Plastry, klipsy i wkładki do nosa przeciw chrapaniu: jak działają i czy warto je stosować?

P

klipsy na chrapanie


Chrapanie może poważnie zaburzyć sen oraz prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich produktów, pozwalających na skuteczne udrożnienie dróg oddechowych oraz powstrzymanie uciążliwego chrapania.

Plastry na chrapanie

W procesie oddychania u zdrowego człowieka, powietrze swobodnie przedostaje się do dróg oddechowych, po czym jest bezproblemowo wydychane. Problem pojawia się podczas snu, jeżeli w budowie migdałków, nasady języka lub podniebienia miękkiego występują jakieś nieprawidłowości. Chrapanie powstaje pod wpływem naporu powietrza, kiedy w czasie wydechu wytwarzane jest ciśnienie. Prowadzi ono do wibracji zwiotczałych lub przerośniętych tkanek, a w efekcie do pojawienia się odgłosu chrapania.

Aby drogi oddechowe były mniej narażone na powstawanie wibracji, konieczne jest zmniejszenie wytwarzanego ciśnienia. W tym celu stosuje się specjalne plastry na chrapanie. Posiadają one elastyczną wstawkę, która jest w stanie rozszerzyć i udrożnić przewody nosowe. Poprawiają one w ten sposób przepływ powietrza, dzięki czemu uciążliwości związane z chrapaniem zmniejszają się. Plastry nie tylko redukują ciśnienie spowodowane naporem powietrza, ale również ułatwiają oddychanie podczas snu.

Klipsy przeciw chrapaniu

Specjalne klipsy zakładane na nos również zmniejszają chrapanie poprzez otworzenie i udrożnienie górnych dróg oddechowych. Posiadają specjalne wypustki, które odpowiadają za stymulację określonych punktów nerwowych. Charakterystyczne, elastyczne skrzydełka posiadają końcówki wyposażone w poduszki nanomagnetyczne. Skutecznie symulują najważniejsze receptory nosa i jamy nosowej, powodując tym samym uczucie zwiększonego i bardziej swobodnego przepływu powietrza.

Klips przeciw chrapaniu wykorzystuje działanie pola magnetycznego na erytrocyty, co pozwala na poprawę stanu naczyń krwionośnych i całego krwioobiegu. Zjawisko to spowodowane jest przenoszeniem hemoglobiny przez ciałka krwi, w której znajdują się reagujące na pole magnetyczne atomy żelaza. Dzięki temu tkanki podniebienia miękkiego i języczka nie drgają podczas oddychania, a także nie wydają specyficznego odgłosu chrapania.

Wkładki przeciw chrapaniu

Wkładki do nosa na chrapanie posiadają właściwości zbliżone do klipsów. Wywierany przez wkładkę nacisk również stymuluje proces dostarczania powietrza do dróg oddechowych, w łagodny i naturalny sposób powstrzymując drgania podniebienia miękkiego oraz języczka podczas wdechu.

Na rynku znaleźć można produkty dociskowe do nosa, a także wkładki umieszczane bezpośrednio w jamie ustnej. Wygoda użytkowania artykułów doustnych jest jednak o wiele niższa, ponieważ opiera się ona na protruzji, czyli wymuszonym przesunięciu żuchwy do przodu w celu udrożnienia dróg oddechowych. Wkładki te poprawiają przepływ powietrza i do pewnego stopnia zmniejszają chrapanie, ale ze względu na niższą skuteczność i powodowanie dyskomfortu ich zastosowanie jest stosunkowo ograniczone. Natomiast wkładki do nosa polecane są nie tylko osobom chrapiącym. Doskonale sprawdzają się też u osób chorych na astmę, alergików oraz sportowców wykazujących szczególną nadwrażliwość dróg oddechowych, na przykład po wysiłku fizycznym na świeżym powietrzu oraz w niskich temperaturach. Wkładka pozwala na zlikwidowanie uczucia suchości w krtani oraz gardle, a także zmniejsza utratę wody podczas aktywności.

Skuteczne udrożnienie dróg oddechowych

udrożnienie dróg oddechowychChrapanie to wyjątkowo uciążliwe zjawisko. Na szczęście w większości przypadków jego leczenie nie wymaga długotrwałych kuracji, drastycznych zmian w stylu życia czy inwestycji w niezwykle drogie przyrządy i lekarstwa. Proces udrożnienia dróg oddechowych oraz poprawy komfortu snu polega na stopniowym wzmacnianiu tkanek mięśniowych podniebienia, pozwalając tym samym na ograniczenie lub całkowite pozbycie się wibracji prowadzących do chrapania.

Stosowane w tym celu specjalne produkty, takie jak plastry, klipsy czy wkładki, wykazują wystarczającą skuteczność i posiadają bardzo dobre opinie. Ich użytkowanie zazwyczaj wymaga jedynie oczyszczenia nosa oraz utrzymywania produktów w higienicznym stanie. Udrażniacze nie wywołują dużego dyskomfortu i mogą być użytkowane codziennie, również przez dzieci. Warto korzystać również ze specjalnych preparatów dodatkowych, na przykład ziołowych tabletek. Stosowanie ich w połączeniu z zachowaniem dobrych nawyków żywieniowych oraz przy odpowiednim poziomem aktywności, pozwala na uniknięcie bezdechu sennego – czyli najgroźniejszego powikłania związanego z chrapaniem.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: