Tabletki na pamięć i koncentrację: ranking suplementów naturalnych i opinie

T

tabletki na pamięć i koncentrację

Kłopoty z pamięcią mogą pojawić się w każdym wieku. Bardzo często w okresie wzmożonego napięcia, czy też stresu mamy problemy z koncentracją. Dotyczy to m.in. osób pracujących umysłowo, uczniów, czy też studentów. Problemy z przyswajaniem nowych informacji często można rozwiązać – na rynku dostępne są rozmaite suplementy, które wpierają pracę mózgu.

Oczywistym jest, że tabletki na pamięć nie zadziałają od razu. Wymagają one regularności, gdyż w innym przypadku nie odnotujemy wyraźnych efektów. Pierwsze rezultaty kuracji można zwykle zauważyć po około 4-6 tygodniach. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna.

Pamiętajmy, że nie każdy suplement wspomagający pamięć i koncentrację jest godny zainteresowania. Wiele produktów posiada w swoim składzie chemiczne związki, które mogą stanowić obciążenie dla organizmu.  Właśnie dlatego przed zakupem należy dokładnie przeanalizować skład. 

Osoby planujące suplementację powinny pamiętać, że tylko naturalny skład jest łagodny, a zarazem bezpieczny dla zdrowia. Takie tabletki można bez obaw przyjmować przez długi czas. Nie trzeba obawiać się objawów niepożądanych.

Co wywołuje problemy z pamięcią?

Mogłoby się wydawać, że problemy z pamięcią pojawiają się głównie w starszym wieku. Nic bardziej mylnego! Młode osoby również mogą mieć trudności z zapamiętywaniem. Takie zjawisko wywoływane jest przez wiele różnych czynników. Na uwagę zasługuje również fakt, że zaburzenia pamięci nie zawsze objawiają się tak samo.

problemy z pamięcią

W przypadku poważnych problemów z pamięcią należy bezwzględnie zgłosić się do specjalisty. Najprawdopodobniej zaleci on leczenie farmakologiczne. Dotyczy to osób, które mają problem z m.in. zaburzeniem funkcji poznawczych.

Na pamięć i koncentrację negatywnie wpływa m.in.:

 • Przewlekły stres – zaburza on prawidłową pracę całego organizmu. Osłabia nie tylko funkcjonowanie mózgu, ale również układu nerwowego, hormonalnego, a nawet pokarmowego. Wzmożone napięcie generuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, których eliminacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
 • Problemy emocjonalne – dotyczą one w szczególności osób, które posiadają trudne i przykre doświadczenia. Mowa tutaj o m.in. śmierci bliskiej osoby, rozstaniu z partnerem, stracie przyjaciela. Zazwyczaj negatywne emocje przemijają samoistnie, jednak może zdarzyć się tak, że będą one przyczyną stanów depresyjnych.
 • Chroniczne zmęczenie – niezdrowy tryb życia stanowi obciążenie dla całego organizmu. Brak czasu na regeneracje stanowi obciążenie dla mózgu. Oczywistym jest, że osoby przemęczone i zapracowane mają problemy z logicznym myśleniem, a także skutecznym przyswajaniem nowych informacji. Właśnie dlatego ważne jest, aby wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki. Dobrze jest każdego dnia znaleźć minimum 1-2 godziny na własne przyjemności.
 • Niezdrowa dieta – nie każdy wie, że dieta ma pośredni wpływ na pracę mózgu. Spożywane posiłki dostarczają nam składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowej i efektywnej pracy organizmu. Istnieje szereg produktów, które wspomagają proces zapamiętywania oraz koncentrację. Mowa tutaj o m.in. dyni, winogronach, śliwkach, orzechach, nasionach lnu.
 • Nieodpowiednie warunki pracy – często zapominamy o tym, że otoczenie ma wielki wpływ na wydajność mózgu. Z tego względu należy zadbać o odpowiednie warunki pracy, czy też nauki. Powinno być to miejsce ciche oraz spokojne. Istotne jest to, aby ograniczyć bodźce zewnętrzne. Zrezygnujmy z muzyki, czy też telewizji. Nie rozpraszajmy się rozmową z osobami, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu. Pamiętajmy również o dostatecznej ilości tlenu – przewietrzmy pomieszczenie lub otwórzmy okno.
 • Brak systematycznych treningów mózgu – dotyczy to w szczególności osób dojrzałych, ale nie tylko. Pamiętajmy, że mózg powinien być systematycznie „ćwiczony”. To właśnie wtedy pracuje on najefektywniej. Długotrwała przerwa od nauki lub pracy może nieść za sobą efekty odwrotne do zamierzonych. Warto sięgnąć po książkę, krzyżówki, czy też łamigłówki. Nie zapominajmy, że mózg potrzebuje stymulacji.
zioła na pamięć
Problemy z pamięcią mogą być spowodowane wiekiem (demencja starcza), czy też rozmaitymi chorobami (m.in. Alzheimera, ADHD, Parkinsona). Takie osoby muszą znaleźć się pod stałą opieką lekarską. Domowe sposoby nie przyniosą tutaj oczekiwanych rezultatów.

Ranking suplementów na pamięć i koncentrację:
 nasze TOP 5 

Wiele osób zastanawia się, co stosować na pamięć i koncentrację. Wybór produktów jest bardzo duży, co wcale nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Właśnie dlatego warto zapoznać się z naszym zestawieniem. Poniżej umieszczone ranking najlepszych naszym zdaniem tabletek na pamięć i koncentrację – cieszą się one uznaniem nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Proponowane suplementy wyróżniają się wartościowym składem, który bazuje na naturalnych składnikach. Właśnie dlatego są one godne rekomendacji.

1. Brain Actives

Brain Actives to innowacyjny suplement diety, który w sposób kompleksowy wspiera pracę mózgu. Jest to produkt o wysokiej przyswajalności. To właśnie dzięki temu pierwsze efekty stosowania można odnotować relatywnie szybko.

Brain Actives na pamięć i koncentrację

 Suplement na pamięć Brain Actives zalecany jest nie tylko osobom narażonym na wzmożony wysiłek umysłowy. Jest to produkt, który doskonale sprawdzi się w przypadku sportowców, atletów, graczy, osób pracujących w służbach bezpieczeństwa itd. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia. 

Opisywane tabletki na skupienie należy stosować każdego dnia – zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce. Do deklarowanych przez producenta efektów stosowania Brain Actives można zaliczyć m.in.:

 • Wyższą koncentrację – dzięki temu łatwiej jest skupić się na wykonywanym zadaniu. Znacząco ułatwia to zapamiętywanie nowych informacji. Jest to szczególnie ważne dla osób intensywnie uczących się, czy też pracujących umysłowo.
 • Większą ilość energii – składniki aktywne dodają sił witalnych oraz motywacji do działania. To właśnie dlatego wszelkie zadania wykonujemy sprawniej. Nie musimy zmuszać się do aktywności umysłowej, czy też fizycznej.
 • Redukcję stresu – osoby przemęczone często odczuwają stres, napięcie oraz spadek dobrego samopoczucia. Omawiany suplement ułatwia odprężenie zarówno ciała, jak i umysłu.
 • Wyższą wytrzymałość – sprawniejsza praca mózgu przekłada się na wyższą wytrzymałość organizmu. Z tego względu Brain Actives zalecany jest również osobom, które posiadają niebezpieczną lub fizyczną pracę, czy tez sportowcom.
skuteczne zapamiętywanie

Niewątpliwą zaletą opisywanych tabletek na koncentrację jest prosty i naturalny skład. Nie stanowi on obciążenia dla układu pokarmowego. Składniki aktywne są bez problemu wchłaniane przez organizm. Brain Actives zawiera w składzie m.in.

 • Kofeinę bezwodną, która pobudza organizm do pracy. Składnik ten dodaje energii, a także wspomaga sprawną pracę mózgu.
 • Teakrynę, która skraca czas reakcji, a także poprawia samopoczucie. Doskonale wpływa również na układ immunologiczny.
 • Bakopę drobnolistną, która poprawia koncentrację oraz zdolność do zapamiętywania nowych informacji.
 • Wąkrotę azjatycką, która wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale również mózg.
 • Ekstrakt z czarnego pieprzu, który wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Zmniejsza ryzyko utraty motywacji i chęci do działania.
 • Witaminy i minerały, czyli m.in. witaminę B6, witaminę B12, magnez, kwas pantotenowy.

Opinie na temat omawianego suplementu na pamięć i koncentracje są w większości pozytywne. Spora ilość osób potwierdza, że jest to produkt, który nie niesie za sobą nieprzyjemnych skutków ubocznych.

zdjęcie suplementu
Brain Actives to doskonała opcja dla tych, którzy nie chcą faszerować się chemią. Można tutaj znaleźć wyłącznie zioła i składniki pochodzenia naturalnego. Opatentowana formuła przekłada się na podwyższoną skuteczność.
Efektów stosowania Brain Actives nie zobaczymy natychmiast. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż zbyt szybkie odstawienie suplementu jest wielkim błędem.

2. Ashwagandha

Ashwagandha zwana jest indyjskim żeń-szeniem. Jest to roślina stosowana już od wielu pokoleń. Nie każdy wie, że pozytywnie wpływa ona nie tylko na poziom sił witalnych, ale również koncentrację. Często występuje ona w składzie tabletek wspomagających naukę i pracę umysłową.

Ashwagandha jest w szczególności zalecana tym, którzy narzekają na chroniczne zmęczenie oraz znużenie. Dodaje ona energii, dzięki czemu mamy więcej motywacji do aktywności umysłowej, a także fizycznej. Ekstrakt z tej rośliny może być stosowany przez osoby w każdym wieku.
problemy z koncentracją

Do głównych efektów spożywania ekstraktów z Ashwagandhy można zaliczyć:

 • Efektywniejsze zapamiętywanie – jest to zauważalne zwykle po kilku tygodniach. Ważne jest więc to, aby ekstrakt z tej rośliny spożywać systematycznie.
 • Mniejszy stres i zmęczenie – wynika to z właściwości energetyzujących rośliny.
 • Redukcję senności i znużenia – z pewnością usatysfakcjonuje to tych, którzy mają problemy z motywacją do działania.
 • Ustabilizowanie nastroju – jest to szczególnie istotne dla tych, którzy cierpią na zmienne nastroje i spadki energetyczne.

3. Lecytyna

Lecytyna w sposób kompleksowy wpływa na funkcjonowanie organizmu. Bez większych trudności znajdziemy tabletki na bazie opisywanej substancji – są one dostępne w aptekach. To doskonały wybór, jeśli poszukujemy bezpiecznego produktu wspomagającego pamięć.

Lecytyna zawiera w swoim składzie fosfatydyloserynę, która wspomaga pracę mózgu. Jest to związek szczególnie ważny dla osób dojrzałych, czy też w podeszłym wieku. Poprzez jej systematyczne dostarczanie organizmowi można zmniejszyć ryzyko pojawienia się wielu groźnych schorzeń.

Znakomite działanie lecytyny zostało udowodnione naukowo. Na uwagę zasługuje fakt, że naturalnie występuje ona w ludzkim organizmie. Z różnych powodów jej ilość może się obniżyć. Właśnie dlatego warto jest postawić na suplementację.

działanie lecytyny

Do zalet stosowania suplementów na bazie lecytyny można zaliczyć:

 • Sprawniejsze zapamiętywanie nowych informacji – lecytyna stymuluje przekaźniki mózgowe, które odpowiadają za przekazywanie informacji.
 • Mniejsze ryzyko demencji starczej – suplementacja lecytyną zalecana jest szczególnie w przypadku osób starszych, które są bardziej narażone na kłopoty z pamięcią.
 • Poprawę nastroju – opisywana substancja ma wpływ na samopoczucie oraz nastrój.
 • Wyższą zdolność logicznego myślenia – składniki aktywne podnoszą zdolność do kojarzenia faktów oraz łączenia ich w logiczną całość.

4. Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba to zioło, które znane jest pod nazwą Miłorząb Japoński. Było ono stosowane już w medycynie ludowej. Wielu naukowców twierdzi, że ma ono wpływ na efektywną pracę mózgu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie istnieją jednoznaczne publikacje, które mogłyby to potwierdzić.

Wyciąg z Ginkgo Biloba jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce oraz medycynie. Wyróżnia się on ponadprzeciętnymi wartościami odżywczymi. Nierzadko jest on stosowany podczas leczenia stanów depresyjnych.
właściwości ginkgo biloba

W aptekach znajdziemy wiele suplementów diety, które posiadają w swoim składzie Miłorząb Japoński. Zakup powinny wziąć pod uwagę osoby, które mają nie tylko problem z zapamiętywaniem informacji, ale również zmiennymi nastrojami.

Do głównych zalet stosowania Ginkgo Biloba deklarowanych przez użytkowników można zaliczyć m.in.:

 • Pozytywny wpływ na pracę mózgu – przekłada się to na sprawniejsze zapamiętywanie, a także wyższą zdolność logicznego myślenia.
 • Ustabilizowanie nastrojów – z pewnością docenią to osoby, które posiadają problemy emocjonalne.
 • Wzrost energii –Miłorząb Japoński wydaje się być znakomitym zamiennikiem kofeiny. Wielu użytkowników twierdzi, że ekstrakt z omawianego zioła działa lepiej niż kawa.
 • Spadek tempa starzenia – opisywana roślina zawiera w swoim składzie szereg dobroczynnych związków, które spowalniają tempo starzenia organizmu.
Trzeba podkreślić, że suplementów na bazie Ginkgo Biloba nie może spożywać każdy. Nie są one polecane tym, którzy posiadają problemy z układem krwionośnym. Ponadto nie mogą być one stosowane przez osoby niepełnoletnie, ciężarne, czy matki karmiące.

5. Witaminy wspomagające umysł, kompleksy witamin

Suplementy posiadające kompleksy witamin wspomagające pracę mózgu mogą być w większości przypadków stosowane przez osoby niepełnoletnie. Zupełnie inaczej jest w przypadku suplementów o bardziej zaawansowanych formułach, które zwykle rekomendowane są dorosłym. Oczywiście przed użyciem należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

Kompleksy witamin wspierające efektywne zapamiętywanie oraz logiczne myślenie są uznawane za najbardziej uniwersalne. Posiadają one zwykle łagodny skład, który nie stanowi zagrożenia nawet dla młodych organizmów.
suplementy na pamięć

Suplementy w formie multiwitamin mogą skutecznie uzupełnić niedobory. Wydają się być one doskonałą propozycją dla tych, których dieta jest uboga, a także pozbawiona niezbędnych mikroskładników. Pamiętajmy jednak, że pożądanych rezultatów nie uzyskamy prowadząc niezdrowy tryb życia.

W składzie tego rodzaju tabletek zwykle znajdziemy m.in. witaminę A, witaminę C, witaminę D, witaminę B1, witaminę E, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, witaminę B12, biotynę, wapń, jod, magnez, bor, chrom, cynk, selen, likopen, a także wiele innych.

Do głównych zalet stosowania kompleksów witamin można zaliczyć:

 • Uzupełnienie niedoborów – niedobory witamin, minerałów, czy też aminokwasów negatywnie wpływają nie tylko na pracę mózgu, ale całego organizmu.
 • Wyższą sprawność mózgu – kompleksowe wzmocnienie organizmu jest niezbędne do tego, aby usprawnić pracę mózgu, a także zwiększyć zdolność do skutecznego zapamiętywania.
 • Lepsze samopoczucie – jest ono wynikiem wydajniejszej pracy narządów wewnętrznych.
 • Wzrost energii – niektóre składniki odżywcze znajdujące się w suplementach zwiększają poziom sił witalnych.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: