Tabletki, leki, maści i żele na żylaki: czy preparaty działają?

T

żylaki nóg

Żylaki nóg to problem dotyczący wielu z nas. Bardzo często ta przypadłość wynika z prowadzonego trybu życia czy wykonywanej pracy, a niekiedy jest po prostu dziedziczna. Niezależnie od przyczyny potrafi mocno dać się we znaki. Na szczęście na rynku dostępne są preparaty na żylaki, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach. Które z nich warto brać pod uwagę?

O żylakach słów kilka…

Żylaki to stosunkowo częsty i nierzadko poważny problem, który polega na przewlekłej niewydolności żylnej. Choroba objawia się pogrubionymi, poskręcanymi i wyraźnie odznaczającymi się odcinkami żył powierzchniowych. Można je bez problemu wyczuć pod skórą jako nabrzmiałe powrózki lub guzki. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewydolność zastawek wspomnianych wyżej żył. Zaburzony zostaje wówczas odpływ krwi, powstaje zastój i rośnie ciśnienie. W efekcie stosunkowo elastyczne ściany żył ulegają odkształceniu, rozwija się ich stan zapalny, a nawet zaczynają pękać.

Do powstawiania żylaków, jak już wspomnieliśmy we wstępie, mogą prowadzić styl życia lub skłonności genetyczne. Najczęściej z żylakami zmagają się osoby, które mało się ruszają, biorą częste gorące kąpiele lub nadużywają sauny, źle się odżywiają, cierpią na otyłość, płaskostopie lub mają inne wady postawy. Żylaki mogą pojawić się również w wyniku przebytego zapalenia żył głębokich, zakrzepicy żylnej, po ciąży, porodzie i przebytej kuracji hormonalnej. Z omawianą dolegliwością najczęściej zmagają się kobiety lub ogólnie ludzie w podeszłym wieku, osoby ciężko pracujące fizycznie, przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne, o wysokim wzroście, a także cierpiące na przewlekłe zaparcia (zwiększają one ciśnienie w jamie brzusznej, co bezpośrednio utrudnia krążenie w kończynach dolnych). Jak widać, szanse na powstanie żylaków są bardzo duże u wielu ludzi. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to choroba cywilizacyjna.

Wszelkie niepokojące objawy w obszarze kończyn dolnych (mrowienie, obrzęki uczucie niespokojnych lub ciężkich nóg, widoczne „pajączki”) powinny być skonsultowane z lekarzem, który wykona badania w tym kierunku (żylaki najczęściej diagnozuje się za pomocą USG dopplera).

Co jest dobre na żylaki?

Żylaki leczy się na trzy sposoby:

  • zachowawczo,
  • farmakologicznie
  • lub w ostateczności operacyjnie.

Skuteczność każdego z typów leczenia zależy oczywiście o stopnia zaawansowania choroby i odczuwanych dolegliwości, ale w wielu przypadkach operacji da się uniknąć. Leczenie zachowawcze żylaków polega na stosowaniu tabletek (pomocne są na przykład tabletki z heparyną, diosminą czy wyciągiem z kasztanowca) i suplementów diety, które zmniejszają uczucie ciężkości nóg oraz towarzyszące im obrzęki. Bardzo często zalecane są także specjalne podkolanówki i rajstopy przeciwżylakowe. Wspomniane pończochy ułatwiają krążenie krwi w żyłach, wspomagają pracę mięśni i obniżają ciśnienie w obrębie kończyn dolnych. Zachowawcze leczenie żylaków polega także na stosowaniu specjalnych maści czy żeli oraz częstym unoszeniu nóg do góry, ich masowaniu i unikaniu noszenia obcisłej odzieży, która utrudnia odpływ krwi.

Dobry suplement lub maść na żylaki są w stanie mocno spowolnić, a nawet zatrzymać rozwój choroby. Pomocnicze działanie wyżej wspomnianych substancji zostało udowodnione w szeregu badań naukowych. Warto spróbować terapii tymi preparatami, a na operację zdecydować się dopiero, gdy wszystko inne nie przyniesie skutku. Przyjrzyjmy się więc najlepszym naszym zdaniem preparatom na rynku. Przygotowany przez nas ranking jest naszą odpowiedzią na pytania „co na żylaki?” czy „jaka jest najlepsza maść na żylaki?”.

Preparaty na żylaki nóg – nasz ranking 2019

NazwaNasze uwagiGdzie kupić?
1. Varicozstarannie dobrana mieszanka składników w walce z żylakami ZOBACZ
2. Diosminastosowana na żylaki od wielu lat - znajdziemy ją w rozmaitych preparatach ZOBACZ
3. Maści/żele z kasztanowcarekomendowane zwolennikom czysto naturalnych rozwiązań ZOBACZ

1. Varicoz na żylaki

Jednym z najciekawszych naszym zdaniem preparatów na żylaki nóg jest Varicoz. To połączenie wartościowych składników w walce o zdrowsze żyły. Stosowanie omawianego preparatu może redukować stany zapalne powstające w obrębie kończyn dolnych, poprawiać mikrokrążenie żylne i wpływać na elastyczność ścianek naczyń krwionośnych. W efekcie pomaga w walce z żylakami bardzo szybko przynosząc ulgę w towarzyszących im dolegliwościach: działa kojąco na zmęczone i opuchnięte nogi oraz zapobiega nocnym skurczom łydek.
varicoz na żylaki
Varicoz to starannie dobrana mieszanka składników, których skuteczność w walce z żylakami została wielokrotnie udowodniona – więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie. Opisywane tabletki na żylaki nóg mają w swoim składzie istotne składniki, jak diosmina czy wyciąg z kasztanowca. Pierwszy z nich zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych jednocześnie je wzmacniając. W efekcie zmniejsza stany zapalne i poprawia krążenie (więcej o tym składniku napisaliśmy poniżej).

Drugi zawiera escynę, która jest naturalnym zamiennikiem diosminy o bardzo podobnym działaniu. Varicoz dodatkowo zawiera szereg substancji pomocniczych, czym wyróżnia się na rynku. Ekstrakt z liści winorośli pomaga utrzymać prawidłowe krążenie i ciśnienie krwi. Dodatkowo uszczelnia naczynia włosowate i eliminuje uczucie ciężkich nóg. Witamina C utrzymuje prawidłową budowę naczyń, działa przeciwzapalnie i eliminuje wolne rodniki. Z kolei Rutyna zapobiega pękaniu naczyń, a witamina K wspomaga krzepnięcie, usprawnia krążenie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Varicoz może z powodzeniem zastąpić inne tabletki na wzmocnienie naczyń krwionośnych czy ciężkość nóg.

Wybrane opinie o Varicoz:

Z żylakami walczę już kilka lat. Żaden żel na żylaki nóg już mi nie pomagał, ból był czasami bardzo trudny do zniesienia. Znajomy polecił mi coś na żylaki, czego jego zdaniem jeszcze nie było. Był to Varicoz. Z początku odstraszyła mnie dość wysoka cena, ale wolałem zapłacić niż położyć się na stole operacyjnym. Efekt był bardzo pozytywny, żylaki nie zniknęły całkowicie (to niemożliwe), ale najgorsze dolegliwości ustąpiły i mogę normalnie funkcjonować – pisze Zbyszek spod Bydgoszczy.
Varicoz jest o tyle dobry, że ma naprawdę bogaty skład. Nie ma chyba drugiego takiego suplementu na żylaki, jak ten (inne zawierają samą diosminę czy inny składnik). Cena może wydawać się wysoka, ale wolę wygodnie brać jeden środek niż kilka innych. Działanie jest widoczne, ale oczywiście potrzeba czasu, aby pojawiły się wyraźne efekty. Tak czy owak polecam – pisze Jan M.
 UWAGA: Varicoz jest popularny, przez co trzeba mocno uważać na to, z jakiego źródła kupujemy suplement. W przypadku tego typu produktów na rynku nie brakuje podróbek i łudząco podobnych preparatów. Rekomendowanym i pewnym miejscem zakupu jest oficjalna strona.  

2. Czysta Disomina

diosmina na żylakiOpisywany wyżej Varicoz ma swoim składzie diosminę. Znajdziemy ją w składzie wielu suplementów, ponieważ na żylaki jest stosowana od wielu lat. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów. Obecnie wytwarza się ją syntetycznie, ale początkowo została wyizolowana z cytrusów i roślin z rodziny Rutaceae. Jak już wspomnieliśmy, jej działanie polega głównie na ochronie naczyń krwionośnych i zwiększeniu tonusu żylnego. Usprawnia także przepływ limfatyczny, co wpływa na zmniejszenie obrzęków. Dzięki diosminie naczynia zyskują prawidłową przepuszczalność, co między innymi zapobiega krwotokom. Stosowanie preparatów z diosminą reguluje ciśnienie nóg w obrębie i likwiduje stany zapalne.

Wybrane opinie o Diosminie i jej działaniu:

Tabletki na wzmocnienie żył zawierające diosminę polecił mi mój lekarz. Efekt nie jest może jakiś wielki, ale dużo rzadziej mam zapalenie żył. Zapobiegawczo stosować warto – Jolanta z Torunia.
Diosmina to podstawa w walce z żylakami w początkowym ich stadium, warto zacząć od jej stosowania, bo może pozwoli to uniknąć operacji, a nawet niezbyt atrakcyjnych rajstop uciskowych, co dla każdej kobiety ma znaczenie. Po dłuższym czasie przyjmowania moje nogi nie są już takie nabrzmiałe jak kiedyś – skomentowała Ewelina B.

3. Maści lub żele z kasztanowca

wyciąg z kasztanowca na żylakiNa walkę z żylakami nóg bardzo często polecana jest maść lub żel z kasztanowca (ze względu na zawartość escyny). Jest rozwiązanie szczególnie rekomendowane zwolennikom czysto naturalnych rozwiązań. Żele na żylaki nóg zawierające wyciąg z kasztanowca łagodzą objawy związane z obrzękami i uczuciem zmęczenia nóg. Żel z kasztanowca na żylaki poprawia stan naczyń krwionośnych, zmniejsza ból i likwiduje stan zapalny. Warto wiedzieć, że wyciąg z tego popularnego drzewa jest dobry także na różnego rodzaju pajączki na skórze i żylaki odbytu (hemoroidy). Żel z kasztanowca na żylaki może być dostępny z dodatkowym składnikiem, jakim jest arnika – taki zestaw dobrze działa również na siniaki i stłuczenia. W ostatnim czasie popularne stały się nie tylko maści czy żele, ale także tabletki z kasztanowca.

Wybrane opinie o maściach z kasztanowca:

Maść na żylaki i pajączki zawierająca kasztanowiec działa całkiem nieźle, ale tylko w przypadku łagodnych objawów. W przypadku zaawansowanych dolegliwości trzeba udać się do lekarza i przyjmować bardziej kompleksowe suplementy, najlepiej o bogatym składzie – napisała Krystyna.
Kasztanowiec to dobra maść na żylaki, ale należy traktować ją wyłącznie pomocniczo. Bez konsultacji z lekarzem się nie obejdzie. Warto ją stosować po ciężkim dniu w pracy, gdzie trzeba dużo stać. Wówczas ulga przychodzi bardzo szybko – Marcin z Warszawy.

Jak więc widzimy, metod na walkę z żylakami znajdziemy sporo, a każdy musi ostatecznie samodzielnie podjąć decyzję, czy wybierze leki, suplementy, czy postawi na rozwiązania operacyjne. Dużo zależy od indywidualnego przypadku i stadium rozwoju żylaków. Przedstawione we wpisie informacje nie stanowią porady medycznej, ani zastępstwa konsultacji z lekarzem, a zamieszczone treści to nasze subiektywne zdanie.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: