Sanatoria w Polsce Południowej – które warto odwiedzić?

S

Polska południowa

W Polsce znajduje się blisko 50 miejscowości o statusie uzdrowiska, a w nich – niezliczona liczba sanatoriów oraz ośrodków wypoczynkowych.

Zalety uzdrowisk w Polsce Południowej

Na południu Polski można znaleźć budynki sanatoryjne w otoczeniu gór czy też bieszczadzkich lasów, które stanowią wielki atut w tej lokalizacji. Ponadto sanatoria w Polsce Południowej mają bardzo długą tradycję – pierwsze ośrodki lecznicze powstały na tych ziemiach już kilka wieków temu. Lecznicze wody i torfy znalazły w nich bardzo szerokie zastosowanie, a ogromny zakres usług sprawia, że na południe nadal trafiają kuracjusze z rozmaitymi schorzeniami.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

W skład kompleksu Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój wchodzi siedem budynków sanatoryjnych. Sama miejscowość już od XIX wieku może poszczycić się mianem uzdrowiska. Miejscowe solanki pomagają m.in. w leczeniu chorób laryngologicznych, narządu ruchu oraz cukrzycy. Co więcej, uzdrowiska oferują aż pięćdziesiąt różnych zabiegów.

Goczałkowice-Zdrój to również doskonały ośrodek dla młodszych pacjentów – w jego skład wchodzi budynek Szpitala Dziecięcego „Stokrotka” z Oddziałami Rehabilitacyjnymi dla Dzieci oraz Oddziałami Szpitala Uzdrowiskowego dla Dzieci.

Uzdrowisko Cieplice w Jeleniej Górze

Uzdrowisko Cieplice to kolejny duży kompleks, obejmujący kilka budynków, znajdujących się na terenie Jeleniej Góry, na Dolnym Śląsku. Miasto położone na wysokości 350 m n.p.m., otoczone jest czterema pasmami górskimi:

  • górami Kaczawskimi,
  • Karkonoszami,
  • Rudawami Janowickimi
  • oraz Izerami.

Oprócz pięknego położenia, sanatoria znajdujące się w obrębie uzdrowiska wyróżniają się szerokim zastosowaniem wód leczniczych, które wykorzystywane są do kąpieli w basenie, okładach borowinowych, inhalacjach, jak również masażach i hydromasażach.

Sanatorium „Stare Łazienki” w Iwoniczu-Zdroju

Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk, otoczone lasami jodłowo – bukowymi. Miejscowość słynie przede wszystkim z wód leczniczych. Właściwości lecznicze panującego tam klimatu zostały potwierdzone naukowo.

Sanatoria w Iwoniczu-Zdroju zostały zbudowane w stylu szwajcarskim. W pobliżu „Starych Łazienek” znajdują się również inne budynki sanatoryjne oraz Pijalnia Wód Mineralnych o wnętrzu stylizowanym na oranżerię.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: