Zioła na problemy trawienne – naturalne wsparcie dla problemów żołądkowych

Z

zioła na problemy trawienne

Niestrawność, wzdęcia, odbijanie – objawy tego typu mogą dotyczyć różnych schorzeń, związanych z układem pokarmowym. Jeżeli podane dolegliwości pojawiają się często, wymagają odpowiedniej diagnostyki lekarskiej oraz dostosowania indywidualnej terapii.

Nierzadko jednak mają związek ze złym trybem życia. Zarówno wtedy, gdy problemy z żołądkiem i jelitami są spowodowane schorzeniami, jak i w przypadku, gdy winna jest zła dieta, można je łagodzić przy pomocy sprawdzonych ziół.

Jakie zioła na problemy jelitowe sprawdzą się najlepiej?

Mięta pieprzowa

Roślina ta wpływa pobudzająco na procesy trawienne w organizmie. Działa rozkurczowo na mięśnie zwieracza w przewodzie pokarmowym, zapobiegając wzdęciom. Co więcej, ma zbawienny wpływ na perystaltykę jelit, pomagając ją uregulować.

Korzeń lukrecji

Od lat wykorzystywana w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Lukrecja regeneruje podrażnioną śluzówkę żołądka, przyspieszając jej gojenie się i redukując objawy choroby wrzodowej. Zawarte w tej roślinie związki działają ochronnie na wątrobę, usprawniając jej poprawne funkcjonowanie.

Ostropest plamisty

Wspiera funkcjonowanie wątroby i działa pozytywnie na funkcje trawienne. Ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, a zawarte w nim substancje świetnie chronią przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego.

Ubiorek gorzki

Uaktywnia i rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, ułatwiając i przyspieszając przesuwanie treści pokarmowej do dalszych jego odcinków. Ubiorek wykazuje właściwości przeciwzapalne i neutralizujące wolne rodniki.

Arcydzięgiel

Korzeń arcydzięgla przyspiesza i usprawnia perystaltykę jelit, działając rozluźniająco przy zaparciach. Łagodzi nudności. Wspomaga redukcję wzdęć i usuwanie gazów.

Rumianek

Przyspiesza trawienie i zapobiega nadkwasocie żołądka. Łagodzi wzdęcia i usprawnia perystaltykę jelit. Ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, wykazuje właściwości przeciwzapalne i usprawnia przepływ żółci w przewodach żółciowych.

Kminek

Również działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka i jelit. Reguluje dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Redukuje wzdęcia, łagodzi zaparcia i bóle brzucha. Uznawany jest za dobry środek na poprawę apetytu. Przypuszcza się, iż kminek może łagodzić dolegliwości związane z chorobą wrzodową.

Liście melisy lekarskiej

Pomagają w trawieniu nawet najbardziej ciężkostrawnych potraw. Po obfitym posiłku warto wypić filiżankę świeżo zaparzonej melisy, która usprawni pracę jelit i zadziała łagodząco na układ nerwowy.

Zioła na trawienie – które wybrać?

Każde z podanych powyżej ziół na trawienie może wspomóc procesy funkcjonowania układu pokarmowego, ułatwiając trawienie i wspomagając metabolizm. Jeżeli jednak chcemy liczyć na kompleksowe działanie, poprawiające funkcje jelit, warto postawić na suplement diety, który składa się z wyciągu wszystkich z wyżej wymienionych roślin.
Wypróbuj Iberogast, który sprawdzi się idealnie po obfitych posiłkach, w przypadku zespołu jelita drażliwego, w czasie nadmiernego stresu oraz wtedy, gdy dolegają nam problemy trawienne, takie jak dyspepsja czy niestrawność.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: