Niezwykłe właściwości olejków eterycznych

N

właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne pomogą w walce z różnego rodzaju dolegliwościami, polepszą nastrój i samopoczucie, a nawet przyczynią się do poprawy naszego wyglądu. Poznaj właściwości i zastosowanie wybranych olejków eterycznych.

Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej, której historia sięga zarania dziejów. I choć starożytne cywilizacje nie znały wszystkich właściwości poszczególnych olejków eterycznych, to jednak wyciągi pozyskiwane z wielu, różnorodnych roślin były wykorzystywane zarówno przy produkcji ówczesnych kosmetyków, podczas miłosnych igraszek, w formie przypraw do potraw czy nawet jako… środek płatniczy.

Co ciekawe, pomimo upływu lat i rozwoju medycyny oraz kosmetyki, olejki eteryczne w dalszym ciągu cieszą się bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Głównie ze względu na naturalne pochodzenie oraz niezwykłe wręcz właściwości. I choć każdy olejek zapachowy wykazuje nieco inne działanie, to jednak wszystkie one – w mniejszym bądź większym stopniu – przyczyniają się do pobudzenia układu odpornościowego, działają przeciwzapalnie i odkażająco, a także mogą poprawiać krążenie krwi.Jak stosować poszczególne olejki eteryczne?

Olejek lawendowy

lawenda

Ekstrakt z lawendy wykazuje działanie uspokajające, wyciszające i relaksujące. Dodany do kominka zapachowego czy wanny pełnej ciepłej wody, ukoi zszargane nerwy i pomoże w walce z depresją oraz obniżonym nastrojem. Świetnie sprawdzi się w przypadku ludzi przepracowanych, zmagających się z silnym stresem czy też bezsennością. Olejek lawendowy przyczyni się nie tylko do poprawy naszego zdrowia, ale również urody.

Kąpiele z dodatkiem opisywanego ekstraktu polecane są w przypadku stanów zapalnych skóry, trądziku, rozstępach, różnego rodzaju wypryskach, a nawet grzybicy. Szampon wzbogacony o dodatek olejku lawendowego nabierze właściwości przeciwłupieżowych, a krem do twarzy może wykazywać działanie przeciwzmarszczkowe.

Olejek cytrynowy

olejek ze skórek cytryny

Wydobywany ze skórek cytryny ekstrakt odświeża, pobudza i dodaje energii do działania. Palony w kominku zapachowym pomoże uporać się z uczuciem zmęczenia czy nadmiernością sennością. Olejek cytrynowy – podobnie zresztą jak wyciąg z lawendy – sprawdzi się w przypadku napięć nerwowych i lęków. Poza tym polecany jest przy przeziębieniu i katarze. Masaże oraz kąpiele z dodatkiem ekstraktu ze skórek cytryny wspomogą leczenie reumatyzmu, artretyzmu i żylaków, a lecznicze kompresy pomogą łagodzić stany zapalne skóry oraz opryszczki.

Warto dodać, że olejek cytrynowy polecany jest także w przypadku problemów typowych dla cery tłustej, trądzikowej, przemęczonej, szarej czy z wyraźnymi przebarwieniami. Wystarczy dodać kilka kropel opisywanej esencji do kremu czy toniku, a wybrany kosmetyk nabierze właściwości antybakteryjnych i wybielających.

Olejek z drzewa herbacianego

Wbrew pozorom olejek z drzewa herbacianego wcale nie ma nic wspólnego z popularnym napojem. Pozyskiwany jest on bowiem z kory drzewa herbacianego, którego liście do złudzenia przypominają listki porastające krzewy herbaty. Opisywany olejek eteryczny posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Z tego też względu – w formie masażu czy inhalacji – pomoże podczas przeziębienia, grypy, infekcji wirusowej oraz grzybicy skóry. Dodany do kąpieli bądź toniku zadziała na skórę oczyszczająco, odblokuje pory i pomoże uporać się z zaskórnikami, czy nawet da wsparcie przy trądziku.

Olejek jaśminowy

jaśmin

Jaśmin to drobny, niepozorny kwiat, który kwitnie jedynie w nocy. Olejek pozyskiwany w wyniku ekstrakcji jego kwiatów cechuje się właściwościami odprężającymi, relaksującymi i przeciwdepresyjnymi. Ale to nie wszystko. Jaśminowa esencja uznawana jest bowiem za silny afrodyzjak.

Inhalacje z zastosowaniem opisywanego olejku pobudzą wydzielanie endorfin (hormon szczęścia), uspokoją, złagodzą objawy infekcji dróg oddechowych, a nawet bóle migrenowe. W formie dodatku do kremu czy balsamu opóźnią procesy starzenia się skóry i poprawią cyrkulację krwi. Jak zostało to wspomniane, olejek jaśminowy uznawany jest za naturalny afrodyzjak. Dlatego też masaż, kąpiel czy nawet aplikacja esencji na skórę pobudzi zmysły partnerów ożywiając tym samym życie seksualne.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: