Olejek różany: właściwości, cena, efekty i zastosowania naturalnego pomocnika

O
jak stosować produkt

Olejek różany wydaje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy cenią sobie naturalną pielęgnację. Jest to produkt o drogocennych właściwościach – należy wspomnieć, że należy od do grupy najdroższych olejków eterycznych na świecie. Szeroki zakres zastosowań jest najlepszym potwierdzeniem skutecznego działania.

 Olejek z róży damasceńskiej jest powszechnie spotykany w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych. Oczywiście im wyższe stężenie omawianego składnika, tym wyższa cena. Warto wiedzieć, że olejek różany jest dość trudny w pozyskaniu. Do produkcji 1 l czystego ekstraktu potrzeba aż 5 ton kwiatów. 

Trzeba zaznaczyć, że kwiaty mogą być pozyskiwane tylko w określonym terminie. Okres zbiorów to zaledwie kilka miesięcy. Ponadto kwiaty muszą być zbierane w godzinach porannych. Olejek różany powstaje z owoców kwiatów. Płatki róż także są wykorzystywane – wytwarza się z nich wodę różaną.

Właściwości olejku różanego

Wyjątkowe działanie olejku różanego jest efektem unikatowego składu. Związki aktywne szczególnie intensywnie oddziałują na skórę, jednak nie oznacza to, że nie działają one również na inne obszary ludzkiego organizmu.

W składzie ekstraktu różanego możemy znaleźć m.in. flawonoidy, geraniol, nerol, eugenol. To organiczne związki, których właściwości znane są już od wielu pokoleń. Warto sięgnąć nie tylko po kosmetyki zawierające w swoim składzie wyciąg kwiatowe. Czyste ekstrakty z róży damasceńskiej cechują się skuteczniejszym działaniem.
Trzeba zaznaczyć, że tylko prawdziwy olejek z płatków róż gwarantuje nieprzeciętne działanie. W sprzedaży można znaleźć produkty, które posiadają w składzie szereg konserwantów, które zmniejszają koszty produkcji. Oczywiście należy ich unikać.

Do najważniejszych właściwości olejku różanego można zaliczyć:

  • Pozytywny wpływ na układ nerwowy – interesującym faktem jest, że składniki aktywne zawarte w olejku różanym wykazują działanie uspakajające i odprężające. Jest to szczególnie ważne dla osób znerwicowanych , które nie mogą poradzić sobie z problemami dnia codziennego. Niektórzy specjaliści zalecają systematyczne stosowanie oleju różanego pacjentom z zaburzeniami psychicznymi.
  • Wzrost poziomu libido – ekstrakt z opisywanego olejku to naturalny afrodyzjak. Skutecznie podnosi on poziom libido, co przekłada się na większą ochotę na seks. Jest to szczególne ważne dla par, których życie intymne nieco przygasło. Trzeba zaznaczyć, że naturalne afrodyzjaki wykazują skuteczność tylko wtedy, gdy niższe potrzeby seksualne nie są spowodowane stanami chorobowymi.
  • Działanie przeciwbólowe – olejek różany doskonale sprawdzi się w przypadku uporczywych bólów głowy. Jest polecany tym, którzy cierpią na nawracające migreny. Systematyczne stosowanie jest polecane szczególnie w przypadku dolegliwości o charakterze przewlekłym.
  • Łagodzenie nudności – opisywany produkt niweluje nudności. Wspomaga pracę układu pokarmowego. Jest polecany w przypadku nieżytu żołądka. Ponadto wspiera efektywną pracę wątroby, co zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu groźnych schorzeń.
właściwości olejku różanego
  • Działanie antyseptyczne – olejek z płatków róży wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Nie każdy wie, że zanieczyszczenia gromadzące się w organizmie mogą negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Ponadto bardzo często prowadzą one do powstawania zmian skórnych. Wolne rodniki zakłócają właściwą pracę narządów wewnętrznych. Mogą one doprowadzić do m.in. chorób serca.
  • Pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną – składniki aktywne zawarte w olejku różanym doskonale wpływają na gospodarkę hormonalną. Uśmierzają one bóle wynikające z napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto redukują nieprzyjemne objawy miesiączki m.in. nudności, biegunki, skurcze, rozdrażnienie. Olejek różany jest polecany także kobietom, które w sposób nieinwazyjny pragną wyregulować cykl miesiączkowy. Może okazać się również przydatny paniom borykającym się z uciążliwymi objawami menopauzy.
  • Eliminacja blizn – wiele osób stosuje olejek różany na twarz. Działa ona zbawiennie w przypadku blizn, które często są skutkiem ubocznym trądziku. Związki aktywne wygładzają, a jednocześnie rozświetlają skórę. Sprzyjają jej szybszej regeneracji, a także gojeniu się nieestetycznych śladów. Trzeba jednak pamiętać, że nie działa on natychmiast. Potrzeba czasu, aby odnotować pierwsze wyraźne efekty stosowania.
  • Działanie przeciwwirusowe – naturalny olejek różany wspomaga układ immunologiczny organizmu. Genialnie sprawdzi się więc w przypadku, gdy chcemy zwiększyć odporność bez stosowania środków farmakologicznych. Omawiany olejek zmniejsza podatność na działanie wirusów oraz patogenów.
prawdziwy olejek różany
  • Działanie przeciwzapalne – produkt wykazuje silne działanie przeciwzapalne, co jest ważne zarówno w przypadku, gdy zmiany pojawiają się „od wewnątrz”, jak i „od zewnątrz”. Olejek różany hamuje rozwój zapalenia. Dodatkowym atutem jest fakt, że redukuje on ryzyko jego pojawienia się w przyszłości.
  • Pozytywny wpływ na narządy płciowe – systematyczne stosowanie olejku różanego świetnie wpływa na stan narządów płciowych. W ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji intymnych. Jest to szczególnie istotne dla kobiet, które borykają się z nawracającą grzybicą pochwy.
  • Kompleksowa pielęgnacja skóry – ekstrakt z róży działa zbawiennie na skórę. Przede wszystkim dogłębnie ją nawilża oraz odżywia. Ponadto wykazuje działanie odmładzające. Spowalnia tempo starzenia się, a także wspomaga utrzymanie świeżego i młodzieńczego wyglądu. Produkt przywraca elastyczność skóry, a także stymuluje produkcję kolagenu. Ponadto niweluje on podrażnienia wywołane rozmaitymi czynnikami.
  •  Normalizacja gruczołów łojowych – jest to szczególnie istotne dla tych, którzy cierpią na łojotok. Należy mieć świadomość, że sebum jest przepełnione bateriami oraz zanieczyszczeniami. Właśnie dlatego należy dążyć do wyregulowania pracy gospodarki łojotokowej. Nie należy przesuszać skóry – olejek różany nawilża, ale nie natłuszcza.
  • Pomoc podczas leczenia trądziku – olejek różany nie zastąpi produktów przepisanych do dermatologa, czy też antybiotyków. W przypadku zaawansowanego stadium należy bezwzględnie zgłosić się do specjalisty. Warto jednak wiedzieć, że ekstrakt różany może stanowić świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Redukuje on ilość niedoskonałości, a także zmniejsza ryzyko ich pojawienia się w przyszłości. Jest szczególnie polecany w przypadku trądziku różowatego, ale nie tylko.
  • Wzmocnienie włosów – opisywany olejek może wzmocnić cebulki włosów, co zmniejsza ryzyko ich nadmiernego wypadania. Można stosować go, jako dodatek do szamponu lub podczas olejowania. Najważniejsza jest systematyczność.

Jak stosować olejek różany?

Olejki różane należy stosować wyłącznie „od zewnątrz”. Nie należy ich spożywać! Wiele zależy od tego, jaki produkt zakupiliśmy. Z pewnością na opakowaniu znajdziemy wskazania do stosowania, których należy się stosować.

Olejek różany może być wykorzystywany na kilka sposobów, więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ważne jest to, aby wybrać formę odpowiednią dla siebie.
stosowanie olejku do masażu
  • Inhalacje – olejek różany doskonale sprawdzi się podczas inhalacji. Jest to najlepsza opcja, jeśli chcemy uzyskać działanie uspokajające i redukujące stres. Warto wspomnieć, że inhalacja sprawdzi się także w okresie migreny, depresji, czy też bezsenności.
  • Masaże – produkt może być stosowany podczas masażu. Dzięki temu dogłębnie przeniknie w skórę, a składniki odżywcze wpłyną na cały organizm.
  • Kompresy – okłady nasączone czystym ekstraktem różanym stosuje się bezpośrednio na skórę. Jest to szczególnie polecane w przypadku trądziku, owrzodzeń, ciężko gojących się ran itd.
  • Dodatek do kąpieli – nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać niewielką ilość olejku różanego do kąpieli. Aromaterapia pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.
  • Dodatek do kosmetyków – kilka kropli olejku różanego możemy zmieszać z ulubionym kosmetykiem np. serum, kremem, balsamem, płynem do demakijażu, odżywką , szamponem, maską do włosów.

Jak rozpoznać prawdziwy olejek różany?

Planując zakup wysokojakościowego olejku różanego powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać prawdziwy ekstrakt. Nie należy zapominać, że w sprzedaży znajduje się wiele produktów o zmodyfikowanym składzie. Ich skuteczność znajduje się na niskim poziomie. Zwykle posiadają w sobie konserwanty, sztuczne barwniki, czy też aromaty.

zastosowanie w kosmetyce

Oryginalny olejek różany można rozpoznać po:

  • Czerwono- brązowej barwie – jest to specyficzny kolor, który ciężko jest pomylić. Im niższe stężenie, tym jaśniejszy odcień produktu. Trzeba jednak zaznaczyć, że producenci, którzy oferują fałszywe produkty mogą stosować sztuczne barwniki.
  • Słodki zapach – zapach olejku różanego jest słodki, a nie orzeźwiający i świeży. Jest on daleki od zapachu np. żeli pod prysznic o zapachu różanym.
  • Naturalny skład – należy unikać produktów, które w swoim składzie posiadają substancje konserwujące, alkohol, czy też glikol. Uważajmy również na naturalne aromaty, które świadczą o tym, że skład był modyfikowany.
  • Certyfikaty – wysokiej klasy olejki różane posiadają certyfikaty potwierdzające ich autentyczność. Są one droższe, jednak mamy sto procent pewności, że płacimy za prawdziwy ekstrakt, a nie sztucznie wykreowany preparat.

Jak zrobić olejek różany?

Wiele osób poszukuje sposobu na samodzielne przygotowanie olejku różanego. Należy wspomnieć, że nie jest to proces tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Ponadto nigdy nie uzyskamy takiego produktu, jaki wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek.

  • Pierwszym krokiem jest zgromadzenie niezbędnych produktów, czyli ulubionego oleju (np. migdałowego), płatków róż, a także jasnego i ciemnego słoika.
  • Rozgniatamy płatki róż i zalewamy olejem. Całość przelewamy do słoika o jasnym szkle. Pozostawiamy go zamknięty w nasłoneczniony miejscu na około 3 tygodnie.
  • Olejek różany przelewamy przez sito do naczynia o ciemnych ściankach.
olejek różany do kąpieli

Gdzie kupić produkt? Ile kosztuje?

Olejek różany najlepiej zakupić jest w sklepie, który oferuje naturalne i organiczne produkty kosmetyczne. Oczywiście możemy zdecydować się zarówno na zakup stacjonarny, jak i internetowy. Uważajmy na portale aukcyjne i zakup od osoby prywatnej.

Cena olejku różanego zależy od wielu czynników. Za buteleczkę o pojemności 25 ml należy zapłacić około 300 zł. Jest to produkt najwyższej klasy, który posiada niezbędne certyfikaty.  W sprzedaży znajdują się zarówno tańsze, jak i droższe produkty. Przed zakupem musimy przeanalizować ich skład. 

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: