Zespół suchego oka: co to jest, jakie są objawy i diagnostyka?

Z
zespół suchego oka

Zespół suchego oka, to często występująca jednostka chorobowa, szczególnie w grupie osób dorosłych. Istotą przypadłości jest zaburzenie nawilżania powierzchni oka. Przyczyna może leżeć w nieprawidłowym składzie lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego oka.

W efekcie dochodzi do wysychania rogówki oraz spojówki.

Jak się objawia?

Problem z suchym okiem występuje najczęściej:

  • u kobiet w trakcie menopauzy,
  • pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi (szczególnie w przypadku twardziny i zespołu Sjögrena),
  • dermatologicznymi
  • czy neurgologicznymi.

Bywa, że jest to powikłanie laserowej korekcji wzroku, stosowania leków przeciwarytmicznych czy przeciwmigrenowych. Szczególnie narażeni na problem suchego oka są palacze tytoniu.

Typowe objawy zespołu to:

  • pieczenie oczu,
  • uczucie piasku pod powieką,
  • przekrwienie oka
  • lub obecność wydzieliny surowiczej w worku spojówkowym.

Dolegliwości nasilają się zimą, w suchym i  gorącym klimacie, podczas pracy przy komputerze, a nawet w trakcie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Osoby cierpiące na zespół suchego oka źle tolerują soczewki, bywa że suchości oczu towarzyszą podobne objawy w jamie ustnej [1].

Jak diagnozować tę przypadłość?

Jeżeli stwierdzimy u siebie obecność niektórych z wyżej wymienionych objawów, należy zainwestować w sztuczne łzy i stosować je kilka razy dziennie. Takie krople są dosyć tanie oraz dostępne w każdej aptece. Jeżeli nie przynoszą one odpowiedniej ulgi, wymagana jest konsultacja okulistyczna.

Do specjalisty z dziedziny okulistyki możemy wybrać się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub w  ramach wizyty prywatnej. W jednym miejscu możemy skonsultować się z różnymi specjalistami zarówno na ścieżce refundowanej przez NFZ, jak i odpłatnie. Gabinety okulistyczne są w pełni wyposażone, dzięki czemu cały proces diagnostyczny jest możliwy do przeprowadzenia w jednym miejscu.

Diagnozę zespołu suchego oka stawia się poprzez charakterystyczne objawy, jak również badanie w lampie szczelinowej. Umożliwia ona ocenę jakości oraz ilości filmu łzowego. Dokonuje się tego za pomocą lampy szczelinowej – przyrządu medycznego składającego się z  silnego źródła światła połączonego z mikroskopem rogówkowym. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne.

Po zakropleniu do gałki ocznej fluoresceiny (barwnika) ocenia się szybkość wysychania oczu. Co więcej, czynność ta pozwala na sprawdzenie występowania punktowych ubytków nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej. Innym badaniem jest test Schirmera polegający na umieszczeniu paska bibuły w worku spojówkowym i ocena stopnia jego nawilżenia po 5 minutach [1,2].

Metody leczenia

Nie można wyleczyć przyczyny zespołu suchego oka, proces terapeutyczny ma charakter objawowy i  przewlekły.

  1. Pierwszym krokiem jest zaprzestanie palenia tytoniu.
  2. Następnie należy zredukować czas spędzony przed monitorem lub zmniejszyć kąt nachylenia ekranu – wtedy szpara powiekowa będzie węższa, przez co zmniejszy się wysychanie filmu łzowego.
  3. Konieczne jest regularne stosowanie sztucznych łez. Istnieją także żele do stosowania na noc, dobrze nawilżają i działają przez dłuższy czas. Niestety przejściowo pogarszają jakość widzenia ze względu na tworzoną przez nie grubą warstwę na rogówce.

W  wybranych przypadkach lekarz zaleca krople zawierające sterydy lub preparaty z  cyklosporyną A. Należy pamiętać, że terapia tymi lekami wymaga ścisłej kontroli specjalisty ze względu na możliwe działania niepożądane. Opisuje się również korzystny wpływ suplementacji kwasów omega-3 i omega-6 [1,3].

Bilbiografia:

1 – Prost M., Zespół suchego oka, mp.pl

2 – Janine A. Clayton, Dry Eye, The New England Journal of Medicine, 2018

3 – Stodolska-Nowak A., Siwiec-Prościńska J., Zespół suchego oka, Okulistyka po Dyplomie, 2018

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: