Alergia – choroba cywilizacyjna

A
alergia na zwierzęta

Słowo „alergia” pochodzi od łacińskich wyrazów „alos” – „inny” i „regon” – „działanie”. Mówimy o niej wtedy, gdy dochodzi do niewłaściwej reakcji naszego organizmu na alergen, czyli czynnik wywołujący alergię.

Alergenem może być wiele substancji, w tym:

 • rośliny,
 • kurz,
 • białko i sierść zwierząt,
 • pleśń,
 • leki,
 • pokarmy.

Reakcje alergiczne również mogą przebiegać w bardzo zróżnicowany sposób:

 • od kichania,
 • kręcenia w nosie,
 • po pokrzywkę,
 • rumień na skórze,
 • kaszel,
 • duszności,
 • a nawet problemy z oddychaniem.

Eksperci są zgodni co do tego, że za powszechny wzrost zachorowań na alergię odpowiadają trzy czynniki:  geny, zanieczyszczenie środowiska i styl życia .

Predyspozycje genetyczne

 1. Gdy jedno z rodziców cierpi na alergię, prawdopodobieństwo wystąpienia jej objawów u dziecka wynosi od 20 do nawet 40 procent.
 2. W przypadku choroby obojga rodziców, ryzyko alergii u dziecka wzrasta do 60 procent.
 3. Kiedy zarówno matka, jak i ojciec mają ten sam rodzaj alergii, prawdopodobieństwa wystąpienia nadwrażliwości alergicznej u potomstwa, sięga aż 80 procent.

Szkodliwy wpływ czynników środowiskowych i stylu życia

Badania i analizy porównawcze jasno wykazują, że im bardziej rozwinięte, w tym także zanieczyszczone jest środowisko, w którym żyjemy, tym więcej występuje reakcji alergicznych.

Wszechobecne zanieczyszczenia takie jak: spaliny samochodowe, dwutlenek siarki, azotan, ozon czy dym tytoniowy przyczyniają się do wzrostu zachorowań na alergię. Nasz styl życia, w tym np. spożywanie dużej ilości przetworzonych pokarmów, ale też stosowanie nadmiernej higieny i izolowanie organizmu od roztoczy kurzu czy pleśni, także może wywołać nadwrażliwą reakcję organizmu.

Rodzaje alergii

alergia na pyłki roślin

– Alergia na pyłki roślin

Czynnikami wywołującymi reakcję uczuleniową są pyłki drzew, trawy i chwastów.

– Alergia na roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego są jednym z najpowszechniejszych alergenów, który gromadzi się w naturalny sposób w naszym otoczeniu. Występują w pościeli, dywanach, tekstyliach, osadzają się na meblach, sprzętach elektronicznych, a szczególnie w ciemnych i wilgotnych kątach.

– Alergia na sierść zwierząt

Alergenem w tym przypadku jest złuszczony naskórek znajdujący się w sierści oraz białko zawarte w ślinie lub moczu psów, kotów, świnek morskich i innych zwierząt.

– Alergia na pleśnie

Wywołują ją zarodniki pleśni, które tak samo, jak pyłki roślin, unoszą się w powietrzu. Na świeżym powietrzu pleśnie znajdują się w glebie, roślinach, gnijącym drewnie czy zwiędłych liściach. W domu znajdziemy je w wilgotnych i ciemnych miejscach.

– Alergia krzyżowa

To reakcja krzyżowa, która występuje najczęściej między alergenami wziewnymi i pokarmowymi, np. pyłkami brzozy i owocami.

– Alergia pokarmowa

Wywołują ją różnego rodzaju pokarmy jak np. zboża, skorupiaki, ryby, jajka, przetwory mleczne, orzechy.

– Alergia środowiskowa

Może wystąpić w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek czynnik środowiskowy, który u zdrowego człowieka nie wywołałby żadnej niepożądanej reakcji.

Jak złagodzić objawy alergii?

W przypadku każdego rodzaju alergii najlepiej jest unikać kontaktu z danym alergenem. Nie zawsze jest to możliwe, wtedy należy sięgnąć po szybką pomoc w łagodzeniu uciążliwych objawów choroby.

Skuteczne działanie wykazują leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Claritine Allergy®. Dzięki zawartości substancji czynnej loratadyny zmniejszają dokuczliwe objawy uczulenia, czyli kichanie, wyciek z nosa, świąd i pieczenie oczu oraz niepożądane reakcje skórne.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: