Żywienie w okresie okołooperacyjnym – co powinno znaleźć się w diecie?

Ż

żywienie w okresie okołooperacyjnym - dieta

Okres tuż przed i zaraz po zabiegu operacyjnym jest trudnym czasem dla pacjenta. Zazwyczaj operacja wiąże się przecież ze złym ogólnym stanem pacjenta. Wynika on z wielu przyczyn, które nakładają się na siebie w czasie choroby.

Bardzo ważnym elementem jest żywienie pacjenta w okresie okołooperacyjnym – dzięki prawidłowej diecie chory łatwiej przejdzie przez sam zabieg, a później znacznie lepiej zniesie okres rekonwalescencji.

Jak przygotować się do operacji?

Oczywiście pierwsze skojarzenie ze szpitalną dietą to wyłącznie kleiki i bycie na czczo w dniu zabiegu. Tymczasem sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Faza przygotowania do zabiegu trwa już od minimum 7 dni przed operacją. Dlaczego nie wolno lekceważyć kwestii żywieniowych w okresie okołooperacyjnym?

Przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia u pacjenta niedożywienia. Taki stan zdarza się w chorobie bardzo często.

Nakłada się na to stres, brak apetytu, zaburzenia wchłaniania, choroby przewlekłe czy podeszły wiek. A przecież chory musi wówczas zaspokoić swoje zwiększone potrzeby żywieniowe. Osoby niedożywione powinny przyjmować wtedy preparaty wysokobiałkowe, natomiast pozostali pacjenci stosować zdrową, zbilansowaną dietę białkową.

Tuż przed operacją

Chyba każdy z nas wie, że w dniu operacji pacjent powinien być na czczo. Od lat utrzymywano, że chory nie może jeść od poprzedniego dnia. Dziś odchodzi się jednak od tej zasady na rzecz jedynie 6-godzinnego postu. Jeśli chodzi o płyny, to nawet do 2 godzin przed narkozą można pić wodę lub płyny wzbogacone węglowodanami i białkiem.

Poprawia to stan ogólny i samopoczucie pacjenta oraz zmniejsza uczucie głodu. Zwłaszcza osoby starsze lub z przewlekłymi schorzeniami potrzebują tego typu wsparcia. Doskonałym źródłem energii, witamin i minerałów jest Fresubin Energy Drink, który może być produktem uzupełniającym lub jedynym w czasie okołooperacyjnym.

Faza pooperacyjna

Zaraz po przebytym zabiegu zaleca się, by pacjenci stosowali przede wszystkim dietę lekkostrawną. Po operacji można bezpiecznie stosować produkty z białej mąki.
Są to przede wszystkim:

  • biszkopty,
  • pieczywo pszenne
  • czy makarony.

Świetnie sprawdza się również się:

  • ryż,
  • chude mięso drobiowe i ryby,
  • gotowane warzywa,
  • zupy na wywarach warzywnych,
  • chude twarogi,
  • jogurty i kefiry.

Najlepiej, żeby posiłki były gotowane w wodzie lub na parze, powinny być duszone, ale nie pieczone.  Należy unikać pokarmów i napojów powodujących nadmierną ilość gazów jelitowych.  Trzeba natomiast sporo pić, najlepiej wodę lub słabą herbatę. Posiłki tuż po operacji powinno się jeść 6-8 razy dziennie w niewielkich ilościach i regularnych odstępach.

Rekonwalescencja

Właściwie odżywiony pacjent znacznie szybciej dochodzi do siebie. Oczywiście po jakimś czasie zaczyna jeść tak, jak przed okresem okołooperacyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że w całym czasie przechodzenia przez chorobę należy zadbać o odpowiednią dietę.

Podczas rekonwalescencji także przyda się wsparcie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Preparaty dostarczają organizmowi odpowiednią ilość białka, które przyspiesza gojenie ran i zwiększa odporność. Poza tym zawierają tłuszcze, węglowodany, elektrolity i witaminy. Wzbogacają też dietę o argininę, kwasy tłuszczowe omega-3 czy nukleotydy, które wspomagają odbudowę komórek i tkanek.

Każdy przypadek jest inny i zawsze w diecie okołooperacyjnej istotne są zalecenia lekarza. A właściwa dieta i wspomaganie organizmu w trudnym dla pacjenta momencie są bardzo ważne w procesie powrotu do zdrowia.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: