Czarny orzech i wyciąg z czarnego orzecha – opinie, właściwości i zastosowania

C

czarny orzech

Czarny orzech (łac. juglans nigra) jest drzewem o licznych właściwościach leczniczych, których skuteczne działanie doceniali już starożytni Indianie. Działanie lecznicze wykazują liście czarnego orzecha, łupiny oraz jego owoce. Dzięki bogactwu soli mineralnych i witamin, czarny orzech polecany jest na problemy trawienne, pasożyty i problemy skórne.

Pochodzenie czarnego orzecha i charakterystyka

Naturalnym obszarem występowania orzecha czarnego jest środkowa i wschodnia Ameryka Północna, gdzie jako pierwsi jego właściwości odkryli starożytni Indianie. Początkowym obszarem wykorzystywania jego owoców i liści było głównie leczenie chorób skórnych. Co ważne, medycyna starożytna ceniła orzech także za możliwość stymulacji pracy całego układu odpornościowego.

Rozwój technologii oraz upływ lat sprawił, że drzewo to doceniono również w produkcji śmigieł samolotowych, meblarstwie artystycznym, a także jako roślinę ozdobną do ogrodów czy parków. Wiek XVII przyniósł popularyzację tej rośliny w Europie, w tym w Polsce, kiedy to zaczęto doceniać jego walory estetyczne oraz lecznicze.

Właściwości czarnego orzecha

Liczne właściwości orzecha sprawiają, że jest on coraz częściej wykorzystywany w medycynie naturalnej.

Wyjątkowe składniki, których dostarczają liście i owoce czarnego orzecha, wykorzystywane są w produkcji preparatów o działaniu:

  • przeciwbakteryjnym,
  • przeciwwirusowym,
  • grzybobójczym,
  • oczyszczającym organizm.

Głównym składnikiem, odpowiedzialnym za bogactwo lecznicze czarnego orzecha jest juglon, czyli aktywny związek organiczny, który znaleźć można zarówno w łupinach, jak i owocach rośliny oraz taniny.

Co to jest Juglon?

Organiczny związek aktywny, jakim jest Juglon, stanowi jedną z najsilniejszych substancji przeciwpasożytniczych, znanych naturalnie człowiekowi. Związek ten posiada zdolność zabijania groźnych dla zdrowia bakterii i wirusów, oczyszczania organizmu z toksyn oraz wiązania metali ciężkich i skutecznego usuwania ich z organizmu. Co więcej, jest przydatny dla diabetyków, ponieważ wspomaga regulację glikemii oraz, według niektórych naukowców, posiada nawet działanie przeciwnowotworowe.

Taniny i jod w czarnym orzechu

Kolejną, niezwykle istotną substancją, znajdującą się w czarnym orzechu, są taniny, mające działanie ściągające. Właściwość ta jest pożądana zwłaszcza przez osoby zmagające się z nadpotliwością. Równie istotna jest obecność w orzechu jodu, od którego stężenia w organizmie zależy prawidłowa praca mózgu, całego układu nerwowego, praca serca, nerek oraz innych narządów wewnętrznych, których odpowiednie funkcjonowanie decyduje o ogólnym stanie zdrowia organizm.

Oprócz wspomnianych substancji, w orzechu czarnym znajdują się również:

  • kwas linolenowy,
  • flawonoidy,
  • garbniki,
  • polifenole
  • oraz olejki eteryczne.

Czarny orzech jest także bogaty w witaminy z grupy A, B, C i P, beta-karoten oraz liczne minerały takie jak żelazo, kobalt, mangan, selen, wapń, krzem, potas i magnez.

Wyciąg z czarnego orzecha na pasożyty

Istotnym problemem zdrowotnym, z którym zmierza się duża grupa ludzi w Polsce i na świecie są pasożyty, takie jak tasiemce, glisty czy owsiki.
Jaja pasożytów mogą dostać się do organizmu na wiele sposobów. Jednym z nich jest spożywanie i picie zanieczyszczonych produktów jak woda czy jedzenie, poprzez ugryzienia owadów, kontakt z nieodrobaczanymi zwierzętami lub bliski kontakt z osobą zarażoną. Jaja pasożytów, które znalazły się w organizmie ludzkim, rozpoczynają cykl życiowy. Rosną, pobierają składniki odżywcze od żywiciela i rozmnażają się. Nieleczone wywołują poważne negatywne skutki dla organizmu. Pasożyty można znaleźć przede wszystkim w jelitach, ale również w wątrobie, krwi czy mózgu.

Na problemy z pasożytami doskonale sprawdzi się wyciąg z orzecha czarnego, który jest silnym środkiem przeciwpasożytniczym. Najlepiej jest przeprowadzać kurację odrobaczającą wczesną wiosną, gdy nasz organizm będzie się oczyszczał ze złogów toksyn po zimie. Gdzie kupić tabletki odrobaczające? O poradę i zakup preparatu najlepiej zapytać farmaceutę w aptece, natomiast równie dobrze możemy zaopatrzyć się w preparaty w sklepie internetowym. Na rynku dostępne są również krople dla dzieci, dzięki którym kuracja odrobaczająca jest skuteczna i szybka. Dawkowanie powinniśmy zacząć od jednej kropli wyciągu z orzecha, do 6 dnia kuracji należy zwiększać dawkę o jedną kroplę i przyjmować przez następne trzy tygodnie.

Czarny orzech najlepiej stosować rano, na czczo, w celu zahamowania poruszania się pasożytów w górę układu pokarmowego.

Działanie przeciwgrzybicze wyciągu z czarnego orzecha

Wyciąg z orzecha czarnego jest skuteczny w leczeniu różnych zakażeń grzybiczych. W celu uporania się z zachorowaniami na tle grzybiczym zaleca się stosowanie wyciągu z orzecha zewnętrznie oraz od wewnątrz. Przed zastosowaniem preparatu, istotne jest zrobienie testu alergicznego na zgięciu skóry, który wykaże, czy nie wystąpi reakcja uczuleniowa.

Wyciąg na poprawę trawienia

wyciąg z czarnego orzecha na trawienieWyciąg z czarnego orzecha jest także bardzo dobrym środkiem na poprawę trawienia. Jego regularne stosowanie poprawia funkcjonowanie układu trawiennego i pozbycie się dolegliwości, które związane są z jego nieprawidłowym działaniem. Czarny orzech redukuje stany zapalne śluzówki żołądka oraz poprawia wchłanianie się substancji odżywczych w jelitach. Co więcej, hamuje nadmierne przesączanie się wody do jelita, co sprawia, że preparat ten jest skuteczny zarówno na zaparcia jak i na biegunki.

Na trądzik, egzemę i łuszczycę

Czarny orzech wykorzystywany jest również w leczeniu chorób skóry takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca. Zmagając się z trądzikiem, najlepiej jest go rozcieńczyć w odpowiedniej ilości wody i kilka razy dziennie przemywać chore miejsca. Podobne działanie wykazuje olej z pestek winogron, który pomaga pozbyć się wyprysków, nawilża przesuszoną skórę oraz zmniejsza zmarszczki. Wyciąg z orzecha czarnego stosuje się również na egzemę i łuszczycę. W tym przypadku również należy dodać do wody kilka kropel preparatu i przemywać zmienioną chorobowo skórę.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: