Zioła na chrapanie: jakie ziołowe sposoby pomogą w naturalnej terapii?

Z

zioła na chrapanie

Chrapanie to uciążliwy problem, z którym trudno sobie poradzić. Nie zawsze konieczne jest jednak stosowanie metod kosztownych i wywołujących dyskomfort. Chrapanie wynika nierzadko z dolegliwości, których można skutecznie pozbyć się z pomocą odpowiednich ziół.

Jak działają zioła na chrapanie?

Zioła mogą niwelować zaburzenia związane z chrapaniem na różne sposoby. Wiele z nich wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu ich regularne stosowanie zmniejsza obrzęki w nosie i gardle. W ten sposób usprawniana jest praca całego układu oddechowego, co znacząco ułatwia prawidłową wymianę powietrza podczas snu. Zioła są także w stanie zniwelować chrapanie związane z wysuszeniem śluzówki nosa, spowodowanego np. alergią, suchym powietrzem czy przeziębieniem.

Jeżeli zaburzenie jest następstwem infekcji górnych dróg oddechowych, zalecane jest stosowanie roślin o silnym działaniu antybiotycznym oraz antyseptycznym. Takie rozwiązanie pozwala na usunięcie stanów zapalnych i zrelaksowanie tkanek gardła, a tym samym zmniejszenie drgań w gardle doprowadzających do wydobywania się charakterystycznego odgłosu. Niektóre zioła mogą wykazywać także działanie antyhistaminowe, dzięki czemu sprawdzają się w leczeniu chrapania mającego alergiczne podłoże.

Jakie są najlepsze ziołowe sposoby na chrapanie?

Zioła ograniczają podrażnienia gardła i obrzmienie śluzówki, dzięki czemu oczyszczają i udrażniają drogi oddechowe. W ten sposób przepływ powietrza jest ułatwiony, a zjawisko chrapania ulega zredukowaniu. Najpopularniejszą formą aplikacji jest przygotowywanie naparu oraz wypicie go bezpośrednio przed snem. Drogi oddechowe udrożnić można również poprzez płukanie gardła uprzednio przygotowanym roztworem lub z pomocą specjalnego aplikatora.

Warto również skorzystać z inhalacji, głęboko wdychając świeżo zaparzone zioła przez około 10 minut. Popularną metodą walki z chrapaniem jest także aromaterapia. Kropelki z olejków i wyciągi roślinne wykorzystać można na przykład jako dodatek do nawilżacza powietrza. Aromaterapia nie jest jednak rozwiązaniem przeznaczonym dla wszystkich – powinni na nią uważać zwłaszcza astmatycy. Niektóre olejki mogą być łatwopalne. Należy również uważać, aby podczas stosowania nie przedostawały się do oczu.

Jakie są najlepsze zioła na chrapanie?

melisa na chrapanieWiele roślin wykazuje właściwości, które okazują się niezwykle przydatne w walce z chrapaniem.

  • Należą do nich przede wszystkim liście mięty pieprzowej, która zmniejsza obrzęk śluzówki i działa przeciwzapalnie.
  • Uczucie dyskomfortu, uciążliwego drapania i suchości w gardle zniwelować mogą natomiast liście melisy lekarskiej. Roślina ta działa na drogi oddechowe uspokajająco oraz kojąco.
  • Podrażnienia gardła ograniczają również liście eukaliptusa gałkowego, który w połączeniu z korzeniem gorzknika kanadyjskiego jest w stanie zagwarantować optymalne udrożnienie dróg oddechowych oraz zapewnić swobodny przepływ powietrza.
  • Wiele ziół może zniwelować problem chrapania wynikającego z przewlekłego kaszlu – takie właściwości wykazuje np. ziele tymianku czy prawoślaz lekarski. Wyciągi z roślin rozszerzających drogi oddechowe, zmniejszających nadmierne wydzielanie śluzu oraz likwidujących chrapanie dostępne są również w formie wygodnych tabletek.

Jak działają ziołowe tabletki na chrapanie?

Kapsułki na chrapanie zawierają optymalnie zbilansowaną mieszankę ekstraktów roślinnych i składników aktywnych, które w wygodny i prosty sposób ułatwiają walkę z tą uciążliwą dolegliwością. W przeciwieństwie do różnego rodzaju zabiegów i akcesoriów na chrapanie, stosowanie tabletek ziołowych jest nieinwazyjne. Ich systematyczne stosowanie nie wywołuje żadnego dyskomfortu i nie utrudnia zasypiania, a na dodatek jest całkowicie bezpieczne.

Tabletki na chrapanie bazują na składnikach naturalnych, dzięki czemu ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych praktycznie nie występuje. Suplementacja może być doskonałym uzupełnieniem płukanek, inhalacji oraz innych działań terapeutycznych z wykorzystaniem ziół, które udrażniają drogi oddechowe i ułatwiają prawidłowe oddychanie podczas snu.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: