Powstawanie blizny
Kiedy skóra ulega zranieniu, w jej obrębie dochodzi do wielu podziałów komórkowych oraz intensywnych procesów regeneracyjnych. W ten sposób rozpoczyna się naturalny proces gojenia obszaru, w którym doszło do zniszczeń. Wówczas skóra w obrębie rany stopniowo zmienia swoją charakterystykę, przez co zaczyna znacząco odróżniać się od pozostałych, zdrowych partii. Początkowo obszar ten może być bardzo widoczny i opuchnięty, a także posiadać silne i nienaturalne zabarwienie. Z czasem jednak każda blizna zmniejsza się oraz rozjaśnia. Aby usprawnić oraz przyspieszyć proces regeneracyjny skóry, zaleca się stosowanie odpowiedniego preparatu, takiego jak maść przeciw bliznom.
W składach tego typu produktów zawarte są substancje posiadające udowodnioną skuteczność, których zadaniem jest zmniejszenie rozmiaru blizny oraz zredukowanie nienaturalnego kolorytu skóry. Dzięki składnikom silnie nawilżającym, dobry preparat na blizny jest również w stanie uelastycznić i zregenerować uszkodzony obszar. Stosowanie określonego specyfiku powinno być uzależnione przede wszystkim od rodzaju zbliznowacenia. Dlatego wybierając coś na blizny, należy mieć na uwadze przede wszystkim wygląd rany oraz typ samego urazu.
Maści silikonowe na blizny
Preparaty bazujące na silikonach zazwyczaj posiadają postać żelu. Jak dowodzą badania kliniczne, działanie silikonu hamuje procesy zapalne oraz przeciwdziała tworzeniu się dalszych zmian bliznowatych. Ich stosowanie polecane jest w przypadku wielu różnych urazów. Silikonowy preparat na blizny wytwarza na powierzchni skóry dodatkową powłokę ochronną, a także działa zmiękczająco na tworzące się zmiany. Za sprawą zjawiska okluzji, silikony zahamują parowanie wody ze skóry oraz chronią bliznę przed utratą wilgoci. Dzięki temu tkanki są lepiej nawilżone, a także dodatkowo zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Silikonowy żel na blizny zapewnia również skórze optymalną przepuszczalność tlenu, dzięki czemu może ona naturalnie oddychać. W ten sposób blizna ulega zmiękczeniu i wygładzeniu, a także następuje zmniejszenie jej widoczności oraz rozjaśnienie. Działanie preparatów silikonowych nie podrażnia i nie wysusza skóry, zapewniając jednocześnie szybkie wchłanianie. Przed nałożeniem żelu, miejsce aplikacji powinno być dokładnie oczyszczone i osuszone. Preparat nakłada się zazwyczaj w niewielkiej ilości, delikatnie rozprowadzając i rozmasowując go na obszarze skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania żeli silikonowych jest brak całkowicie zagojonej rany oraz występowanie stanu zapalnego. Silikon może być nakładany również w formie specjalnych plastrów, które zalecane są w przypadku konieczności aplikacji na większym obszarze skórnym, np. w wyniku poparzenia.
Kremy na blizny
Zazwyczaj kremy na blizny posiadają bogatszą formułę od żeli. Oprócz działania zmiękczająco-ochronnego, zapewniają również odpowiednie nawilżenie wierzchnich warstw skóry. Preparaty tego typu zawierają różne witaminy i kwasy, a także wyciągi roślinne oraz inne naturalne składniki. Szczególną popularnością cieszą się kremy z tzw. retinoidami, które zalecane są przez większość dermatologów. Środek na blizny posiadający w swoim składzie pochodne retinolu wykazuje silne działanie złuszczające, dzięki któremu skóra ulega intensywnemu pobudzeniu, odnowie oraz regeneracji.
Działanie kremów z retinoidami pozwala na wyrównanie powierzchni skóry w obrębie blizny, jednak ich stosowanie wskazane jest również w przypadku usuwania i spłycania innych znamion. Zwykle zaleca się regularne wcieranie określonej ilości maści rano i wieczorem, każdego dnia. Warto jednak zwrócić uwagę, że krem na blizny nie jest w stanie wchłonąć się tak szybko, jak żel silikonowy. Dlatego stosowanie tego typu preparatu powinno być przeprowadzane bardzo ostrożnie, aby nie doszło do jego przypadkowego starcia. W przypadku aplikacji kremu na obszary ciała przeważnie zasłaniane ubiorem, lepiej unikać noszenia obcisłej odzieży.
Maść na gojenie blizn przerostowych
Zwykłe blizny przerostowe powstają zwykle na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych jako efekt przedłużonego czasu gojenia. W związku z tym mogą kształtować się nawet przez kilka miesięcy, począwszy od momentu wystąpienia urazu. W tym okresie formowany jest kształt oraz barwa blizny. Zazwyczaj na początku posiada ona sinoczerwone zabarwienie, jest twarda i pogrubiała, a także może wywoływać pieczenie lub swędzenie. Z czasem jednak mięknie i jaśnieje, a także przestaje być odczuwalna i staje się mało widoczna. Dodatkowe korzyści regeneracyjne mogą zapewnić maści silikonowe oraz kremy z odpowiednimi składnikami. Jednym z nich powinna na być alantoina, która wykazuje łagodzące i kojące, a także zmiękcza i wygładza skórę, usuwając z niej zgrubienia i spękania. Blizna przerostowa staje się również bardziej elastyczna. Dzięki temu na skórze np. dorastającego dziecka może z czasem być zupełnie niewidoczna.
Preparaty na głębokie blizny przerosłe i bliznowce
Powstawanie blizn przerosłych jest następstwem zaburzenia procesu gojenia. Dochodzi do niego np. w przypadku rozdrapywania blizny lub wdania się zakażenia w obrębie rany pooperacyjnej. Poza leczeniem chirurgicznym, w takim przypadku najlepsza maść na blizny to preparat z masą perłową. Zawarte w niej minerały i aminokwasy bardzo pozytywnie wpływają na metabolizm komórek skórnych, wygładzając przerośniętą i stwardniałą tkankę nieprawidłowo gojącej się blizny. Jednak nawet po skutecznym zabliźnieniu rany, mogą wytworzyć się na niej narośle. Bliznowce (keloidy) powstają ponad poziomem skóry i przyjmują formę wybrzuszeń umiejscowionych nad brzegami rany. Keloid może mieć różowawo-ciemnoczerwoną barwę oraz wywoływać silny ból. Do powstawania bliznowców dochodzi w wyniku nadprodukcji kolagenu, pojawiającego się przy okazji drobnych zranień czy skaleczeń. Bliznowce redukować można za pomocą dermokosmetyków bogatych w substancje aktywne, np. polisikolany. Wygładzają one skórę, a także zmniejszają masę keloidów i redukują zaczerwienienie.
Preparaty na blizny potrądzikowe
Do najpowszechniej występujących blizn należą nie tylko te znamiona, które są następstwem bezpośrednich urazów i zranień. Bardzo często problem stanowią zmiany skórne będące efektem różnych przebytych chorób. Mogą przybierać one zarówno formę płytkich blizn, jak i znacznie głębszych keloidów. Na ogół znamiona będące pamiątką po trądziku, ospie wietrznej czy półpaścu obejmują dość typowe lokalizacje. Szczególnie szpecące są blizny na twarzy, szyi czy dekolcie, których usunięcie bywa niekiedy dużym wyzwaniem. Zazwyczaj powstają one w wyniku wygojenia się ropni, czemu nierzadko towarzyszą także zmiany barwnikowe. W takich sytuacjach zalecane są przede wszystkim kremy ze śluzu chilijskiego ślimaka, bogatego m.in. w allantoinę, a także kwas octowy pozwalający na uzyskanie łagodnego peelingu skóry. Dzięki temu wszystkie składniki odżywcze wnikają bezpośrednio w jej strukturę, odbudowując mikrokrążenie oraz znacząco zmiękczając tkankę blizny. Skuteczna maść na blizny ze śluzem ślimaka chilijskiego może być stosowana także na blizny po oparzeniu, zmarszczki i zmiany pigmentacyjne.
Pielęgnacja blizn pooperacyjnych
Skóra poddawana zabiegom chirurgicznym staje się znacznie wrażliwsza, dlatego wymaga dodatkowej pielęgnacji. Jest ona konieczna nie tylko po zakończeniu procesów gojenia, ale również tuż po zabiegu. Ten stosunkowo krotki okres ma kluczowy wpływ na późniejszy wygląd blizny. Jej widoczność mogą skutecznie ograniczyć różne środki, a związanych z nimi zaleceń należy przestrzegać zarówno w takcie leczenia, jak i po jego bezpośrednim zakończeniu. Poza plastrami silikonowymi, najlepszą skuteczność zapewnić może odpowiednia maść na rany pooperacyjne oraz krem z odpowiednio skomponowanym składem. Preparat powinien zawierać m.in. alantoinę, najlepiej uzupełnioną naturalnymi składnikami. Przy użytkowaniu preparatu wspomagającego redukcję blizn warto także wykonywać delikatny masaż skóry. Nie tylko korzystnie wpływa on na gojący się obszar, ale również stymuluje rozmaite procesy przyczyniające się do zminimalizowania widoczności blizny.