Tarczyca Bajkalska: przeciwwskazania, opinie, cena i zastosowania

T
tarczyca bajkalska

Właściwości rośliny o nazwie Tarczyca Bajkalska znane są już od wielu pokoleń. Najprawdopodobniej wywodzi się ona z wschodniej medycyny ludowej. Pozytywnie wpływa ona na wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Na specjalną uwagę zasługują właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. W wielu przypadkach ekstrakt z wymienionej rośliny jest traktowany, jako uzupełnienie terapii. Oczywiście powinno się to odbywać pod okiem specjalisty, który stale kontroluje stan zdrowia pacjenta.

Korzeń Tarczycy Bajkalskiej często wykorzystywany jest przy niedociśnieniu. Oczywiście zakres zastosowań ekstraktu z tej wyjątkowej rośliny jest o wiele większy. Trzeba jednak mieć świadomość, że jej stosowanie nie jest zalecane w każdym przypadku. Należy dokładnie poznać wszelkie przeciwwskazania.

Czym jest Tarczyca Bajkalska?

Tarczyca Bajkalska (Scutellaria baicalensis Georgi) wywodzi się z rejonów wschodniej Syberii. Występuje ona również w rejonach Japonii, Mongolii, czy też Chin. Jest to roślina niewysoka, która posiada proste pędy i niebieskawe kwiaty. Szczególnie ważne są tutaj kłącza palowe i korzonki boczne. To właśnie z tych obszarów rośliny pozyskiwany jest dobroczynny ekstrakt.

Korzenie opisywanej rośliny mogą zostać zebrane wiosną lub jesienią. Na uwagę zasługuje fakt, że nie w każdym przypadku jest to możliwe. Zwykle roślina musi przejść dwu lub trzyletnią wegetację. Tylko wtedy jest właściwości lecznicze są najsilniejsze.

Warto wiedzieć, że Tarczyca Bajkalska jest jednym z pięćdziesięciu najchętniej wykorzystywanych ziół w japońskiej i chińskiej medycynie ludowej. Zazwyczaj wykonywany jest napar z opisywanej rośliny.

Właściwości rośliny

Działanie Tarczy Bajkalskiej jest wynikiem tego, że posiada ona w swoim składzie związki litofilne. Interesującym jest to, że stanowią one ponad 25% całego surowca.

Do wyżej wspomnianych związków można zaliczyć m.in.:

 • bajkalinę,
 • bajkaleinę,
 • wogoninę,
 • wogonozyd.

To właśnie one dominują w omawianej roślinie. Tarczyca Bajkalska jest również źródłem koenzymu Q10.

wschodnia medycyna ludowa
Ekstrakt z korzenia Tarczycy Bajkalskiej wykazuje doskonały wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Warto wiedzieć, że jest on źródłem wielu substancji aktywnych. To właśnie one regulują pracę narządów wewnętrznych, przeciwdziałają rozwojowi wielu różnych schorzeń, czy też nieprzyjemnych dolegliwości.

Wyciąg z opisywanej rośliny może stanowić uzupełnienie terapii, jednak nie może być jej zamiennikiem .Warto o tym pamiętać – w innym przypadku narażamy się na szereg groźnych dolegliwości. Każdorazowo, w razie jakichkolwiek wątpliwości stosowanie najlepiej jest skonsultować z lekarzem.

Do najważniejszych właściwości Tarczycy Bajkalskiej można zaliczyć:

 • Ochronę przed rozwojem miażdżycy – roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe oraz antyoksydacyjne. To właśnie z tego powodu wyciąg z niej stosowany jest profilaktycznie w przypadku miażdżycy wtórnej, czy też pierwotnej. Istnieje prawdopodobieństwo, że zmiany chorobowe zostaną zahamowane.
 • Eliminacja wolnych rodników – wpływ na to ma działanie. antyoksydacyjne. Składniki odżywcze zmniejszają ryzyko uszkodzenia błon komórkowych. W niektórych badaniach wykazano, że Tarczyca Bajkalska ma duży wpływ na obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego. Oznacza to, że roślina ma zdolność do przeciwdziałania szkodliwym związkom chromu. Plusem jest również to, że właściwości antyoksydacyjne nie wchodzą w interakcję z koenzymem Q10. Dzięki temu składnik ten wpływa na organizm w sposób niezależny – stanowi to wielką zaletę.
 • Działanie przeciwzapalne – związki zawarte w ekstrakcie z Tarczycy Bajkalskiej przyspieszają eliminację stanów zapalanych, a także przeciwdziałają ich powstawaniu. W dużej mierze jest to wynikiem niższego poziomu stresu oksydacyjnego. Zmniejsza się również liczba wytwarzanych przez organizm cytokin zapalnych. To właśnie one są główną przyczyną pojawiania się stanu zapalnego.
 • Działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe – Tarczyca Bajkalska może być stosowana podczas walki z wirusami, grzybami oraz bakteriami. Nierzadko jest ona polecana podczas eliminacji grzybów Candida Albicans.
 • Wsparcie podczas leczenia depresji – ekstrakt z omawianej rośliny wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych oraz stanów depresyjnych. Nie tylko zmniejsza on ryzyko pogłębiania się chorób, ale również ich pojawienia się. Nierzadko wykorzystuje się go, jako wsparcie w przypadku problemów z ciśnieniem tętniczym.
 • Ochrona wątroby – systematyczne spożywanie ekstraktu z Tarczycy Bajkalskiej wpływa na stan wątroby. W dużej mierze jest to wynikiem właściwości przeciwzapalnych oraz antyoksydacyjnych. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia zapalenia wirusowego.
 • Łagodzenie objawów alergii oraz astmy – omawiana roślina w niewielkim stopniu łagodzi objawy alergii, czy też astmy. Zmniejsza ona wrażliwość organizmu na wiele czynników zagrażających zdrowiu.
 • Wsparcie w przypadku zwyrodnienia stawów – Tarczyca Bajkalska zawiera w swoim składzie wogoninę. To właśnie ona zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego. Wykazano, że chroni ona również komórki tkanki chrzęstnej. Może nieść to za sobą ulgę w przypadku schorzenia zwyrodnienia stawów.
 • Działanie uspokajające – również jest ono efektem działania wogoniny. Ciekawym jest to, że składnik ten wykazuje silniejsze działanie niż popularna waleriana. Plusem jest brak skutków ubocznych. Nie trzeba obawiać się, że organizm uzależni się od wspomnianego składnika. Zupełnie inaczej jest w przypadku stosowania wielu leków uspokajających (np. z grupy benzodiazepin).

Kiedy warto stosować Tarczycę Bajkalską?

ekstrakt z korzenia

Tarczyca Bajkalska wykazuje szereg właściwości. Właśnie dlatego czasami jest stosowana jako wsparcie podczas rozmaitych dolegliwości.

Można do nich zaliczyć m.in.:

 • otyłość,
 • miażdżycę,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • stany zapalne wątroby,
 • niedociśnienie,
 • depresję,
 • zakażenie wirusowe,
 • zakażenie grzybicze,
 • zakażenie bakteryjne,
 • alergie,
 • astmę,
 • nerwicę,
 • problemy z bezsennością.
 • zwiększony poziom stresu oksydacyjnego.

Oczywiście liczba zastosowań jest o wiele dłuższa. Coraz częściej Tarczyca Bajkalska jest wykorzystywana w kosmetologii. To najlepsze potwierdzenie jej wszechstronnych właściwości. Według opinii może ona pozytywnie wpłynąć na zmiany trądzikowe, czy też inne niedoskonałości, czy też podrażnienia. Ekstrakt z tej rośliny niweluje również szkodliwe działanie promieniowania słonecznego na organizm.

Przeciwwskazania do stosowania

Trzeba mieć świadomość, że Tarczyca Bajkalska nie może być stosowana w każdym przypadku. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe nie powinny jej stosować na własną rękę. Istnieje prawdopodobieństwo, że stan naszego zdrowia pogorszy się.

W wielu przypadkach ekstrakt z Tarczycy Bajkalskiej może być stosowany wyłącznie pod okiem lekarza. Na każdy organizm działa on zupełnie inaczej. W przypadku schorzeń i chorób przewlekłych nie mamy pewności, jak zareaguje organizm na dostarczone związki. Ponadto należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, które wykluczają stosowanie preparatów na bazie omawianej rośliny.
tarczyca bajkalska przeciwwskaznia

Należy wspomnieć, że nie zawsze możemy przewidzieć, czy nasz organizm pozytywnie zareaguje na działanie Tarczycy Bajkalskiej. Właśnie dlatego należy zachować szczególną ostrożność przez pierwsze kilka dni stosowania preparatu. To właśnie wtedy pojawiają się reakcje niepożądane, które mogą być potwierdzeniem tego, że produkt nam nie służy.

Wśród przeciwwskazań do stosowania Tarczycy Bajkalskiej znajduje się:

 • ciąża,
 • laktacja (karmienie piersią),
 • zbyt młody wiek (poniżej 18 lat),
 • nadwrażliwość na składniki aktywne,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • hipoglikemia.

Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku chorób autoimmunologicznych, czy też związanych z ciśnieniem tętniczym. W takim przypadku należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Musi on określić, czy stosowanie preparatów na bazie Tarczycy Bajkalskiej jest w naszym przypadku bezpieczne.

Tarczyca Bajkalska stosowana w odpowiednich dawkach zwykle nie powoduje skutków ubocznych. Oczywiście dotyczy do sytuacji, gdy organizm w pełni toleruje składniki aktywne znajdujące się w produkcie. Na uwagę zasługuje również fakt, że kluczowe jest tutaj właściwe dawkowanie. Trzeba stosować się do zaleceń producenta.

Do potencjalnych skutków ubocznych bajkaliny można zaliczyć m.in. senność, stan podgorączkowy, zapalenie płuc, osłabienie odporności. Zwykle pojawiają się one na skutek zbyt długiego stosowania preparatu na bazie Tarczycy Bajkalskiej lub podczas przekraczania dawki zalecanej do spożycia.

Gdzie kupić ekstrakt?

Preparaty z ekstraktem z Tarczycy Bajkalskiej cieszą się rosnącą popularnością. Nie będziemy mieć większych trudności z zakupem. Należy jednak zaznaczyć, że wiele godnych zaufania marek nie znajdziemy w aptece. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest szczegółowy research. Warto jest sprawdzić opinie użytkowników na temat interesującego nas produktu.

Można znaleźć zarówno produkty w tabletkach i kapsułkach, jak i proszku. Za jedno opakowanie produktu należy zapłacić kilkadziesiąt złotych. Istotne jest jednak do, aby postawić na markę godną zaufania.

Ceny bajkaliny są zróżnicowane – dobrze jest zwrócić uwagę na stężenie składników odżywczych. Zbyt słabe preparaty nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Za suplement diety w kapsułkach należy zapłacić około 80 zł.

Dawkowanie Tarczycy Bajkalskiej

Dawkowania preparatów z Tarczycą Bajkalską powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Zwykle należy jedną łyżkę produktu zalać szklanką wody. Niekiedy należy parzyć zioła dwa razy dziennie. Suplementy diety w tabletkach i kapsułkach są o wiele prostsze w stosowaniu. Możemy zażywać je w dowolnym miejscu. Wystarczy posiadać przy sobie butelkę wody.

Nie należy przekraczać dawki zalecanej do spożycia. Może to nieść za sobą wiele negatywnych skutków ubocznych. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: