Spray na chrapanie do nosa lub gardła – działanie i opinie

S

spray na chrapanie do nosa


Chrapanie należy do najczęściej występujących zaburzeń snu. Może prowadzić do wielu poważnych dolegliwości i stanowi problem zarówno dla chorego, jak i osób z jego otoczenia. Jednym z najpopularniejszych sposobów leczenia objawowego jest zastosowanie specjalnego sprayu.

Problem chrapania i jego przykre konsekwencje

Z chrapaniem wiąże się wiele przykrych konsekwencji, których nie powinno się bagatelizować. Niedostateczne dotlenienie organizmu może w ciągu dnia odpowiadać za uczucie senności, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie, a także bóle głowy, obniżoną koncentrację, słabą efektywność oraz niską odporność na stres.

Chroniczne chrapanie prowadzi również do rozwoju bezdechu sennego i problemów naczyniowo-sercowych. Pierwszym etapem leczenia powinna być diagnostyka przyczyn tej dolegliwości, a także określenie jej intensywności. W tym celu pacjent przechodzi specjalne badania analizujące poszczególne fazy snu. Aby kuracja okazała się skuteczna, powinna opierać się na zwalczeniu nie tylko symptomów, ale również przyczyn. Leczenie objawowe jest jednak bardzo istotne ze względu na komfort pacjenta. Ma także korzystny wpływ na wszystkie osoby z jego otoczenia, które ze względu na odgłosy chrapania narażone są na bezsenność lub cykliczne wybudzenia w środku nocy.

Do najpopularniejszych środków zwalczających objawy należą spraye aplikowane do gardła oraz nosa. Preparaty tego typu nie mogą być stosowane do leczenia bezdechu sennego, jednak dają szansę na zredukowanie intensywności chrapania towarzyszącego tej dolegliwości. Są one dostępne w internecie i aptekach bez recepty.

Działanie sprayów przeciw chrapaniu

działanie sprayówStosowanie preparatów w aerozolu pozwala na pozbycie się jednej z najczęstszych przyczyn prowadzących do chrapania, czyli zbyt silnego rozkurczu mięśnia w okolicach przełyku. Występuje on podczas snu i doprowadza do zwężenia wejścia do gardła, przez co przepływ powietrza ulega zaburzeniom. Aby płuca miały zapewnioną odpowiednią jego ilość, szybkość przepływu przez gardło musi znacząco się zwiększyć.

Wówczas wzrostowi ulega również wywierane na gardło ciśnienie, co wywołuje drgania języczka i podniebienia miękkiego. To właśnie te wibracje odpowiedzialne są za wydobywanie specyficznego i bardzo irytującego odgłosu. Odpowiedni spray przeciw chrapaniu jest w stanie zwiększyć przepływ powietrza, dzięki czemu redukuje wibracje. Jest to możliwe za sprawą składu preparatu, który działa zmiękczająco i nawilżająco na śluzówkę gardła, a także przyczynia się do poprawy napięcia jego tkanek. Utrzymanie w obrębie gardła warunków prawidłowej wilgotności, pozwala na zlikwidowanie oporów dla powietrza przepływającego przez drogi oddechowe. Dzięki temu odpowiedni preparat usuwa również ból gardła połączony z uczuciem suchości po przebudzeniu, poprawiając komfort snu i jakość samego oddychania.

Składy preparatów i aplikacja

Forma dostępnych na rynku aerozoli pozwala na aplikację mikroskopijnych kuleczek lipidowych, zwanych liposomami. W składzie tego typu środków znajduje się zazwyczaj mieszanina olejków eterycznych oraz witamin. Po zaaplikowaniu preparatu, składniki sprayu wchłaniane są przez podniebienie miękkie i języczek. Dzięki zastosowaniu aplikatora o odpowiedniej konstrukcji, spray do gardła lub nosa jest bardzo prosty w użyciu i daje pewność dotarcia substancji aktywnych do właściwych obszarów. Bezpośrednia aplikacja zapewnia długotrwałe działanie, które może zapewnić nawet osiem godzin spokojnego snu. Spraye dostępne w aptekach poddawane są licznym testom klinicznym.

Badania na sprejach na chrapanie polegają głównie na mierzeniu ciśnienia krwi oraz przeprowadzaniu odpowiednich prób dźwiękowych podczas snu. Uwzględniana jest również szczegółowa analiza wypowiedzi pacjentów cierpiących na schorzenia mogące w jakikolwiek wpłynąć na obiektywność wyników przeprowadzanych badań. Dzięki temu spray do nosa lub gardła może okazać się pomocny również w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie widocznej przyczyny wysokiej częstotliwości chrapania u osoby dorosłej.
Nierzadko ma na to wpływ spanie w szkodliwych dla zdrowia warunkach, które prowadzą do patologicznego wysychania śluzówki. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń mocno klimatyzowanych, nadmiernie suchych lub charakteryzujących się zbyt wysoką temperaturą.

Skuteczność, cena i opinie

skuteczność i opinieW leczeniu objawowym, spraye przeciw chrapaniu wykazują bardzo dobrą skuteczność. Są w stanie przynieść ulgę osobie chrapiącej, a także ludziom z jej otoczenia. Ze względu na nierzadko całkowicie naturalny i nieinwazyjny skład, preparaty tego typu z reguły nie wyrządzają żadnych szkód w organizmie. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena i ekonomiczność, która pozwala na długie korzystanie z jednego aplikatora (nawet przez kilkadziesiąt nocy).

Wydajny i bezpieczny w użytkowaniu spray aplikowany do nosa lub gardła kosztuje w aptece ok. 20-40 złotych. Jedynym ograniczeniem stosowania tego typu leku może być uczulenie na któryś ze składników preparatu, jednak nie powinno się aplikować go również bezpośrednio po posiłku.
Opinie dotyczące działania najpopularniejszych sprayów przeciw chrapaniu z reguły są pozytywne, chociaż to tabletki są w dalszym ciągu najczęściej wybieranym środkiem na chrapanie m.in. z uwagi na wygodę stosowania.

Należy pamiętać, że skuteczność leczenia objawowego nie zwalnia jednak pacjentów cierpiących na ciężki bezdech senny z podjęcia leczenia zabiegowego. Obecnie stosowane metody są mało inwazyjne i opierają się m.in. na wykorzystaniu fal radiowych oraz wszczepianiu implantów podniebiennych.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: