Co pomoże na dolegliwości bólowe kręgosłupa? – 5 skutecznych sposobów

sposoby na dolegliwości bólowe kręgosłupaKiedy nie chce się brać tabletek albo przestają działać, warto sięgnąć po domowe sposoby, które pomogą złagodzić ból, ale też można założyć gorset ortopedyczny. Ból ten może mieć wiele przyczyn, które zależą od wieku i stanu zdrowia. Jeśli mamy problemy z kręgosłupem, to sygnalizuje je on przez ostry, a nawet paraliżujący ból pleców.

Do jego uszkodzenia może dojść w związku z nadwyrężeniem pleców przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, ale też z powodu długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, a także w wyniku choroby, np. osteoporozy, wypadnięcia dysku oraz zwyrodnienia stawów.

Na ból kręgosłupa rozciąganie i kompres

Na ból pleców bardzo dobrym rozwiązaniem są również ćwiczenia. Jeśli chcesz spróbować porozciągać swoje ciało, to wystarczy położyć się na brzuchu, a potem możliwie mocno odchylić plecy, wspierając się na ramionach. Takie ćwiczenie powtórzone kilkukrotnie powinno na jakiś czas zniwelować ból kręgosłupa.

Innym sposobem jest zimny lub gorący kompres. Do wykonania zimnego okładu wystarczy użyć chłodnej wody albo kostek lodu. Zadziała łagodząco, gdy będzie powtarzany przez kilka dni. Natomiast gorący kompres wykonuje się przy użyciu folii spożywczej oraz materiału. Materiał moczymy w gorącej wodzie, wyciskamy jej nadmiar i przykładamy w miejscu, które boli. Aby wzmocnić efekt, materiał można owinąć folią spożywczą, która zatrzyma ciepło. Można też bolące miejsce przykryć kocem lub kołdrą. Sprawdzi się też termofor z gorącą wodą.

Inne rozwiązanie? Gorset ortopedyczny

Świetnym rozwiązaniem jest też gorset ortopedyczny, który można kupić w sklepie medycznym albo ortopedycznym. W sprzedaży dostępne są gorsety specjalne dla panów i dla pań – różnią się wyprofilowaniem. Noszenie takiego gorsetu z pewnością zmniejszy dolegliwości bólowe.

Ból pleców? Pomoże gorąca kąpiel i sen

Kiedy pojawia się ból kręgosłupa, zazwyczaj sięgamy po różne maści i tabletki, jednak mało kto wie, że ciepło również ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego skuteczna będzie również kąpiel.

Pobyt w wannie z dodatkiem soli do kąpieli oraz olejku eterycznego rozluźni mięśnie i uśmierzy ból kręgosłupa. Po takiej kąpieli, warto pomyśleć o innym, dobrym rozwiązaniu jakim jest sen. Dzięki temu skutecznie odciążysz kręgosłup i tym samym zmniejszysz ból pleców. Warto pamiętać, że najlepiej położyć się na wznak oraz również zasnąć w takiej pozycji – jest to gwarancją, że rano obudzisz się bez bólu kręgosłupa.

 Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.