
Słowo „alergia” pochodzi od łacińskich wyrazów „alos” – „inny” i „regon” – „działanie”. Mówimy o niej wtedy, gdy dochodzi do niewłaściwej reakcji naszego organizmu na alergen, czyli czynnik wywołujący alergię.
Alergenem może być wiele substancji, w tym:
- rośliny,
- kurz,
- białko i sierść zwierząt,
- pleśń,
- leki,
- pokarmy.
Reakcje alergiczne również mogą przebiegać w bardzo zróżnicowany sposób:
- od kichania,
- kręcenia w nosie,
- po pokrzywkę,
- rumień na skórze,
- kaszel,
- duszności,
- a nawet problemy z oddychaniem.
Eksperci są zgodni co do tego, że za powszechny wzrost zachorowań na alergię odpowiadają trzy czynniki: geny, zanieczyszczenie środowiska i styl życia .
Predyspozycje genetyczne
- Gdy jedno z rodziców cierpi na alergię, prawdopodobieństwo wystąpienia jej objawów u dziecka wynosi od 20 do nawet 40 procent.
- W przypadku choroby obojga rodziców, ryzyko alergii u dziecka wzrasta do 60 procent.
- Kiedy zarówno matka, jak i ojciec mają ten sam rodzaj alergii, prawdopodobieństwa wystąpienia nadwrażliwości alergicznej u potomstwa, sięga aż 80 procent.
Szkodliwy wpływ czynników środowiskowych i stylu życia
Badania i analizy porównawcze jasno wykazują, że im bardziej rozwinięte, w tym także zanieczyszczone jest środowisko, w którym żyjemy, tym więcej występuje reakcji alergicznych.
Rodzaje alergii
– Alergia na pyłki roślin
Czynnikami wywołującymi reakcję uczuleniową są pyłki drzew, trawy i chwastów.
– Alergia na roztocza kurzu domowego
Roztocza kurzu domowego są jednym z najpowszechniejszych alergenów, który gromadzi się w naturalny sposób w naszym otoczeniu. Występują w pościeli, dywanach, tekstyliach, osadzają się na meblach, sprzętach elektronicznych, a szczególnie w ciemnych i wilgotnych kątach.
– Alergia na sierść zwierząt
Alergenem w tym przypadku jest złuszczony naskórek znajdujący się w sierści oraz białko zawarte w ślinie lub moczu psów, kotów, świnek morskich i innych zwierząt.
– Alergia na pleśnie
Wywołują ją zarodniki pleśni, które tak samo, jak pyłki roślin, unoszą się w powietrzu. Na świeżym powietrzu pleśnie znajdują się w glebie, roślinach, gnijącym drewnie czy zwiędłych liściach. W domu znajdziemy je w wilgotnych i ciemnych miejscach.
– Alergia krzyżowa
To reakcja krzyżowa, która występuje najczęściej między alergenami wziewnymi i pokarmowymi, np. pyłkami brzozy i owocami.
– Alergia pokarmowa
Wywołują ją różnego rodzaju pokarmy jak np. zboża, skorupiaki, ryby, jajka, przetwory mleczne, orzechy.
– Alergia środowiskowa
Może wystąpić w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek czynnik środowiskowy, który u zdrowego człowieka nie wywołałby żadnej niepożądanej reakcji.
Jak złagodzić objawy alergii?
W przypadku każdego rodzaju alergii najlepiej jest unikać kontaktu z danym alergenem. Nie zawsze jest to możliwe, wtedy należy sięgnąć po szybką pomoc w łagodzeniu uciążliwych objawów choroby.
Skuteczne działanie wykazują leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Claritine Allergy®. Dzięki zawartości substancji czynnej loratadyny zmniejszają dokuczliwe objawy uczulenia, czyli kichanie, wyciek z nosa, świąd i pieczenie oczu oraz niepożądane reakcje skórne.