
Roślina niezwykle popularna i chętnie stosowana już od wieków w lecznictwie ludowym oraz – współcześnie – w syropach na kaszel i pastylkach do ssania. Prawoślaz lekarski dzięki swoim właściwościom dobrze sprawdza się m.in. podczas zwalczania infekcji górnych dróg oddechowych, ale jego stosowanie daje również szereg innych korzyści. Jakich?
Korzeń prawoślazu – informacje ogólne
Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) to roślina o charakterystycznej, grubej łodydze, karbowanych liściach oraz efektownych kwiatach w bladoróżowym kolorze, które kwitną latem – w lipcu i sierpniu. Może osiągać 1,5 m wysokości. W naturze, prawoślaz występuje na terenach Morza Śródziemnego, przy czym obecnie jest chętnie uprawiany także w innych rejonach – m.in. w Europie czy Ameryce Północnej.
Co istotne, prawdziwą skarbnicą dobroczynnych właściwości są korzenie prawoślazu. To właśnie w nich znajdują się m.in. sole mineralne, skrobia, aminokwasy, pektyny czy kwasy organiczne.
prawoślaz to roślina, której właściwości doceniał już choćby sam Hipokrates? W starożytności stosowano ją do łagodzenia objawów astmy czy bólu zębów, ale była także powszechnie wykorzystywana na podrażnienia skóry.
Właściwości i działanie korzenia prawoślazu
Z uwagi na wiele cennych właściwości, korzenie prawoślazu często stanowią składnik syropów oraz pastylek na chrypkę i suchość w gardle (np. http://fiorda.pl/fiorda-vocal/).
Prawoślaz korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych – stanowi bowiem składnik, który powleka i osłania błonę śluzową gardła i krtani, szybko przynosząc uczucie ulgi.
Zastosowanie korzenia prawoślazu
Korzeń prawoślazu warto stosować m.in. w stanach zapalnych gardła, strun głosowych i krtani, ponieważ ochrania on podrażnioną śluzówkę gardła i dodatkowo łagodzi suchy kaszel. Dzięki właściwościom osłaniającym i łagodzącym, roślina ta doskonale sprawdza się przy dolegliwościach bólowych oraz podrażnieniach przełyku.
Suplementy diety zawierające korzeń prawoślazu są również polecane przy takich dolegliwościach, jak:
- zgada,
- nieżyt żołądka,
- nadkwasota.
Oprócz wspomnianych już właściwości, prawoślaz wpływa korzystnie na trawienie i jest pomocny przy zaparciach.
Choć korzeń prawoślazu jest często stosowany w tabletkach do ssania czy syropach na kaszel, z łatwością możesz zrobić z niego również napar. Do jego przyrządzenia potrzebujesz jedynie susz z korzenia (kupisz go w aptece).
Artykuł sponsorowany