-Zdrój to również doskonały ośrodek dla młodszych pacjentów – w jego skład wchodzi budynek Szpitala Dziecięcego „Stokrotka” z Oddziałami Rehabilitacyjnymi dla Dzieci oraz Oddziałami Szpitala Uzdrowiskowego dla Dzieci.

Uzdrowisko Cieplice w Jeleniej Górze

Uzdrowisko Cieplice to kolejny duży kompleks, obejmujący kilka budynków, znajdujących się na terenie Jeleniej Góry, na Dolnym Śląsku. Miasto położone na wysokości 350 m n.p.m., otoczone jest czterema pasmami górskimi:

  • górami Kaczawskimi,
  • Karkonoszami,
  • Rudawami Janowickimi
  • oraz Izerami.

Oprócz pięknego położenia, sanatoria znajdujące się w obrębie uzdrowiska wyróżniają się szerokim zastosowaniem wód leczniczych, które wykorzystywane są do kąpieli w basenie, okładach borowinowych, inhalacjach, jak również masażach i hydromasażach.

Sanatorium „Stare Łazienki” w Iwoniczu-Zdroju

Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk, otoczone lasami jodłowo – bukowymi. Miejscowość słynie przede wszystkim z wód leczniczych. Właściwości lecznicze panującego tam klimatu zostały potwierdzone naukowo.

Sanatoria w Iwoniczu-Zdroju zostały zbudowane w stylu szwajcarskim. W pobliżu „Starych Łazienek” znajdują się również inne budynki sanatoryjne oraz Pijalnia Wód Mineralnych o wnętrzu stylizowanym na oranżerię.Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.