Szafran: cena – dlaczego tyle kosztuje i gdzie kupić przyprawę?

S
gdzie kupić szafran

Nie każdy wie, że szafran jest jedną z najdroższych przypraw dostępnych na rynku. Wysoki koszt zakupu z pewnością zniechęca wiele osób. Trzeba jednak mieć świadomość, że szafran posiada znakomite właściwości. Doskonale wpływa on na zdrowie i samopoczucie.

 Szafran pozyskiwany jest z wyjątkowej odmiany krokusów. Na uwagę zasługuje fakt, że kilogram opisywanej przyprawy produkowany jest z około 150 000 sztuk kwiatów. Ponadto jest ona wytwarzana ręcznie. Właśnie dlatego uchodzi ona za drogocenną. 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić szafran do codziennego menu. Wynika to z faktu, że nie potrzebujemy dużej ilości przyprawy, aby wzbogacić danie. Wystarczy szczypta, aby potrawa zyskała unikatowego smaku i aromatu.

Warto wspomnieć, że prawdziwy szafran posiada złoty, nieco rudawy kolor.

Najważniejsze właściwości szafranu

Szafran ceniony jest już od wielu pokoleń. W chińskiej medycynie ludowej był wykorzystywany, jako środek przeciwbólowy, czy też wzmacniający krążenie. Ponadto zauważono jego pozytywny wpływ na układ nerwowy. W medycynie tybetańskiej był stosowany podczas leczenia chorób serca.

Na uwagę zasługuje fakt, że szafran wspomaga prawidłową pracę narządów płciowych. W przeszłości bardzo często był stosowany przez kobiety, które borykały się z nieregularnymi miesiączkami.

Szafran jest także potężnym afrodyzjakiem. Wzmaga on ochotę na intymne zbliżenia. W sposób naturalny podnosi libido, co z pewnością usatysfakcjonuje tych, którzy odczuwają monotonię. Systematyczne spożywanie może podnieść jakość życia seksualnego.

pozytywny wpływ na zdrowie

Szafran wykazuje:

 • Działanie antydepresyjne – przyprawa stymuluje organizm do produkcji serotoniny. Wspomniany związek ma bezpośredni wpływ na nastrój oraz ogólne samopoczucie. Szafran zwiększa również poziom dopaminy. Trzeba podkreślić, że zostało to udowodnione naukowo podczas badań klinicznych.
  Wspomaga on utrzymanie równowagi psychicznej oraz emocjonalnej. Niweluje wahania nastroju, a także niesie za sobą wewnętrzny spokój. Plusem jest fakt, że pozytywne efekty są długotrwałe. Nie odnotowuje się tutaj gwałtownego spadku nastroju.
 • Działanie przeciwstarzeniowe – jest to wynikiem tego, że szafran eliminuje wolne rodniki. Antyoksydacyjne właściwości bezpośrednio odpowiadają za przedłużenie młodości. Organizm starzeje się wolniej. Dotyczy to nie tylko narządów wewnętrznych, układu kostnego oraz mięśniowego, ale również skóry. Znacznie później pojawiają się zmarszczki, a także bruzdy. Łatwiej jest utrzymać wysoki poziom kolagenu, dzięki czemu skóra jest elastyczna, a zarazem napięta.
 • Działanie przeciwdrgawkowe – przyprawa zmniejsza ryzyko wystąpienia drgawek. W jej składzie znajduje się safranal oraz krocyna. Warto wiedzieć, że safranal to związek przeciwdziałający receptorom GABA. Kolejnym plusem jest to, że szafran zmniejsza ryzyko niespodziewanego spadku serotoniny, dopaminy, a także noradrenaliny.
 • Działanie przeciwwrzodowe – szafran bardzo często jest uzupełnieniem terapii leczącej wrzody żołądka. Sporą zaletą jest fakt, że przyprawa jest łagodna dla zdrowia, a więc nie trzeba obawiać się nieprzyjemnych skutków kuracji. Dodatkowo zmniejsza ona poziom stresu oksydacyjnego, a także łagodzi stany zapalne. Składniki aktywne znajdujące się w szafranie działają podobnie do związków występujących w lekach na wrzody żołądka.

 • właściwości szafranu
 • Działanie wspomagające pracę narządów płciowych – szafran świetnie wpływa na układ rozrodczy. Zmniejsza on ryzyko pojawienia się nieprawidłowości, czy też uporczywych schorzeń. Trzeba dodać, że może on złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego. Regularne spożywanie może również zmniejszyć dolegliwości bólowe występujące podczas okresu. Przyprawa reguluje gospodarkę hormonalną – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
 • Działanie podnoszące libido – szafran jest naturalnym afrodyzjakiem. To właśnie dlatego sięgają po niego osoby, które borykają się z niskim libido. Produkt w sposób naturalny wzmaga ochotę na współżycie. Poprawia ukrwienie narządów płciowych oraz wrażliwość na bodźce. Intymne zbliżenia mogą więc stać się o wiele przyjemniejsze.
 • Działanie przeciwbólowe – właściwości przeciwbólowe szafranu są szczególnie zauważalne w przypadku bólów zębów. Był on stosowany w medycynie ludowej. Oczywiście nie należy podawać jej do spożycia. Na ból zębów i dziąseł wykonuje się specjalną maść z miodu oraz szafranu, którą następnie się wsmarowuje i pozostawia na pewien czas.
 • Działanie poprawiające pracę układu pokarmowego – składniki aktywne zawarte w szafranie poprawiają pracę żołądka, czy też jelit. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać optymalne tempo przemiany materii. Szafran wspomaga eliminację toksyn, które często zalegają w organizmie. Nie każdy wie, że mogą one negatywnie wpłynąć nie tylko na procesy trawienne, ale również ogólne samopoczucie.

 • działanie przyprawy
 • Działanie wspomagające odchudzanie – szafran nie tylko wzmacnia żołądek oraz układ trawienny, ale również zmniejsza ochotę na podjadanie pomiędzy posiłkami.
  Niweluje stres, który często jest przyczyną kompulsywnego objadania. Trzeba wspomnieć, że przyprawa reguluje metabolizm, co jest niezbędne do utrzymania właściwej masy ciała.
 • Działanie wspomagające pracę układu nerwowego – przyprawa redukuje poziom stresu, czy też lęków. Pozytywnie wpływa na neuroprzekaźniki odpowiadające za wydajność mózgu. Ułatwia zapamiętywanie nowych informacji.
 • Działanie poprawiające pracę układu sercowego – szafran wspiera pracę serca, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób m.in. miażdżycy. Dodatkowo obniża ciśnienie tętnicze, a także usprawnia przepływ krwi.
Należy podkreślić, że szafran nie może być stosowany przez kobiety w ciąży, czy też karmiące. Składniki aktywne spożyte w dużych ilościach wykazują działanie poronne. Mogą więc zakłócić właściwy przebieg ciąży.

Jakie czynniki kształtują cenę szafranu?

Jak już wspomniano, cena szafranu nie należy do niskich. Jest o wynikiem wielu różnych czynników. Wiele osób poszukuje zamienników tej przyprawy, jednak pamiętajmy, że ich właściwości są zupełnie inne. Ważne jest to, aby wybierać wyłącznie wysokojakościowy produkt, który posiada wartościowy skład. Trzeba uważać na mieszanki, które nie posiadają tak znakomitych właściwości.

od czego zależy cena?

Na cenę szafranu ma wpływ m.in.:

 • Ręczna produkcja – słupki kwiatów, z których wytwarzany jest szafran zbierane są ręcznie. Proces produkcji jest więc skomplikowany, a także czasochłonny. Jeden kilogram przyprawy to nawet 150 000 kwiatów (wyjątkowej odmiany krokusów). Ma to ogromny wpływ na cenę.
  Oczywiście w sprzedaży znajdziemy modyfikowany szafran, który jest tańszy w produkcji, a tym samym jego cena jest niższa. Pamiętajmy jednak, że przyprawy posiadają odmienne właściwości. Jakość ma znaczenie.
 • Kosztowna hodowla – producenci, którzy oferują najwyższej klasy szafran posiadają profesjonalne hodowle wspomnianych kwiatów. Muszą one spełniać rygorystyczne normy oraz standardy. To właśnie wtedy pozyskana przyprawa posiada najlepsze właściwości. Utrzymanie takiej plantacji jest drogie, co również ma wpływ na finalną cenę produktu.
 • Brak zamienników o zbliżonym działaniu – oczywiście wiele osób poszukuje tańszej alternatywy szafranu. Możemy znaleźć mieszanki o zbliżonym smaku, czy też kolorze, jednak pamiętajmy, że działają one zupełnie inaczej. Jest to wynikiem tego, że w składzie znajdziemy odmienne składniki aktywne.
 • Ponadprzeciętne właściwości – szafran ma znakomite właściwości, co również kształtuje jego cenę. Cieszy się on dużym zainteresowaniem nie tylko z uwagi na walory smakowe. Z tego względu przyprawa nie jest tak tania, jak kurkuma, czy też imbir.
 • Jakość przyprawy – prawdziwy szafran musi być drogi. Jeśli więc znajdziemy podejrzanie tanią przyprawę, to możemy mieć pewność, że jej skład został sfałszowany.
  Niestety coraz częściej spotyka się produkty, które posiadają m.in. domieszkę papryki.
 • Szeroki zakres zastosowań – szafran uznawany jest za przyprawę dość uniwersalną. Wynika to z faktu, że możemy zastosować ją do wielu różnych dań. Będzie on świetnym uzupełnieniem wielu rozmaitych potraw, więc wszystko zależy od osobistych upodobań.
 Warto wiedzieć, że szafran nie jest zbyt smaczny. Wyróżnia się on gorzkawym, a zarazem ostrym posmakiem. Dopiero po połączeniu go z produktami spożywczymi uzyskamy niepowtarzalny smak, koloryt oraz zapach.  

ręczna produkcja

Szafran w proszku czy w kapsułkach? Jaki sprawdzi się lepiej?

Przyprawa występuje wyłącznie w formie proszku. To właśnie ona jest najdroższa, a zarazem najbardziej wartościowa. Możemy dodać ją do różnorodnych dań. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy sprawdzić opinie na temat danego producenta. Musimy mieć  sto procent pewności, że płacimy za szafran, a nie mieszankę przypraw .

Szafran w kapsułkach to nic innego, jak suplement diety na bazie opisywanej przyprawy. Oznacza to, że w składzie znajdziemy szereg związków bioaktywnych. W przypadku produktów dobrej jakości są to głównie składniki ziołowe, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.

Ile kosztuje szafran? Gdzie kupić przyprawę?

Jak już wspomniano, szafran dostępny w sprzedaży posiada zróżnicowany skład. Mieszanka najwyższej klasy może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych za jeden kilogram. Oczywiście taki produkt nie jest dostępny dla przeciętnych konsumentów.

 Zadowalającej jakości szafran (w formie nitek) kosztuje około 170 zł za 10 g. Zwykle większe opakowania opłacają się bardziej. Za 100 g szafranu zapłacimy mniej więcej 1500-1600 zł. 

W sklepach internetowych znajdziemy opakowania 1g szafranu za 30-40 zł. Cena za 1 kg sięga kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego względu tylko nieliczni decydują się na zakup takiej ilości przyprawy.

Mogłoby się wydawać, że zakup szafranu jest kompletnie nieopłacalny. Przyprawa jest bardzo droga, co zniechęca do zakupu. Warto jednak podkreślić, że jednorazowa dawka jest bardzo mała. Z tego względu przyprawa jest niezwykle wydajna.
cena szafranu

Przed dokonaniem zakupu należy upewnić się, że mamy do czynienia z prawdziwym szafranem. W tym przypadku lepiej nie ryzykować. Pamiętajmy, że na rynku funkcjonuje wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy pragną wykorzystać niewiedzę klientów.

 • Dobrej jakości szafran można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością. To od nas zależy, czy zdecydujemy się na zakup stacjonarny, czy internetowy.
 • Ceny w sklepach online są zwykle korzystniejsze. Musimy jednak sprawdzić opinie na ich temat.
 • Uważajmy na aukcje internetowe, czy też oferty osób prywatnych.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: