Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

J

higiena jamy ustnej


Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stan jamy ustnej ma bardzo duże odzwierciedlenie w funkcjonowaniu całego organizmu. Zaniedbanie uzębienia może skutkować rozwojem poważnych chorób ogólnoustrojowych tj. choroba reumatyczna, kłębuszkowe zapalenie nerek, czy zapalenie mięśnia sercowego. Dlatego właściwe postępowanie i regularność w dbaniu o jamę ustną może zapobiec bolesnym doświadczeniom oraz wielu chorobom zębów i przyzębia.

Po pierwsze: dokładność i systematyczność

Na właściwą higienę jamy ustnej składa się kilka etapów.

  1. Pierwszym z nich jest szczotkowanie zębów, które powinno odbywać się co najmniej 2 razy dziennie (oraz w razie potrzeby po posiłkach) i trwać 2 minuty. Szczotkowanie zębów jest bardzo ważnym sposobem zapobiegania rozwojowi stanów zapalnych, dlatego należy przeprowadzać je bardzo starannie. Istnieje wiele metod szczotkowania zębów, a jedną z nich jest metoda roll– polegająca na równoległym przyłożeniu szczoteczki do powierzchni dziąseł i wymiatania (w łuku górnym do dołu, a w łuku dolnym do góry) resztek pokarmowych. Natomiast w przypadku zębów żujących, szczotkowanie należy wykonywać przy pomocy ruchu do przodu i do tyłu.
  2. Kolejnym etapem jest czyszczenie języka, które można wykonywać przy pomocy szczoteczki lub specjalnie do tego stworzonych skrobaczek.
  3. Następnie należy przystąpić do nitkowania przestrzeni zębowych, co ma za zadanie oczyścić je z pozostałości po posiłkach oraz zahamować rozwój bakterii. Bardzo ważne jest, aby danego fragmentu nitki nie wprowadzać po raz kolejny w następną przestrzeń oraz przy czyszczeniu nie wykonywać ruchów piłujących tylko wyciągających ku górze.
  4. Jako ostatni element pozostaje płukanie jamy ustnej specjalnie do tego przeznaczonym płynem antybakteryjnym.

Po drugie: kontrola stomatologiczna

Pomimo dużej dbałości o higienę jamy ustnej istnieje ryzyko rozwoju próchnicy i chorób zębów, które często podyktowane jest osobistą podatnością. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryte są problemy z uzębieniem, tym łatwiejsze jest ich usunięcie. Dlatego co najmniej 2 razy w roku należy zgłaszać się do lekarza stomatologa celem oceny  stanu uzębienia.

Uchronić to może przed bolesnym leczeniem kanałowym, a nawet ekstrakcją zęba oraz zdecydowanie zmniejsza koszty, które wzrastają wraz ze zwlekaniem z wizytą.
Dodatkowo przynajmniej raz w roku zaleca się wykonanie usunięcia zgromadzonego kamienia i osadu nazębnego. Zapobiegnie to rozwojowi chorób przyzębia i korzystnie wpłynie na kolor zębów. Należy pamiętać, że aby odbyła się wizyta u stomatologa trzeba wyleczyć istniejące infekcje (np. katar) i pozbyć się zakażeń i uszkodzeń w obrębie jamy ustnej np. aft.

Do utrzymania dobrej higieny jamy ustnej potrzebna jest regularna troska o naszą śluzówkę, warto również stosować dodatkowe środki do dbania o naszą jamę ustną np. prawidłowo szczotkować i nitkować zęby, płukać specjalnym płynem do jamy ustnej.

W przypadku istniejących aft warto zastosować preparat, który nie tylko chroni przed bólem , ale i wspomaga gojenie owrzodzenia, np. Anaftin® Płyn do płukania jamy ustnej.

Po trzecie: dieta

Wśród zachowań szczególnie sprzyjających rozwojowi próchnicy jest spożywanie dużych ilości cukrów, które są podstawą metabolizmu bakteryjnego. Próchnica zazwyczaj wywołana jest przez bakterie z rodzaju L. acidophilus i Streptococcusmutans, które doprowadzają do niszczenia struktury zęba.

Zapobieganie próchnicy powinno skupiać się na ograniczeniu węglowodanów w diecie, unikaniu słodzonych napojów, stosowaniu past zawierających fluor oraz fluoryzacji zębów.

Niekorzystnie na powierzchnie zębów wpływają także mocna kawa, herbata, alkohol oraz substancje zawarte w dymie tytoniowym, które przyczyniają się do powstania przebarwień na zębach.

Dieta przysługująca się uzębieniu powinna być bogata w:

  • wapń,
  • witaminę D,
  • A,
  • E,
  • cynk oraz fluor.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: