Działanie witaminy B kompleks – na co pomaga?
Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego układu nerwowego, a tym samym zdrowie psychiczne. Korzystnie wpływają na nastrój, łagodzą napięcie i mogą poprawiać sprawność intelektualną. Biorą też niezwykle istotny udział w szeregu procesów metabolicznych. Ułatwiają przyswajanie węglowodanów, m.in. zamieniając glukozę na dostarczaną do mózgu energię.
Jedne z najbardziej popularnych witamin grupy B, to m.in:
- Tiamina (B1) wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego i pozytywnie na rozwój kości.
- Ryboflawina (B2) odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, a także poprawia stan włosów, paznokci oraz skóry.
- Niacyna (B3) ma istotny wpływ na syntezę hormonów płciowych oraz tworzenie czerwonych ciałek krwi, jednocześnie obniżając poziom cholesterolu.
- Cholina (B4) tworzy i utrzymuje prawidłową strukturę komórek, kontrolując układ oddechowy, funkcje mięśni oraz czynność serca.
- Kwas pantotenowy (B5) bierze natomiast udział w przemianach energetycznych, syntezie cholesterolu i hormonów sterydowych.
W dostępnych na rynku witaminach B complex znajdziemy także witaminę B6, B7, czyli popularną biotynę, którą szczegółowo opisaliśmy tutaj, kwas foliowy (B9), czy też B12.
Objawy niedoboru witamin z grupy B
Objawy niedoboru witamin z grupy B mogą być bardzo różnorodne, a przy tym trudne do rozpoznania i mało specyficzne. Występuje przede wszystkim ogólne osłabienie organizmu, niechęć do działania, apatia oraz spadek siły mięśniowej. Mogą się także pojawiać stany niepokoju, nienaturalnego pobudzania oraz nerwowości. Bardziej charakterystyczny symptom to pogorszenie stanu paznokci oraz ich zwiększona łamliwość.
Występuje też anemia oraz tzw. pelagra, czyli choroba skóry objawiająca się nadmierną suchością i łuszczeniem naskórka. Pod wpływem niedoboru pojawiają się także zmiany w układzie nerwowym, prowadzące do bezsenności, agresji czy otępienia. U niektórych pacjentów odnotowuje się biegunki i syndrom złego wchłaniania, wynikający z wtórnego owrzodzenia przewodu pokarmowego oraz błędnego odtwarzania się nabłonka jelitowego.
Wsparcie w cukrzycy
Pacjenci chorzy na cukrzycę tracą witaminę B1 kilkunastokrotnie szybciej, niż osoby zdrowe. Zdaniem lekarzy, w przypadku tej choroby wskazane jest dostarczanie do organizmu zwłaszcza dodatkowych dawek tiaminy. Chronią one komórki przed bardzo charakterystycznym dla cukrzycy nadmiarem glukozy. W ten sposób uniknąć można wielu poważnych powikłań, np. zmian neurologicznych, uszkodzeń nerek czy chorób serca, a także problemów z oczami.
Suplementacja w ciąży
Ciąża jest dla każdej kobiety okresem zwiększonego zapotrzebowania na witaminy z grupy B. Dziennego zapotrzebowania np. na kwas foliowy zwykle nie jest w stanie zapewnić dieta, dlatego jego suplementacja jest wskazana. Niedobory witaminy z grupy B w okresie ciąży mogą się ponadto przyczyniać do zaburzeń rozwojowych dziecka oraz powstawania wad wrodzonych innego typu.
Witamina B3 a grzybica
Dopóki kultury drożdżaków Candida w organizmie nie są duże, ich obecność nie jest szczególnie szkodliwa. Do rozwoju grzybicy przyczynia się jednak niedobór witaminy B3. Zwiększona podaż niacyny hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za wzrost drożdżaków, a także blokuje geny pozwalające na ich rozwój. W przypadku produktu takiego jak witamina B complex zalety stosowania odczuć można także w walce z kropidlakiem, który atakuje płuca i skórę.
Kojące działanie w walce z łuszczycą
Badania wykazały, że witamina B12 dodawana do kremów oraz balsamów wykazuje efektywne działanie łagodzące symptomy łuszczycy. Dotyczy to takich objawów, jak nadmierny rumień, zliszajowacenie, suchość czy swędzenie skóry. Maści zawierające kompleks witamin z grupy B zmniejszają również nasilenie atopowego zapalenia skóry. Z reguły są dobrze tolerowane, przez co ryzyko wystąpienia powikłań podczas ich stosowania jest bardzo niskie.
Jak stosować witaminę B complex?
Witaminy z grupy B mogą stanowić dobre uzupełnienie codziennej diety. Suplementacji nie należy jednak traktować jako substytutu zróżnicowanego planu żywienia oraz przekraczać dziennej, zalecanej porcji do spożycia. Witamina B complex może być dostępna w różnych formach.
- Największą popularnością cieszą się tabletki, w przypadku których optymalne dawkowanie to zwykle jedna kapsułka dziennie.
- Kompleks witamin z grupy B przyjmowany może być także w formie pitnej. Rozpuszczany w wodzie proszek zawiera często bogatą mieszankę multiwitaminową, z dodatkiem przeciwutleniaczy i składników mineralnych.
- Witaminy z grupy B dostępne są także w formie aerozolu. Krople aplikować można bezpośrednio do ust lub nosa, bądź też dodawać do posiłku.
- Stosuje się także zastrzyki witaminowe, jednak zwykle wymaga do bardzo precyzyjnego odmierzenia dawki.
Niezależnie od formy podania witaminy B complex, wskazane jest sprawdzenie daty ważności na opakowaniu lub etykiecie produktu, a także powstrzymanie się od stosowania w przypadku przekroczenia tego terminu. Zgodnie z wymogami producenta, każdy preparat z witaminą B warto przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Wskazania i przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania kompleksu witamin jest nadwrażliwość na przynajmniej jeden ze składników wybranego preparatu. Lepiej też unikać suplementacji przy ciężkiej niewydolności nerek. Przyjmowanie środków zawierających kompleks witaminy B powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami producenta. W takiej sytuacji nie istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych oraz hiperwitaminozy.
Witaminy B1 oraz B2 bardzo trudno przedawkować przy stosowaniu doustnym, a ich nadmiar szybko usuwany jest razem z moczem. W przypadku podawania ich w formie zastrzyków, mogą się pojawić nudności, wymioty oraz reakcje alergiczne.
Nie wolno natomiast spożywać przesadnie wysokich dawek witaminy B3, ponieważ prowadzi do zmian w strukturze oczu i może się przyczynić do pogorszenia wzroku. Przedawkowanie witaminy B9 wywołuje rozdrażnienie i bezsenność, a także zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Działanie uboczne witaminy B12 może natomiast doprowadzić do wystąpienia objawów uczuleniowych.
Jaka będzie najlepsza i ile kosztuje?
W przypadku produktów takich, jak witamina B complex opinie użytkowników są bardzo pozytywne. Ta prosta forma suplementacji stosowana jest przez coraz szersze grono osób, głównie w celach leczniczych oraz profilaktycznych. Z uwagi na łatwość stosowania oraz nikłe ryzyko występowania powikłań, naturalna witamina B complex jest w stanie wesprzeć zdrowie. Czynnikiem pozostającym nie bez znaczenia na decyzje zakupowe pozostaje niska cena.
W zależności od pojemności opakowania, kompleks witamin z grupy B to koszt w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Aby znaleźć produkt spełniający wszystkie oczekiwania, warto sprawdzić odpowiedni ranking. Najlepsza witamina B complex to ta, której skład zawiera optymalnie rozłożone proporcje najbardziej potrzebnych danemu organizmowi witamin z grupy B.