Suplementy na stawy: ranking preparatów i tabletek – co najlepsze na stawy w 2019?

S

bol kolana

Dzisiejszy świat pełen jest skrajności, które stosowane w nadmiarze, obciążają organizm współczesnego człowieka. Równowaga między pracą a spędzaniem czasu wolnego bardzo rzadko jest zachowana z uwagi na zmęczenie i brak chęci. Po ciężkim dniu pracy siedzącej, osoby o niewykształconych nawykach zdrowotnych, wybierają kanapę i kolejną stagnację bez aktywności. Po drugiej stronie bieguna są osoby hiperaktywne pokroju profesjonalnych sportowców, czy pracowników fizycznych, które przeznaczają zbyt mało czasu na odpoczynek. Wspólnym mianownikiem dla powyższych sytuacji jest bolesność stawowa, która poprzez brak życiowego balansu, w końcu upomina się o leczenie.

Przyczyny bolesności stawów

Stawy stanowią połączenia dwóch kości, dzięki którym możliwa jest biomechaniczna ruchomość kończyn. Najbardziej narażonymi na bolesność stawami organizmu są niewątpliwie:

 • ramiona,
 • biodra,
 • łokcie,
 • kolana.

Dzieje się tak z uwagi na przeciążenia, którym bardzo często powyższe stawy są poddawane. Częstym symptomem problemów stawowych jest właśnie bolesność, zapalenie stawu, ale również dyskomfort, który każdego roku zaprowadza do lekarza setki tysięcy osób, tylko w naszym kraju. Nierzadko bolesność spowodowana jest przewlekłą chorobą, lub urazem mechanicznym, którego doznają najczęściej osoby o zwiększonej aktywności fizycznej.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu stawów jest ponadto artretyzm, który obejmuje chorobę zwyrodnieniową oraz reumatoidalne zapalenie stawu. Z pierwszą odmianą najczęściej spotykają się osoby dorosłe powyżej 40 roku życia, a jej bolesność obejmuje nadgarstki, ramiona, biodra oraz kolana. Reumatoidalne zapalenie stawu to natomiast bardzo często przypadłość kobiet, które objawia się poprzez bolesność, zapalenie stawowe, a także odkładaniem się płynu, który finalnie powoduje zniekształcenie i nienaturalny rozrost powierzchni stawowej. Inne przyczyny bolesności stawowej mogą obejmować:

 • zapalenie poduszek stawowych,
 • toczeń,
 • dna moczanowa,
 • niektóre choroby zakaźne, jak świnka, grypa, czy zapalenie wątroby,
 • uszkodzenie chrząstki w rzepce,
 • zapalenie ścięgna,
 • infekcja kości,
 • rak,
 • osteoporoza,
 • sarkoidoza,
 • krzywica.

Objawy bólu stawów, czyli kiedy udać się po pomoc?

Zdarza się, że dotkliwy ból stawów wymaga interwencji lekarskiej. Powinieneś zasięgnąć fachowej porady, jeśli nie rozpoznajesz przyczyny bolesności, a doświadczasz niewyjaśnionych jej objawów. Koniecznością do wizyty w szpitalu będzie obrzęk stawu, nienaturalna struktura, tj. zaczerwienienie, miękkość, podwyższona temperatura, czyli zapalenie. Również należy udać się do lekarza w przypadku, kiedy wyczuwalny ból utrzymuje się przez trzy dni lub dłużej, albo jeśli masz gorączkę bez widocznych objawów grypy. Koniecznie udaj się po pomoc medyczną, jeśli przydarzyła Ci się jedna z poniższych sytuacji:

 • doświadczyłeś poważnej kontuzji,
 • staw uległ widocznemu zdeformowaniu,
 • nagle wystąpił obrzęk wokół stawu,
 • staw nie wykazuje żadnej ruchomości lub jest ona bardzo ograniczona,
 • występuje ciężka bolesność.

figurka - ból stawów

W jaki sposób leczyć oraz przeciwdziałać bólom stawowym?

Artretyzm jest chorobą przewlekłą, której tak naprawdę nie można całkowicie wyleczyć. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym zostanie ona zminimalizowana lub czasowo ograniczona. W tym celu można stosować miejscowe leki przeciwbólowe w postaci maści, bezsterydowych leków przeciwzapalnych, a także wpływające na wzmocnienie stawów suplementy. Stosowane preparaty na stawy nigdy nie powinny jednak stanowić podstawy do rozwiązania problemu, a raczej należy je traktować jako ostatnią deskę ratunku.

Bardzo ważnym, naturalnym aspektem przeciwdziałania stawowej bolesności jest, wbrew pozorom, pozostanie aktywnym fizycznie.
Wydawałoby się, że ból stawu wymaga bezterminowego odpoczynku, jednak jeśli bolesność utrzymuje się przez dłuższy czas, receptę na jej zniwelowanie mogą stanowić umiarkowane ćwiczenia, na przykład w postaci, coraz bardziej popularnych, zajęć jogi. Na pewno pomocne będzie rozciąganie, czyli tzw. stretching, który pomoże w utrzymaniu poprawnego zakresu ruchomości stawu. masaz ramieniaBardzo ważną sprawą jest również utrzymywanie bezpiecznego zakresu masy ciała, ponieważ nadwaga i otyłość, czyli cywilizacyjne choroby obecnego świata, to bardzo częste przyczyny bolesności stawowej. Uraz mechaniczny stawu, np. w przypadku sportowców, przez pierwsze dwa dni powinien być ochładzany przy użyciu zmrożonych kompresów żelowych. Regeneracja stawów w domowych warunkach może być również uzyskana dzięki lekom przeciwzapalnym bez recepty, masażom, ciepłej kąpieli. Przy tym wszystkim nie należy zapominać o zdroworozsądkowym odpoczynku.

Stary, dobry kolagen na stawy

Glukozamina i chondroityna to dwa popularne składniki, które najczęściej tworzą suplementy na stawy kolanowe, zwalczające bolesność. Niewiele ludzi jednak zdaje sobie sprawę, że głównym komponentem niemal wszystkich suplementów z tej kategorii jest kolagen.

Ten budulec jest białkiem, który odgrywa istotną rolę w procesach tworzenia i utrzymania tkanki łącznej, takiej jak chrząstki, ścięgna i więzadła. Kolagen występuje również w strukturze skóry, dzięki czemu zachowuje ona młodość oraz elastyczność. Chrząstka to twardy, gumowaty materiał pokrywający zakończenia kości. Ząb czasu powoduje jej zanikanie w wyniku starzenia się oraz powtarzalności ruchów. Rezultatem powyższego jest rozciąganie ścięgien i więzadeł oraz ocieranie się o siebie kości, co jest powodem bólu. Odnowienie chrząstki stawowej to wynik wpływu kolagenu, który zapewnia również łagodzenie stanów zapalnych. Aktywny styl życia dzięki tej substancji to możliwość, a nie udręka. Kolagen II typu występuje głównie w stawach, które z uwagi na wzmożoną ruchomość, bardziej narażone są na zużycie. Wybór odpowiedniego suplementu powinien więc być uwarunkowany, przede wszystkim, obecnością tej właśnie substancji.
rentgen kolana

Suplementy na stawy – nasz ranking

Przyczyna bólu zweryfikuje możliwości medycznego przeciwdziałania. Odpowiednie suplementy na stawy dostępne bez recepty mogą wyhamować rozwój zwyrodnienia stawowego, a nawet całkowicie wyeliminować bolesność. Jeśli jednak taki stan rzeczy nie zostanie osiągnięty, kolejnym krokiem może okazać się poważna ingerencja lekarska, włącznie z redukcją płynu surowiczego nagromadzonego w stawie oraz operacją chirurgiczną. Wczesne wykrywanie, diagnoza oraz przeciwdziałanie mogą pozwolić na skuteczne leczenie podstawowej przyczyny twojego stawowego problemu. Najlepsze preparaty na stawy zazwyczaj bogate są w elementy budulcowe typu kolagen, witamina C oraz glukozamina.

Sporządzając poniższy ranking, kierowaliśmy się:

  • zawartością składników odżywczych,
  • ceną
  • oraz stopniem popularności wśród konsumentów.

Oto, naszym zdaniem, najlepsze tabletki na stawy:

Nazwa produktuFormaGdzie kupić?
1. Proflexentabletki ZOBACZ
2. Flexin 500tabletki ZOBACZ
3. Flexidium 400tabletki ZOBACZ

Nasz numer jeden: Proflexen

PROFLEXEN (zobacz recenzję) to naszym zdaniem najlepszy preparat na stawy, który wspomaga komfortową i swobodną ich pracę. Utrzymanie elastyczności przy równoczesnym wzmocnieniu kości poparte jest jeszcze wzmożeniem produkcji kolagenu. Poranne sztywnienie stawów dzięki temu suplementowi może nie być już tak bardzo uciążliwe, a intensywny wysiłek może nie powodować już stanów zwyrodnieniowych. Składniki suplementu, a przede wszystkim kolagen typu II, znane są ze skutecznego wsparcia chrząstki stawowej, co w efekcie przekłada się na swobodę ruchu.

Kompleksowe wsparcie powierzchni stawowych możliwe jest dzięki wzbogaconym, naturalnym składnikom suplementu PROFLEXENOprócz wspomnianego kolagenu, w skład suplementu wchodzą również: glukozamina, chondroityna, MSM, kadzidlowiec indyjski, ostryż długi, imbir lekarski, papaina, bromelaina, witamina C, cynk, mangan oraz selen. Długa lista aktywnych komponentów sprawia, że ten suplement staje się coraz bardziej popularny. Za efekty odpowiadają przede wszystkim:

 • UC-II czyli kolagen typu drugiego, który wykazuje efektywność podczas stosowania przeciwbólowego, jak również w profilaktyce przeciwzapalnej stawów.
 • Ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego – wpływa na elastyczność stawu, co jest wpływem tzw, kwasów bosweliowych.
 • Ekstrakt z kłącza ostryżu długiego to źródło kurkuminy, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów i kości.
 • Ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego to skuteczne wsparcie ruchomości oraz profilaktyka przeciw porannym sztywnieniom stawów.
 • Witamina C to naturalne wspomaganie produkcji kolagenu, który jest głównym budulcem chrząstki stawowej.
 • Mangan bierze udział w procesie tworzenia tkanki łącznej oraz wpływa na zdrowie kości.

Zakup produktu dostępny jest wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej, a cena nabiera atrakcyjności z każdym dodatkowym opakowaniem. Pakiet podstawowy, który stanowi kurację miesięczną to cena 169 zł. Pakiet standardowy wystarczający na trzymiesięczne zastosowanie to koszt 338 zł. Za pakiet półroczny zapłacisz 507 zł. Więcej informacji uzyskasz na oficjalnej stronie dystrybutora: www.proflexen.pl

Miejsce 2: Flexin 500

tabletki na stawy Flexin 500

Suplementy najlepsze na stawy powinny cechować się niwelowaniem, bądź eliminowaniem bólu oraz stanów zapalnych. Właśnie w taki sposób oceniany jest FLEXIN 500, który poprzez wspomaganie naprawy i odbudowy tkanki chrzęstno-stawowej wpływa na objawy bolesności, a także zapobiega niszczeniu wspomnianej tkanki. Unikalna formuła o nazwa FluidJoint Complex, którą szczyci się producent ma wydatnie wpływać na poprawę ruchomości stawowej w sposób naturalny i bezpieczny.

Składniki produktu w postaci kolagenu, glukozaminy oraz ekstraktu z rośliny Beswellia Serrata znane są z tego, że przyspieszają regenerację stawu oraz profilaktycznie wpływają na zapobieganie potencjalnym urazom w przyszłości. Stosowanie suplementu zapewni udział poniższych składników w procesie odnawiania uszkodzonych tkanek stawowych:

 • Glukozamina znana jest z przeciwdziałania zwyrodnieniom stawu oraz łagodzenia bolesności. Ponadto jej właściwości wpływają pozytywnie na przyspieszenie odbudowy chrząstki stawowej.
 • Ekstrakt z Boswellia Serrata wykazuje właściwości przeciwzapalne.
 • FluidJoint Complex jest substancją aktywną, która odpowiada za regeneracje stawu oraz uśmierzanie bolesności.
 • Witamina C pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu kolagenu w stawie, co zapewni właściwe funkcjonowanie chrząstki stawowej oraz kości.

Jedna kapsułka FLEXIN 500  powinna być przyjmowana trzy razy dziennie w trakcie posiłku. Do pełnego zadowolenia z kuracji należy zastosować przynajmniej miesięczną suplementację produktem. Preparat stosowany profilaktycznie może zapewnić w przyszłości właściwą ochronę przed stanem zwyrodnieniowym. Opakowanie produktu FLEXIN 500 zawiera 90 kapsułek, które zapewniają miesięczną kurację.

Miejsce 3: Flexidium 400

tabletki na stawy Flexidium 400

Preparat FLEXIDIUM 400 w formie kapsułek wspomaga prawidłowe działanie chrząstki stawowej, przede wszystkim, dzięki substancjom czynnym zawartym w składzie produktu. Między innymi kolagen (400 mg w dziennej porcji), kwas hialuronowy (200 mg), cynk, selen, kwas l-askorbinowy oraz biotyna wydatnie wpływają na poprawę funkcjonowania stawu.

 • Ogromną rolę w przypadku bolesności odgrywa kolagen na stawy, który stanowi białko o niezwykle ważnym działaniu dla całego organizmu. Ta, występująca naturalnie w organizmie, substancja odpowiada za  przyspieszenie procesu regeneracji chrząstki stawowej oraz przeciwdziała zesztywnieniu. Kolagen pochodzenia rybnego zastosowany w suplemencie posiada zdecydowanie wyższą jakość w zestawieniu z odmianą wieprzową, czy wołową, co na stawy zadziała z jeszcze lepszym efektem. Pochodna ryby jest zbliżona do kolagenu ludzkiego, a więc zapewniać będzie dobre wchłanianie.
 • Kwas hialuronowy zawarty w produkcie to podstawowy budulec mazi stawowej, która odpowiada za minimalizowanie tarcia między chrząstkami stawów. Zbyt mała ilość mazi może być przyczyną odczuwania bolesności. Substancja zawarta w suplemencie Flexidium 400 może zapewnić więc regenerację płynu, co w połączeniu z innymi składnikami będzie wspierać powrót do normalnego funkcjonowania.
 • Kwas l-askorbinowy oraz Witamina C stanowią źródło przeciwdziałania wolnym rodnikom, które odpowiedzialne są za proces postarzania stawów i kości.
 • Cynk oraz selen zapewniają długotrwałą kondycję oraz zapobieganie zwyrodnieniom stawów.

Opakowanie Flexidium 400 zawiera 60 kapsułek, więc stosowanie preparatu w ilości dwóch kapsułek dziennie zapewni Twoim stawom miesięczną kurację odnawiającą. Cena suplementu to 155 zł za dwa opakowania w „programie start” oraz 309 zł za trzy opakowania produktu w „programie polecanym”.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: