Wpływ stresu na zdrowie. Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami?

W

wpływ stresu na zdrowie

Stres może mieć pozytywne skutki, ponieważ jest bodźcem zachęcającym do działania. Gdy trwa długo lub często powraca, wpływa negatywnie na samopoczucie oraz zdrowie psychiczne i fizyczne. Zobacz, jak stres działa na organizm i jakie są naturalne sposoby jego zwalczania.

Jakie objawy towarzyszą stresowi?

Stres jest definiowany jako napięcie psychiczne, które pojawia się w sytuacjach zagrożenia. Prowadzi ono do obciążenia mechanizmów obronnych i skutkuje brakiem równowagi psychicznej i fizycznej organizmu. W efekcie utrudnia realizację zamierzonych działań. Stres może być spowodowany różnymi bodźcami. To, co powoduje napięcie psychiczne jest różne dla każdego człowieka. Są osoby, które stresują się pracą, egzaminami, wystąpieniami publicznymi, chorobą, a nawet sukcesem.

Razem ze stresem pojawiają się różnego rodzaju objawy psychiczne i fizyczne. Są to:

  • nadmierne pocenie się,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • uczucie duszności,
  • zaczerwienienie skóry twarzy,
  • drżenie rąk,
  • ból brzucha,
  • nudności (a często też wymioty),
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • lęk,
  • problemy z zasypianiem,
  • ogólnie złe samopoczucie,
  • dyskomfort,
  • chęć ucieczki,
  • obniżenie nastroju.
Nie wszystkie dolegliwości występują jednocześnie. Reakcja organizmu na stres może wyglądać różnie u poszczególnych osób. Jednak u wszystkich ludzi są to doznania negatywne, które powodują znaczny dyskomfort.

Jakie są skutki zdrowotne stresu?

Długotrwały stres negatywnie odbija się na zdrowiu. Często jako pierwsze są widoczne problemy z zasypianiem. Bezsenność powoduje problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci. Osoba, która nie śpi dobrze, jest bardziej narażona na różnego rodzaju wypadki.

Stres jest przyczyną dolegliwości bólowych. Są one związane ze zmianami hormonalnymi, a także nadmiernym napięciem mięśni i zmianą sylwetki (jest bardziej zgarbiona). Skutkiem są bóle głowy (często o charakterze pulsującym), bóle pleców i klatki piersiowej.

Stres ma niekorzystny wpływ na układ krążenia. W sytuacji stresowej wzrasta ciśnienie i przyspiesza akcja serca. Gdy stan ten utrzymuje się długo, wzrasta ryzyko chorób serca – w tym zawału mięśnia sercowego.

Naturalne sposoby radzenia sobie ze stresem

Stresu nie można uniknąć. Są jednak sposoby, dzięki którym możliwe jest złagodzenie złego samopoczucia w sytuacji stresowej. Jednym z nich są preparaty z CBD. Jest to substancja legalna, która wykazuje działanie odprężające i uspokajające. Dostępne są różne stężenia, np. olej CBD 15.

Na stres pomagają też ćwiczenia oddechowe. Można je wykonywać w ramach profilaktyki lub bezpośrednio w czasie niekomfortowej sytuacji. Należy brać głębokie wdechy. Wydech powinien być długi (2 razy dłuższy od wdechu). Należy przy tym koncentrować się na pracy mięśni i przypominać sobie szczęśliwe chwile.

Osoby doświadczające stresu powinny pomyśleć o regularnej medytacji. Jest to działanie, które ma uspokoić i odwrócić uwagę od negatywnych doświadczeń. Sesje wymagają ciszy i pełnego skupienia. Warto je łączyć z ćwiczeniami oddechowymi.[/su_note]

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: