Piękne i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Jednak w wielu przypadkach same chęci nie wystarczą, a stosowanie różnego rodzaju kosmetyków nie przynosi spodziewanego efektu. Twoje włosy są słabe, przetłuszczają się lub wypadają? Jest środek, którego być może jeszcze nie próbowałaś. To stara dobra woda brzozowa!
Może i nie należy do najbardziej kompleksowych narzędzi do walki o lepsze włosy, ale za to jest bardzo tania i łatwo dostępna.
Woda brzozowa jest pozyskiwana głównie z drzew rosnących na północnej półkuli naszej planety. W celu zdobycia soku z brzozy robi się niewielki otwór w drzewie. Z niego wypływa syrop, który jest zbierany w naczyniach. Sok można zdobyć tylko wiosną, gdy drzewa przekazują substancje odżywcze z korzeni do pączków na gałęziach. Z soku produkowana jest właśnie woda brzozowa. To produkt, który był popularny już w poprzednim ustroju, a obecnie wraca do łask. Poznajmy go więc razem na nowo.
Wzmacniające właściwości
Właściwości wody brzozowej umożliwiają wzmocnienie cebulek włosów i odświeżenie skóry głowy. Jest ona polecana przede wszystkim osobom, które narzekają na przetłuszczanie się włosów czy też ich wypadanie. Woda brzozowa zapobiega również pojawianiu się łupieżu. Włosy stają się lśniące i wytrzymałe, zaczynają też rosnąć nowe w postaci tzw. „babyhair”. Skuteczne działanie wody brzozowej stwierdzono nawet u osób cierpiących na łysienie plackowate i androgenowe oraz poddanych chemioterapii (wspomaga ona odrost utraconych włosów). Warto wspomnieć, że sok z brzozy czy też woda brzozowa są dobre nie tylko na włosy, ale to temat na inny artykuł.
Co zawiera woda z brzozy?
Woda brzozowa ma bardzo bogaty skład.
Zawiera ona:
- cukry złożone,
- fitohormony,
- fitosterole,
- garbniki,
- śluzy,
- witaminy i minerały,
- olejki eteryczne,
- kwas salicylowy,
- aminokwasy (w tym dużo cytruliny),
- flawonoidy (kemferol, luteolina, kwercetyna, rutyna, hiperozyd),
- saponiny,
- trójterpeny lupanowe (betulina, kwas betulinowy) i oczywiście żywice.
Pozytywne właściwości wody brzozowej wynikają właśnie z obecności tych składników
Jak stosować wodę brzozową?
Zaleca się użycie wody brzozowej po każdym myciu włosów. Wystarczy ją wcierać przez kilka minut w mokre włosy.
Najważniejsza jest tu właśnie wspomniana wcierka. Podczas nakładania wody brzozowej masuj skórę głowy, aby preparat dobrze się wchłonął. Po wykonaniu zabiegu nie spłukuj włosów.
Mamy również małą radę: woda najczęściej jest sprzedawana w zwykłych buteleczkach, przelej ją do flakonu z atomizerem, a stosowanie stanie się dużo łatwiejsze. Umożliwi to również bardziej równomierne rozprowadzenie wody na powierzchni włosów.Po otwarciu opakowania z pewnością zwrócisz uwagę na mocno alkoholowy zapach wody brzozowej (jest produkowana właśnie w takiej postaci). Nie powinnaś mieć jednak obaw, złych skojarzeń lub czuć odrzucenia – naprawdę warto dać jej szansę.
Kiedy pojawią się efekty?
Z pewnością zastanawiasz się kiedy stosowanie wody brzozowej przyniesie pożądane efekty. Przyjmuje się, że pierwsze skutki jej działania pojawiają się po około miesiącu stosowania. Wodę brzozową trzeba stosować regularnie, ale na szczęście nie jest ona droga. Ceny w porównaniu do popularnych odżywek znanych marek są nawet niższe. Za butelkę wody zapłacisz kilka złotych. Gdzie ją kupić? Poszukaj ofert w Internecie lub małych osiedlowych drogeriach. Czasami można ją też spotkać w popularnych sieciówkach.
Woda pokrzywowa – popularna alternatywa
Jako alternatywę dla wody brzozowej często wymienia się wodę pokrzywową. Jest ona produkowana w oparciu o sok z pokrzywy i ma bardzo podobne właściwości do wody brzozowej. Pobudza włosy do wzrostu, zapobiega ich przetłuszczaniu się, chroni przed łupieżem i odświeża skórę głowy. Również jest stosowana jako wcierka, a ceny są porównywalne z wodą brzozową.
Ranking Naturalnych Metod na włosy – nasze typy:
Nazwa produktu | Formuła | Gdzie kupić? |
---|---|---|
1. Locerin recenzja | tabletki | ZOBACZ |
2. Jelly Bear Hair | żelki | ZOBACZ |
3. Hair Care Panda | żelki | ZOBACZ |
Mamy dla Ciebie więcej ciekawych porad!
- Naturalne wybielanie zębów olejem kokosowym
- Jak stosować olej kokosowy na włosy?
- Cukier brzozowy (ksylitol) – zdrowsza alternatywa dla słodzących
- Jesienne wzmocnienie odporności z acerolą