Dieta białkowo tłuszczowa: opinie, efekty i jadłospis na redukcję

D
redukcja węglowodanów

Zbędne kilogramy to koszmar wielu osób. Właśnie dlatego sprawdzone sposoby na redukcję wagi cieszą się tak wysoką popularnością. Oczywiście ważne jest, aby rozsądnie podejść do tematu diety. Żadna z nich nie przyniesie natychmiastowych efektów. Istotne jest to, aby uzbroić się w cierpliwość, a także rozsądnie zaplanować jadłospis. Czasami warto jest udać się do dietetyka – dotyczy to w szczególności osób, które borykają się z schorzeniami przewlekłymi, czy też wahaniami wagi.

Dieta białkowo tłuszczowa często wybierana jest przez osoby profesjonalnie trenujące. Dzięki niej redukcja tkanki tłuszczowej staje się o wiele łatwiejsza. Właściwie stworzone menu składa się z potraw sycących, a jednocześnie intensyfikujących spalanie tłuszczu. Oczywiście jest to dobra opcja nie tylko dla sportowców.
Dieta białkowo tłuszczowa na odchudzanie wzbudza wiele kontrowersji. Należy jednak wspomnieć, że jej rezultaty mogą być zaskakujące. Opinie użytkowników potwierdzają, że dzięki niej można zrzucić nadwagę bez efektu jojo. Oczywiście nie istnieje dieta, która w każdym przypadku będzie działać tak samo. Nie można z góry określić, czy taki jadłospis będzie nam służył. Warto jednak zapoznać się z tajnikami wyżej wspomnianej diety.

Zasady diety białkowo tłuszczowej

W pierwszej kolejności warto jest zapoznać się z zasadami diety białkowo tłuszczowej. Jak można się domyślić podstawą jest spożywanie sporej ilości białek oraz tłuszczów. Ważne jest to, aby zwiększyć dzienną ilość spożywania tych składników. Jednocześnie musimy zredukować ilość spożywanych węglowodanów. Tylko wtedy wypracujemy pożądane efekty.

 W diecie białkowo tłuszczowej istotne jest nie tylko to, aby zredukować ilość spożywanych węglowodanów. Duże znaczenia ma również ich jakość. Najważniejsze jest to, aby starać się całkowicie wyeliminować z diety cukry proste. To właśnie one stanowią największe zagrożenie dla naszej wagi. 

Należy podkreślić, że opisywany sposób żywienia nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla zdrowia, o ile jest zaplanowany z głową. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że temat cieszy się ogromną popularnością. Warto wiedzieć, że do diet białkowo tłuszczowych można zaliczyć np. Dietę Kwaśniewskiego, czy też dietę typu paleo.

Trzeba mieć świadomość, że węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właśnie dlatego nie możemy ich całkowicie wyeliminować. Musimy jednak wiedzieć, że ich nadmiar nie wpływa pozytywnie na naszą sylwetkę, czy też pracę układu trawiennego. Ważne jest to, aby prawidłowo ustalić, ile węglowodanów powinniśmy spożywać w ciągu dnia, aby zrzucić nadmiar kilogramów.
Wiele osób ma problem z ustaleniem proporcji spożywanych składników odżywczych. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest skontaktować się z dietetykiem. Nie zapominajmy, że każdy organizm jest inny, a więc dieta będzie przebiegać nieco inaczej. Wiadomym jest, że inne zapotrzebowanie na węglowodany ma sportowiec, a inne osoba prowadząca siedzący tryb życia. Niewłaściwie określenie podaży może zakłócić prawidłową pracę narządów wewnętrznych. Szczególnie negatywnie wpływa to na układ pokarmowy.

Podczas ustalania menu duże znaczenia ma również wiek, ilość tkanki tłuszczowej, pożądana waga, a nawet stan gospodarki glukozowo-insulinowej. Zwykle dzienna ilość węglowodanów mieści się w zakresie od 80 do 150 g. Zwiększona jest ilość spożywanych białek i tłuszczów, jednak warto wiedzieć, że to właśnie tłuszcze dominują w opisywanej diecie.

Dla kogo dieta białkowo tłuszczowa?

Wiadomym jest, że dieta białkowo tłuszczowa nie będzie służyć każdemu. Plusem jest jednak to, że wiele osób może z niej skorzystać, o ile tylko zostanie ona właściwie dopasowana do potrzeb organizmu. Ryzyko pojawienia się negatywnych skutków ubocznych nie jest wysokie.

Dieta białkowo tłuszczowa świetnie sprawdza się w przypadku osób, które borykają się z rozregulowaną gospodarką glukozowo-insulinową. Jest ona również polecana przez specjalistów w przypadki insulinooporności. Często okazuje się, że jej stosowanie poprawia stan zdrowia, a także wyrównuje poziom glukozy we krwi. Naturalnie tego typu schorzenia wymagają opieki specjalistów. Nie należy więc odchudzać się na własną rękę.
Właściwe dopasowanie węglowodanów sprawia, że dieta białkowo tłuszczowa dobrze sprawdza się w przypadku osób cierpiących na cukrzycę typu II. Kluczowe jest jednak to, aby stworzyć jadłospis, który będzie dostarczał wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

zasady diety białkowo tłuszczowej
 Dieta białkowo tłuszczowa może być bez obaw stosowana w przypadku osób posiadających dużą ilość tkanki tłuszczowej. Szczególnie satysfakcjonujące rezultaty odnotujemy w przypadku, gdy dotychczas podstawą diety były produkty bogate w węglowodany. Jest to sytuacja powszechnie spotykana. 

Opisywany tryb żywieniowy wydaje się być doskonałą propozycją w przypadku, gdy dotychczasowa dieta okazała się być zawodna. Nierzadko odchudzanie kończy się efektem jojo. Nierzadko jest to wynikiem tego, że po osiągnięciu wymarzonej wagi powracamy do spożywania nadmiernej ilości węglowodanów i cukrów prostych. Niestety przez to kilogramy wracają w ekspresowym tempie.

Dietę białkowo tłuszczową mogą stosować również kobiety z tzw. przepaleniem hormonalnym. Zjawisko to oznacza zaburzenia na tle hormonalnym, które spowodowane są gwałtownym ograniczeniem kalorii przy zachowaniu wysokiej aktywności fizycznej (zwłaszcza typu cardio). Takie osoby wymagają wysokiej kaloryki, a także dostarczenia niezbędnych składników odżywczych.

Wiele osób chcąc osiągnąć upragnioną wagę po prostu się głodzi. Jeśli dołożymy do tego treningi, to istnieje duża szansa na to, że układ hormonalny przestanie prawidłowo pracować. Mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania, czy też niezrozumiałe wahania wagi. W ten sposób nie schudniemy, a jedynie wyniszczymy organizm.
Ograniczenie węglowodanów wydaje się być również prawdziwym strzałem w dziesiątkę w przypadku osób profesjonalnie trenujących (szczególnie sporty wytrzymałościowe). Ten typ żywienia jest szczególnie dobry w okresie regeneracji po intensywnym planie treningowym.

Dieta białkowo tłuszczowa na redukcji

Dieta białkowo tłuszczowa sprawdza się w okresie redukcji, co jest szczególnie ważne dla kulturystów, czy też osoby trenujące sporty siłowe. Dzięki niej można odkryć wypracowaną masę mięśniową. Wymaga to jednak silnego spadku tkanki tłuszczowej. Należy jednak wiedzieć, że redukcja nie może przebiegać zbyt restrykcyjnie. Może to doprowadzić do pogorszenia jakości tkanki mięśniowej.

Osoby aktywnie fizyczne przeprowadzają redukcję przynajmniej raz w roku. Oczywiście tutaj znacznie ma każdy spożywany posiłek. Jadłospis w przypadku diety białkowo tłuszczowej na redukcję musi zostać dopasowany do indywidualnego przypadku. Duże znaczenie ma również to, aby menu było adekwatne do częstotliwości oraz intensywności treningów. Zbyt mała kaloryczność sprawi, że będziemy czuć się osłabieni oraz wypłukani z energii.

Wiele osób przeprowadzając redukcję na własną rękę robi to nieprawidłowo. Zmniejszają one nie tylko ilość spożywanych węglowodanów, ale również tłuszczów. Zwiększa to ryzyko osłabienia masy mięśniowej, przez co ciężkie treningi pójdą na marne. Nie mogą pozwolić sobie na to sportowcy, którzy planują udział w zawodach.

Efekty stosowania diety

dieta na redukcji

Na forach internetowych można znaleźć wiele wypowiedzi osób stosujących dietę białkowo tłuszczową. Oczywiście wypowiedzi są zróżnicowane. Wiele zależy od tego, czy była ona przeprowadzona na podstawie rzetelnych informacji, czy też stosowały ją osoby kompletnie nieświadome. Pamiętajmy, że tutaj zgromadzenie zweryfikowanych wiadomości jest podstawą.

W pierwszej fazie odchudzania efekty mogą wydawać się słabe. Jest to zupełnie normalne. Organizm wykorzystuje zmagazynowaną tkankę tłuszczową, jednak nie zawsze zużywa ją szybko. Wiele zależy od trybu życia, a także indywidualnych predyspozycji. Wiadomym jest, że u sportowców pierwsze rezultaty diety białkowo tłuszczowej pojawią się szybciej.

Opinie na temat diety białkowo tłuszczowej potwierdzają, że najszybsze efekty można uzyskać wprowadzając aktywność fizyczną. Szczególnie polecane są treningi interwałowe. Dzięki nim spalanie tkanki tuszowej jest zmaksymalizowane, a tym samym w relatywnie krótkim czasie można zrzucić nadwagę.
Niewątpliwym plusem opisywanej diety jest jej naturalność. Bogate w białko i tłuszcze produkty dostarczają organizmowi niezbędnej energii i składników odżywczych. Nie trzeba więc obawiać się pogorszenia samopoczucia, senności, czy też braku sił do działania. Według opinii w pierwszym tygodniu można schudnąć nawet 1,5-3 kg.

Przykładowy jadłospis

Każdy może stworzyć własne przepisy na diecie białkowo tłuszczowej. Wbrew pozorom nie musimy rezygnować z ulubionych produktów. Ważne jest jednak to, aby trzymać się proporcji. Poniżej przedstawiono przykładowy jadłospis, który wspomaga redukcję. Z wymienionych posiłków możemy stworzyć dowolne kombinacje, tak aby każdego dnia menu wyglądało inaczej.

 • Śniadanie: jajecznica na boczku z dodatkiem warzyw/ dwa jajka sadzone/ makrela wędzona/ omlet z mozzarellą/ sałatka warzywna
 • Drugie śniadania: grillowany stek wołowy z polędwicy/ sałatka warzywna z dodatkiem grillowanych kawałków kurczaka/ sałatka z tuńczyka i gotowanego jajka
 • Obiad: pieczony dorsz z brukselką/ grillowany łosoś z gotowanymi brokułami/ kurczak z pociętymi kawałkami kokosa/ kotlet schabowy z warzywami
 • Podwieczorek: kawałki papryki z sosem czosnkowym/ kabanosy drobiowe/ migdały/ suszone morele/ koktajl z odżywką białkową
 • Kolacja: sałatka z tuńczykiem lub inną tłustą rybą/ owoce morza z sosem ziołowym/ klopsiki w sosie pomidorowym/ stek z grillowaną cukinią.

W przypadku wegetariańskiej diety białkowo tłuszczowej należy zamienić tłuszcze zwierzęce na roślinne. Przykładowe posiłki to: sałatka z tofu i fasolą, budyń proteinowy, odżywka białkowa z migdałami, omlety, jajecznica, sałatka warzywno-kokosowa.

Zalety suplementacji

suplementy na odchudzanie

Suplementacja może okazać się niezwykle pomocna na diecie białkowo tłuszczowej. Dobrej jakości produkty nie obciążają układu pokarmowego, a jednocześnie przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej. W przypadku redukcji polecanym produktem jest Nutrigo Lab Burner.

Dzięki niemu możliwe jest m.in.:

 • szybsze zredukowania tkanki tuszowej,
 • utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi,
 • zmniejszenie ryzyka ponownego odkładania się tłuszczu,
 • zahamowanie nadmiernego apetytu.

Innym produktem polecanym w przypadku diety ketogennej (w tym białkowo tłuszczowej) jest Keto Actives.

Regularne spożywanie suplementu wspomaga:

 • redukcję nagłych ataków głodu,
 • spalanie tkanki tłuszczowej i eliminację zbędnych kilogramów,
 • ustabilizowanie wagi,
 • metabolizm tłuszczów oraz zużycie jego zapasów.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: