Aparat na haluksy – jak działa, jakie ma opinie i efekty?

A

haluksy

Haluksy są rodzajem choroby zwyrodnieniowej, przyczyniającej się do wyraźnego zniekształcenia stopy. Poza dyskomfortem estetycznym, deformacja ta może wywoływać dolegliwości bólowe i wiele poważnych komplikacji. Skutecznym rozwiązaniem problemów z haluksami jest odpowiedni aparat korekcyjny.

Czym są haluksy?

Haluks nazywany bywa również paluchem koślawym. To niezwykle uciążliwa deformacja stawu w stopie, która polega na przekrzywieniu się dużego palca w stronę pozostałych. Nieleczone zniekształcenie może się pogłębiać, stopniowo wywołując coraz większy dyskomfort estetyczny oraz powracające dolegliwości bólowe.

U mężczyzn częściej spotykana jest odmiana spowodowana mikro-urazami, pomimo bolesności nie objawiająca się dużą deformacją. W przypadku kobiet, haluksom zazwyczaj towarzyszy zapalenie kaletki stawu, a ich pojawienie się zazwyczaj uwarunkowane jest genetycznie. Coraz częściej do ich powstawania dochodzi jednak z powodu nieodpowiednich nawyków pań. Problem stanowi przede wszystkim regularne noszenie butów o wąskich czubkach, na bardzo wysokim obcasie. Powodują one przeciążenie w przedniej części stopy, przez co ich naturalny łuk poprzeczny ulega zapadnięciu i powstaje deformacja zwana płaskostopiem poprzecznym. Zniekształcane są także palce, których ułożenie w zbyt wąski szpic bezpośrednio przyczynia się do powstawania haluksów.

Dlaczego należy leczyć haluksy?

Częste chodzenie w szpilkach doprowadza do nienaturalnego wykrzywiania się dużego palca przy każdym kroku, przez co zaczyna on coraz mocniej wyginać się w stronę pozostałych palców. W miejscu odchylenia powstaje z czasem bolesne uwypuklenie. Wtórnie uciskana kość jest wypychana, co wywołuje zapalenie kaletki maziowej. Obrzęk i dolegliwości bólowe utrudniają poruszanie się, nawet po założeniu nowej pary butów.

Zniekształcenia mogą doprowadzić do trwałych zmian w biomechanice stopy. Zaczyna ona rozkładać się na ciężar ciała nierównomiernie, przez co skrzywiony duży palec przestaje być wystarczająco silnym podparciem podczas chodzenia. Prowadzi to do osłabienia mięśni oraz przeciążenia kolejnych obszarów stopy, sprzyjając tym samym utrwalaniu się deformacji. W połączeniu z siedzącym lub stojącym trybem życia, nadwagą i niewystarczającą wydolnością fizyczną organizmu, bolesne stopy mogą znacząco utrudnić codzienne poruszanie się. W przypadku lekkich i średnich zwyrodnień nie jest na szczęście od razu potrzebna operacja – tutaj można zastosować odpowiedni aparat na haluksy.

Jak działa aparat korekcyjny na haluksy?

Aparaty do aktywnej korekty haluksów często projektowane są we współpracy z wykwalifikowanymi ortopedami, a ich działanie potwierdzają liczne badania i przyznane certyfikaty. Nawet jeżeli zniekształcenie jest łagodne lub umiarkowane, urządzenie korekcyjne powinno być stosowane zapobiegawczo. Użytkowanie aparatu na haluksy może opóźnić proces zniekształcania, co nierzadko pozwala uniknąć operacji ortopedycznej. Leczenie zniekształceń odbywa się poprzez zastosowanie dynamicznej, anatomicznej szyny aparatu. Chroni ona przed chorobą zwyrodnieniową oraz nawracającymi zapaleniami stawów. Z pomocą bandażu i odpowiedniej podkładki, możliwe jest utrzymanie kości śródstopia i łuku poprzecznego stopy w nieruchomej pozycji. W ten sposób korygowana jest rzeczywista przyczyna powstawania zniekształceń, czyli płaskostopie poprzeczne.

Dobry aparat na haluksy jest wygodny i łatwy w użytkowaniu. Dzięki miękkiej podkładce, ciśnienie może być odpowiednio łagodzone. Regulowane bandaże pozwalają natomiast na optymalne dopasowanie urządzenia do kształtu stopy, co ułatwia utrzymanie jej we właściwej pozycji. Szyna powinna być starannie przymocowana do śródstopia i dużego palca, dzięki czemu możliwe będzie swobodne poruszanie się w obuwiu nawet przy wywieraniu dużego nacisku na stopę.

Czy aparat na haluksy jest skuteczny?

Wiele nowoczesnych aparatów korekcyjnych na haluksy można użytkować w dowolnym rodzaju obuwia, przez 24 godziny na dobę. Ich noszenie nie wymaga rezygnacji z codziennych obowiązków i aktywności fizycznej, ponieważ zapewniają wystarczającą wygodę. Korygowanie zniekształceń stawu śródstopno-palcowego odbywać powinno się przede wszystkim podczas chodzenia. Bierna korekcja nie przynosi zwykle oczekiwanych rezultatów, ponieważ po zdjęciu aparatu korekcyjnego staw ponownie wykonuje ruch w utrwalonej, patologicznej i niewłaściwej płaszczyźnie.

Największą skuteczność zapewniają korektory wyposażone w odpowiedni system przegubowy, którego oś swobodnie pokrywa się z osią stawu śródstopno-palcowego. Dzięki specjalnemu systemowi pasków, szyna jest dokładnie dopasowywana do anatomicznego kształtu stopy. Konstrukcja ta pozwala na automatyczne korygowanie ruchu zgięcia, który wykonywany jest w momencie chodu. Systematyczne i regularne użytkowanie aparatu przyczynia się do utrwalenia prawidłowego ustawienia dużego palca, a tym samym wyleczenia haluksów.

Opinie o aparatach na haluksy

Aparaty korekcyjne są bezpieczne w użytkowaniu, a ich obsługa wyróżnia się intuicyjnością i prostotą. Przy systematycznym stosowaniu, zapewniają optymalne efekty leczenia. Dzięki obecności uniwersalnych rozmiarów, spełniają podstawowe wymagania wszystkich pacjentów. Najlepszymi opiniami użytkowników cieszą się zwłaszcza aparaty pozwalające na wysklepienie stopy w taki sposób, aby możliwe było ograniczenie rozwoju płaskostopia poprzecznego. Dobrym rozwiązaniem jest także obecność miękkiego materiału zaciskanego na rzep, który zapewnia swobodną regulację i jednocześnie chroni skórę przed podrażnieniami.

Noszenie tego rodzaju szyny korygującej wskazane jest także w bardziej zaawansowanym stadium, np. przed zabiegiem operacyjnym, ponieważ może ułatwić przeprowadzenie inwazyjnej korekcji haluksów. W wielu przypadkach możliwe jest całkowite cofnięcie się zmian spowodowanych zniekształceniami. W zależności od poziomu ich zaawansowania, cały proces korekcyjny trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Noszenie aparatu korekcyjnego wskazane jest także na etapie podstawowej rehabilitacji pooperacyjnej.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: