
Mechanizm powstawania atopowego zapalenia skóry jest oparty na oddziaływaniu czynników środowiskowych na genetyczne i odwrotnie. Głównymi alergenami pochodzącymi z otoczenia wywołującymi atopowy wyprysk skórny są pokarmy oraz alergeny powietrzne. Nadwrażliwość na produkty spożywcze wykazują głównie dzieci, ponieważ nie doszło u nich do dostatecznego rozwinięcia barier ochrony jelitowej, a także innych mechanizmów odpornościowych.
Czym jest alergia pokarmowa?
Alergia pokarmowa to nic innego jak niepożądana odpowiedz immunologiczna naszego organizmu na zjedzony pokarm, która wywołana jest przez niedobór enzymów trawiennych, reakcje farmakologiczne i inne dotąd niezidentyfikowane czynniki.
Na jakie pokarmy należy uważać?
Najczęstszymi alergenami u dzieci są:
- białka mleka krowiego,
- białka jaja kurzego,
- soja,
- pszenica,
- orzechy ziemne,
- orzechy laskowe.
Wywołują one około 90% wszystkich alergii pokarmowych u dzieci. Pamiętajmy, że jeżeli dziecko jest karmione piersią, czyli nie ma bezpośredniej styczności z czynnikami uczulającymi, to i tak może być narażone na wystąpienie reakcji alergicznej. Jest to spowodowane możliwością przenikania do mleka substancji zawartych w pokarmach spożywanych przez kobietę karmiącą piersią.
Jakie objawy towarzyszą alergii pokarmowej?
Reakcje alergiczne występują często tuż po zjedzeniu uczulającego dziecko pokarmu, ale mogą się również manifestować jako późna reakcja alergiczna, która występuje do 72 godzin od kontaktu z alergenem.
Mogą się one prezentować na różne sposoby:
- Mogą to być reakcje z przewodu pokarmowego (ulewanie, wymioty, zaparcia lub biegunka, kolka jelitowa, brak łaknienia),
- układu oddechowego (nieżyt błony śluzowej nosa, chrypka, kaszel),
- rzadziej układu nerwowego.
Często dotykają również skórę, powodując jej suchość i szorstkość, wysypkę lub rumień. Może dojść do wywołania epizodu atopowego zapalenia skóry bądź też do zaostrzenia toczącego się już procesu i tu dochodzi do nasilenia świądu, obrzęku oraz do wysiewu zmian pokrzywkowych.
W okresie prezentacji objawów dzieci bywają pobudzone psychoruchowo, czemu może towarzyszyć zaburzenie snu oraz koncentracji. Narastające objawy mogą być wstępem do wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia życia i wymaga interwencji lekarskiej.
Co zrobić, jeżeli zauważyliśmy objawy alergii?
Jeżeli podejrzewamy alergię pokarmową, należy skontaktować się z lekarzem w celu wykonania pełnej diagnostyki.
W przypadku pojawienia się zmian warto sięgnąć po nawilżający i łagodzący preparat np. krem na atopowe zapalenie skóry u dzieci Bepanthen Sensiderm Daily Care. Przez zawarte w nim składniki (prowitaminę B5, olej z rokitnika) sprawdzi się on idealnie zarówno u osób chorych na AZS, jak i u alergików, których sucha skóra jest nadmiernie wrażliwa na czynniki zewnętrzne.