Czy mam zbyt mało mleka? Sprawdź, jak pobudzić laktację!

C

jak pobudzić laktację

Czy wiesz, że niemowlę aż do 6. miesiąca życia nie potrzebuje żadnego innego pokarmu oprócz mleka mamy? Natura wszystko doskonale zaplanowała. To, co najlepsze dla Twojego dziecka, masz zawsze przy sobie. Wiele mam martwi się jednak, że dziecko się nie najada i zbyt mało przybiera na wadze. Na szczęście jest wiele naturalnych sposobów, aby rozkręcić laktację. Sprawdź, czy znasz wszystkie.

4 sposoby na pobudzenie laktacji

1. Im więcej karmisz, tym więcej mleka produkujesz

Jeśli chcesz skutecznie pobudzić laktację, przystawiaj malucha do piersi jak najczęściej. To ważny sygnał dla Twojego organizmu! Bądź systematyczna, nawet jeśli niemowlak w nocy wcale nie wydaje się głodny. Postaraj się go delikatnie wybudzić i przystawiać do piersi mniej więcej co trzy godziny. W ciągu dnia możesz to robić nawet co półtorej-dwie godziny.

2. Wspomagaj laktację herbatkami na bazie ziół

Na rynku dostępne są saszetki na laktację zawierające m.in. wyciąg z kopra włoskiego, sproszkowany syrop z agawy, ekstrakt ze słodu jęczmiennego czy owoc anyżu, które nie tylko wspierają aktywność gruczołów mlecznych, ale także układu pokarmowego. Specjalnie wyselekcjonowane składniki są bezpieczne dla dziecka. Możesz je wymieszać z wodą, sokiem, mlekiem, a nawet z ulubionym jogurtem czy owocowym smoothie. Saszetki na laktację zawierają także wyciąg z melisy, dzięki czemu pomogą Ci się zrelaksować.

3. Spróbuj karmić w innej pozycji

Daj sobie i dziecku czas! Karmienia piersią też trzeba się nauczyć – tak jak przewijania czy prawidłowego podtrzymywania główki malucha. Zawsze karmiłaś na siedząco? Spróbuj położyć się na boku i przystawić dziecko do piersi, jedną ręką podtrzymując plecki. Sprawdź, która pozycja będzie najwygodniejsza dla Ciebie i dziecka.

4. Zrelaksuj się!

Stres to jedna z głównych przyczyn problemów z laktacją. Świeżo upieczone mamy doskonale zdają sobie sprawę z zalet karmienia piersią i czują presję ze strony otoczenia: lekarzy, rodziny czy koleżanek. „Wszystkie karmiły piersią, dlaczego ja nie daję rady?!” – myślą.

Nie bój się poprosić o pomoc partnera, rodzinę, przyjaciółkę czy profesjonalnego doradcę lub doradczynię laktacyjną. Zadbaj o małe przyjemności – ciepłą kąpiel, wieczorny masaż, krótki spacer lub chwilę odpoczynku przy ulubionej muzyce. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwy bobas!

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: