Urządzenie do peelingu kawitacyjnego w domu: działanie i opinie

U

urządzenie do peelingu kawitacyjnego

Peeling kawitacyjny wykorzystuje zjawisko fizyczne zwane kawitacją, pozwalającą na bardzo efektywne oczyszczanie twarzy. Zabieg ten wykonać można zarówno w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, jak i samodzielnie. Jak działają domowe urządzenia do peelingu kawitacyjnego i czy są skuteczne?

Zasada działania kawitacji

Zjawisko kawitacji polega na błyskawicznej przemianie fazy ciekłej w gazową. Emitowane przez urządzenie ultradźwięki zderzają się ze skórą, dzięki czemu dochodzi do wytworzenia się niewielkich pęcherzyków gazu. Zmianie ulega również ciśnienie, co doprowadza do zachodzenia kolejnych reakcji.

Peeling kawitacyjny pozwala na rozbicie wiązań znajdujących się pomiędzy martwymi komórkami rogowej warstwy naskórka, a następnie ich skuteczne złuszczenie. W ten sposób możliwe jest efektywne oczyszczenie skóry nie tylko z martwych komórek, ale również nadmiaru sebum, zaskórników czy mniejszych niedoskonałości. Stosowanie zabiegu zalecane jest osobom posiadającym cerę trądzikową, tłustą, niedotlenioną i poszarzałą. Stanowi dobre rozwiązanie w walce z przebarwieniami posłonecznymi i powierzchniowymi plamami, a także leczeniu blizn i zmian potrądzikowych. Cera zyskuje świeży i zdrowy wygląd również dzięki pośredniemu oddziaływaniu ultradźwięków na tkanki, pobudzających je do szybszej regeneracji. Peeling kawitacyjny wyrównuje koloryt skóry i poprawia jej mikrokrążenie, wpływając pozytywnie na wymianę tlenową oraz produkcję kolagenu i elastyny.

Zabieg wykonywać można również na innych częściach ciała, np. plecach, dekolcie czy dłoniach.

Domowe urządzenia do peelingu kawitacyjnego

Podstawą domowego wyposażenia niezbędnego do przeprowadzenia peelingu jest odpowiednie urządzenie kawitacyjne. Nowoczesne modele są zazwyczaj bezprzewodowe i zasilane bateriami, a z wyglądu przypominają nieco elektroniczne termometry. Ich obsługa jest bardzo wygodna i ergonomiczna, dzięki niedużej wadze i poręczności. Urządzenie do peelingu kawitacyjnego posiada charakterystyczną końcówkę w postaci metalowej szpatułki. Niektóre egzemplarze wyposażane są w nieduży wyświetlacz, który ułatwia ustawienie najważniejszych parametrów. W bardziej standardowych modelach kalibracja odbywa się za pomocą pokręteł i guzików.

Przy zakupie urządzenia kawitacyjnego, szczególne znaczenie mają dostępne funkcje.

Do użytku domowego najlepiej sprawdzi się aparat:

  • wyposażony we wskaźnik informujący pozwalający na sprawdzenie poziomu naładowania baterii,
  • przydatna jest także funkcja odmierzania czasu i możliwość samoistnego wyłączenia się w momencie zakończenia peelingu,
  • dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu z opcją dodatkowego zasilania z gniazdka, na wypadek wydłużenia czasu zabiegu ponad siły akumulatorów.

Peeling kawitacyjny w domu – o czym musisz pamiętać?

peeling kawitacyjny w domu

Poza urządzeniem kawitacyjnym, do wykonania peelingu kawitacyjnego w domowych warunkach potrzeba jeszcze odpowiedniego płynu zwilżającego skórę. Wilgoć jest potrzebna, aby możliwe było wywołanie zjawiska kawitacji. Dobrze w tym celu sprawdza się woda, najlepiej źródlana lub przegotowana.

Przed zabiegiem wskazane jest całkowite zdjęcie biżuterii i wykonanie pełnego demakijażu, a także dokładne umycie skóry. Aby przygotować się do peelingu kawitacyjnego, wystarczy zmoczyć płynem wacik i w zależności od potrzeby zwilżyć nim twarz, dekolt lub dłonie. Następnie należy przesuwać szpatułkę aparatu pod kątem nachylenia około 45 stopni, jednocześnie pamiętając o utrzymaniu delikatnej wilgotności skóry przez cały czas trwania zabiegu. W razie potrzeby warto przetrzeć skórę wilgotnym wacikiem ponownie, a także co jakiś czas usuwać zanieczyszczenia zebrane na szpatułce.

Warto pamiętać, aby nie zatrzymywać urządzenia w jednym miejscu zbyt długo. Może to doprowadzić do podrażnienia, a nawet poparzenia i uszkodzenia skóry. Ruchy wykonywane podczas wykonywania peelingu kawitacyjnego powinny być pewne i płynne.

Należy omijać okolice ust i oczu, a na koniec dodatkowo przemyć skórę i nałożyć krem. Cały zabieg na twarz nie powinien trwać dłużej, niż 15 minut.

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego w domu

Domowy peeling kawitacyjny to zabieg bezpieczny, nieinwazyjny oraz bezbolesny, jednak nie wszyscy powinni się na niego decydować. Podstawowym przeciwwskazaniem jest obecność stanu zapalnego i ropnych zaskórników na skórze. Wykonanie peelingu mogłoby doprowadzić do rozniesienia się bakterii, a w następstwie wywołania zakażenia. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na jakiekolwiek materiały, z których wykonane zostało urządzenie lub jego szpatułka. Może to być np. stal chirurgiczna lub stal nierdzewna.

Wykonywanie zabiegu nie jest wskazane również w przypadku występowania nadczynności lub niedoczynności tarczycy, nadciśnienia oraz problemów z krążeniem. Nie zaleca się takiej formy oczyszczania skóry osobom cierpiącym na choroby nowotworowe i zakrzepowe zapalenie żył, a także kobietom w ciąży. Lepiej unikać peelingu kawitacyjnego w przypadku infekcji z gorączką, zapalenia zatok, nerwicy wegetatywnej oraz przy osteoporozie. Zabieg nie jest ponadto wskazany, jeżeli w tkankach znajdują się obce ciała aktywne, np. rozrusznik, zastawki, implanty czy stały aparat na zęby.

Opinie o domowym peelingu kawitacyjnym

Regularne wykonywanie peelingu kawitacyjnego w domu pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, często widocznych już po pierwszym zastosowaniu. Cera jest bardziej rozjaśniona i gładsza, a niedoskonałości mniej widoczne. Według opinii użytkowników, uzyskanie pełnego efektu możliwe jest po przeprowadzeniu serii kilkunastu zabiegów.

W przypadku cery poszarzałej, uszkodzonej oraz wykazującej skłonność do przedwczesnego pojawiania się zmarszczek, domowy peeling kawitacyjny najlepiej powtarzać raz w tygodniu, a w przypadku cery wrażliwej i delikatnej co dwa tygodnie. Dodatkową zaletą urządzeń przeznaczonych do stosowania w domu jest stosunkowo niska cena. Podstawowe dostępne modele kosztują mniej więcej tyle, co 2-3 profesjonalne zabiegi w gabinecie. Droższe urządzenia do peelingu kawitacyjnego to nieco większy wydatek, jednak w większości są to już aparaty do użytku profesjonalnego.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: