Skuteczne sposoby zapobiegania niestrawności

S

sposoby zapobiegania niestrawności


Niestrawność, to przewlekły lub nawracający ból brzucha, który może towarzyszyć organicznym chorobom przewodu pokarmowego. Niestrawność z nazwy sugeruje proces nieprawidłowego trawienia, często dając niepokojące objawy. Jednak w zdecydowanej większości wynika z nieprzemyślanej diety i złych nawyków żywieniowych.

Charakterystyka niestrawności

Niestrawność to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości przewodu pokarmowego.

Najczęściej objawia się w postaci uczucia pełności po posiłku, bólu i pieczenia w środkowej części brzucha, szybkiego osiągania sytości, odbijania, zgagi i braku łaknienia.

Jeżeli powyższe objawy trwają nieprzerwanie od 3 miesięcy, wtedy takie zjawisko nosi nazwę dyspepsji. Niestrawność może przebiegać w związku z różnymi chorobami przewodu pokarmowego lub bez uchwytnej przyczyny.

Istnieją tak zwane objawy alarmujące, które mogą sugerować poważne zmiany w obrębie przewodu pokarmowego i koniecznie wymagają diagnostyki.

Wśród nich wyróżnia się:

  • utratę masy ciała,
  • zaburzenia w połykaniu,
  • krwawienie,
  • żółte zabarwienie skóry
  • oraz wybudzające w nocy bóle brzucha.

Co powoduje niestrawność?

Istnieje wiele powodów przyczyniających się do złego trawienia. Jednym z nich jest pośpieszne przyjmowanie posiłków. Zaleca się, aby spożywać regularnie, małe porcje jedzenia (od 3 do 5 dziennie), które powinno spożywać się w spokoju i bez nerwów.

Dodatkowo należy pamiętać, aby ostatni posiłek przyjmować nie krócej niż 2-3 godziny przed snem. Kolejną przyczyną jest spożywanie potraw, które nasilają objawy. Zalicza się do nich tłuste i wysokokaloryczne posiłki, ostro przyprawione dania i przetworzone jedzenie typu fast-food. Tego typu pożywienie jest dużym obciążeniem dla żołądka i wymaga wydzielenia dużych ilości soków trawiennych.

tłuste posiłki

Alkohol, kawa i napoje gazowane również nie służą żołądkowi. Należy ograniczać tego rodzaju napoje i zastępować je wodą, która znacznie przyspiesza metabolizm i odpowiednio nawadnia organizm. Śluzówce żołądka nie służy także dym tytoniowy, dlatego zdecydowanie poleca się zaprzestanie palenia papierosów.

Jak skutecznie radzić sobie z niestrawnością?

Ograniczenia w diecie i zmienienie codziennych nawyków może okazać się pomocne w radzeniu sobie z niestrawnością. Iberogast na ból brzucha i niestrawność może być pomocny w tym przypadku, oparty jest bowiem na ziołowych składnikach, wspomagających pracę żołądka.

Dodatkowo w przypadku dolegliwości żołądkowych zalecane jest spożywanie siemienia lnianego, który korzystnie wpływa na regulację procesów trawiennych i błonę śluzową. Istnieje także właściwe leczenie farmakologiczne tj. leki hamujące wydzielanie kwasu solnego – tzw. inhibitory pompy protonowej oraz rozkurczające w przypadku silnego bólu np. drotaweryna.

Kiedy skierować się do lekarza?

W przypadku gdy objawy nasilają się w czasie, a także żadne zastosowane postępowanie i leczenie nie przynosi rezultatów, konieczne może być zasięgnięcie porady lekarza. Konieczne może się okazać wykonanie badań takich jak:

  • USG jamy brzusznej,
  • gastroskopia,
  • czy test na zakażenie Helicobacter pylori,

które mogą wyjaśnić przyczynę występujących dolegliwości.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: