Podskórne krosty na twarzy – czy można z nimi skutecznie walczyć?

P

walka z podskórnymi krostami na twarzy

Gdy na twarzy pojawiają się pryszcze, to zawsze mamy ochotę na wyciśnięcie ropnej treści, by jak najszybciej pozbyć się „intruza”. Jednak takie postępowanie może prowadzić do rozniesienia bakterii na większej powierzchni twarzy. Do tego mogą pozostać nieestetyczne ślady po trądziku. Zatem wyciskanie nie jest dobrą opcją. Czasami jest też niemożliwe, gdy krosty na twarzy powstają pod skórą. Jak sobie z nimi radzić?

Podskórne krosty na twarzy – jaka jest przyczyna ich powstawania?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego podskórne krosty na twarzy się pojawiają? Tak naprawdę przyczyn jest bardzo wiele, a pewnym wyznacznikiem może być mapa twarzy. Każdy rejon twarzy jest według niej powiązany z pewnymi problemami zdrowotnymi.

  • Pryszcze na głowie pojawiają się na skutek zaczopowania ujścia gruczołów łojowych.
  • Pryszcze na czole czy brodzie bywają rezultatem niewłaściwej, zbyt tłustej diety,
  • a pryszcze w okolicach ust czy nosa – długotrwałego, nadmiernego stresu.

Pryszcze podskórne pojawiają się także w wyniku wahania gospodarki hormonalnej i często kobiety mogą zaobserwować je przed miesiączką. Na pewno tego problemu nie można całkowicie wyeliminować, zwłaszcza przy jego hormonalnych przyczynach, ale można na pewno go niwelować poprzez odpowiednie leczenie.

Jak pielęgnować twarz mając podskórne krosty?

Mając podskórne krosty, warto pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy. Należy to robić każdorazowo wieczorem i rano, usuwając makijaż, czy pozbywając się zanieczyszczeń, które powstały na skórze po nocy. Istotne znaczenie ma lekka formuła kosmetyku. Warto sięgnąć po łagodne żele do mycia twarzy zawierające choćby wodę termalną. Można wybrać także kosmetyki z niacynamidem, który reguluje produkcję sebum. Krosty na twarzy – jak się ich pozbyć? Oczywiście przy nasilonych problemach z trądzikiem warto udać się do dermatologa. Przepisze odpowiednią maść czy czasowo antybiotyki, które pomogą uporać się z problemem podskórnych pryszczy.

Na pewno podskórnych pryszczy nie można traktować grubymi warstwami podkładu i korektora. W ten sposób przyczyniamy się bowiem do zwiększenia stanu zapalnego.

Najlepiej wybrać lekki krem koloryzujący o nawilżającej formule oraz zawierający potrzebne dla ochrony skóry filtry UV. Nie należy stosować zapychających pudrów. Można sięgnąć po lekkie pudry mineralne czy ryżowe na strefę T. Przed nakładaniem kosmetyków należy pamiętać o przywracaniu równowagi skórze i stosowaniu toniku.

Jak zapobiegać powstawaniu podskórnych krost na twarzy?

Poza odpowiednią pielęgnacją i niezaniedbywaniem zmywania makijażu, warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Nadmierny stres zawsze źle wpływa na naszą skórę. Należy w ciągu dnia zawsze znaleźć choćby chwilę na relaks i odcięcie się od czynników stresogennych. Czasami jest to bardzo trudne, ale trzeba spróbować. Sposobem na stres może być spacer czy umiarkowana aktywność fizyczna. Można poczytać książkę albo posłuchać relaksującej muzyki. Trzeba unikać kosmetyków, które mogą przesuszać skórę i prowadzić do nadprodukcji sebum. Należy ją odpowiednio nawadniać, nie tylko poprzez stosowanie kremów nawilżających, ale również picie odpowiedniej ilości wody. W czasie upałów powinno to być nawet więcej niż 2 litry, zwłaszcza jeśli prowadzi się aktywny tryb życia. Dieta powinna być lekkostrawna i pozbawiona szkodliwych tłuszczów nasyconych. Trzeba unikać jedzenia przetworzonego i wyeliminować z menu fast food. Jeżeli nie macie czasu na gotowanie, to lepiej skorzystajcie ze zdrowego cateringu dietetycznego.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: