Wyciąg z korzenia prawoślazu – właściwości zdrowotne i zastosowanie

W

wyciąg z korzenia prawoślazu

Roślina niezwykle popularna i chętnie stosowana już od wieków w lecznictwie ludowym oraz – współcześnie – w syropach na kaszel i pastylkach do ssania. Prawoślaz lekarski dzięki swoim właściwościom dobrze sprawdza się m.in. podczas zwalczania infekcji górnych dróg oddechowych, ale jego stosowanie daje również szereg innych korzyści. Jakich?

Korzeń prawoślazu – informacje ogólne

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) to roślina o charakterystycznej, grubej łodydze, karbowanych liściach oraz efektownych kwiatach w bladoróżowym kolorze, które kwitną latem – w lipcu i sierpniu. Może osiągać 1,5 m wysokości. W naturze, prawoślaz występuje na terenach Morza Śródziemnego, przy czym obecnie jest chętnie uprawiany także w innych rejonach – m.in. w Europie czy Ameryce Północnej.

Co istotne, prawdziwą skarbnicą dobroczynnych właściwości są korzenie prawoślazu. To właśnie w nich znajdują się m.in. sole mineralne, skrobia, aminokwasy, pektyny czy kwasy organiczne.

Czy wiesz, że…

prawoślaz to roślina, której właściwości doceniał już choćby sam Hipokrates? W starożytności stosowano ją do łagodzenia objawów astmy czy bólu zębów, ale była także powszechnie wykorzystywana na podrażnienia skóry.

Właściwości i działanie korzenia prawoślazu

Z uwagi na wiele cennych właściwości, korzenie prawoślazu często stanowią składnik syropów oraz pastylek na chrypkę i suchość w gardle (np. http://fiorda.pl/fiorda-vocal/).

Prawoślaz korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych – stanowi bowiem składnik, który powleka i osłania błonę śluzową gardła i krtani, szybko przynosząc uczucie ulgi.

Zastosowanie korzenia prawoślazu

Korzeń prawoślazu warto stosować m.in. w stanach zapalnych gardła, strun głosowych i krtani, ponieważ ochrania on podrażnioną śluzówkę gardła i dodatkowo łagodzi suchy kaszel. Dzięki właściwościom osłaniającym i łagodzącym, roślina ta doskonale sprawdza się przy dolegliwościach bólowych oraz podrażnieniach przełyku.

Suplementy diety zawierające korzeń prawoślazu są również polecane przy takich dolegliwościach, jak:

  • zgada,
  • nieżyt żołądka,
  • nadkwasota.

Oprócz wspomnianych już właściwości, prawoślaz wpływa korzystnie na trawienie i jest pomocny przy zaparciach.

Choć korzeń prawoślazu jest często stosowany w tabletkach do ssania czy syropach na kaszel, z łatwością możesz zrobić z niego również napar. Do jego przyrządzenia potrzebujesz jedynie susz z korzenia (kupisz go w aptece).

Jedną łyżeczkę suszu wsyp do filiżanki i zalej gorącą wodą. Odstaw na około godzinę – napar w tym czasie ostygnie. Dopiero po upływie wskazanego czasu możesz go pić lub stosować jako kompres łagodzący na podrażnioną skórę.

Artykuł sponsorowany

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: