Czy popcorn jest zdrowy i czy tuczy? Jakie wartości odżywcze ma prażona kukurydza?

C

jak powstaje popcorn

Popcorn jest ulubioną przekąską wielu osób. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego oglądania filmów oraz seriali. Z pewnością nie każdy ma świadomość, jakie właściwości posiada prażona kukurydza. Istnieje teoria, że jest ona tucząca, a zarazem niezdrowa. Nie jest to prawdą! Oczywiście we wszystkim należy zachować zdrowy umiar. Codzienne spożywanie dużej ilości popcornu nie jest dobrym pomysłem.

Popcorn znany jest już od wielu pokoleń. Naukowcy twierdzą, że jego historia sięga 3600 r. p.n.e. Omawiany przysmak osiągnął jednak szczyt popularności w latach 90 XX wieku. Obecnie cieszy się on ogromnym zainteresowaniem kinomaniaków, ale nie tylko.
Do produkcji dobrej jakości popcornu wybierane są wyłącznie starannie wyselekcjonowane ziarna kukurydzy. Są one prażone w bardzo wysokich temperaturach. Nagłe obniżenie ciśnienia umożliwia ich rozpęcznienie. To właśnie dzięki temu zwiększają objętość. Trzeba wiedzieć, że w sprzedaży dostępny jest popcorn ekologiczny.

czy prażona kukurydza jest zdrowa

Teoretycznie popcorn znajdujący się w sprzedaży nie może zawierać w sobie żadnych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Należy jednak mieć świadomość, że ziarna słabej jakości mogą posiadać pozostałości pestycydów – na szczęście jest to coraz rzadziej spotykane zjawisko. Warto jednak postawić na produkt ekologiczny, który spełnia rygorystyczne normy.

Najważniejsze właściwości popcornu

Zastanawiasz się, czy popcorn jest zdrowy? W niektórych przypadkach tak! Dotyczy to produktów przygotowanych bez dodatku tłuszczu. Nie należy oczekiwać, że taką przekąskę zakupimy np. w kinie. Popcorn bez tłuszczu najlepiej przygotować na własną rękę – wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istotne jest jedynie to, aby zaopatrzyć się w niezbędne składniki.

najważniejsze właściwości

Właściwości popcornu zachęcają do jego spożywania. Z pewnością będzie on lepszym wyborem niż chipsy, czy też batonik. Omawiany produkt wykazuje następujące działanie:

  • Usprawnia trawienie – w prażonej kukurydzy znajduje się spora dawka błonnika. Jest on niezbędny do tego, aby układ pokarmowy pracował prawidłowo, a jednocześnie sprawnie. Popcorn na diecie może okazać się pomocny, jeśli posiadamy problem ze spowolnionym metabolizmem. Będzie on również doskonałym zamiennikiem niezdrowych smakołyków.
  • Wspomaga pracę układu krążenia – popcorn bez tłuszczu posiada w swoim składzie związki odżywcze, które pozytywnie oddziałują na układ krążenia. Redukuje to prawdopodobieństwo wystąpienia wielu groźnych schorzeń.
  • Wspiera eliminację wolnych rodników – opisywana przekąska jest źródłem polifenoli, które wykazują działanie przeciwutleniające. Trzeba mieć świadomość, że wolne rodniki zakłócają pracę narządów wewnętrznych, a dodatkowo przyspieszają proces starzenia się organizmu. Ich negatywne działanie ma wpływ m.in. na skórę twarzy, która szybciej traci sprężystość, gładkość i promienny blask.
  • Wzmacnia kości i tkankę łączną – odpowiada za to mangan, który znajduje się w prażonej kukurydzy. Jest to związek szczególnie ważny dla tych, którzy cierpią na osłabienie kości na skutek osteoporozy, czy też menopauzy. Mangan jest również niezbędny do tego, aby utrzymać stawy w dobrym stanie, a także zmniejszyć ryzyko zapalenia lub złagodzić jego dolegliwości.
  • Pozytywnie wpływa na układ nerwowy – mangan znajdujący się w popcornie oddziałuje również na układ nerwowy. Nie tylko poprawia koncentrację oraz ułatwia przyswajanie nowych informacji, ale również zmniejsza uciążliwe napięcie.
  • Dostarcza witamin i minerałów – w opisywanym produkcie znajdziemy żelazo, fosfor, witaminę B1, niacynę, witaminę B6, a także wiele więcej. Wszystkie te związki są potrzebne do tego, aby organizm pracował prawidłowo. Niedobór witamin to nie tylko pogorszenie samopoczucia, ale również zwiększenie ryzyka rozwoju licznych chorób i schorzeń.
 Z czego jest popcorn? To przede wszystkim ziarna kukurydzy, które poddane są obróbce. Pamiętajmy jednak, że nie każdy przysmak jest zdrowy. Nie należy sięgać po produkt z dodatkiem tłuszczu, soli, cukru, czy też innych „ulepszaczy”. Są one stosowane głównie po to, aby poprawić walory smakowe. 

Wartości odżywcze

Wartości odżywcze popcornu zależą w dużej mierze od producenta. Wiadomym jest, że w niemal każdym przypadku zawartość poszczególnych składników jest inna. Wiele zależy również od tego, czy zdecydujemy się na domowy, czy gotowy przysmak. Poniżej umieszczono orientacyjne wartości odżywcze w 100 g popcornu.

Wartość energetyczna: 500 kcal
Białko: 9 g
Tłuszcz: 28 g
Węglowodany: 57,2 g
Błonnik: 10 g
Cholesterol: 0 g
Minerały: 1,5 g
Witaminy: 2,1 mg

Zastanawiasz się, czy popcorn jest kaloryczny? W przypadku produktów powszechnie dostępnych produktów ilość tłuszczu i innych dodatków jest spora, co przekłada się na wyższą kaloryczność (około 500 kcal na 100 g). Popcorn z mniejszą zawartością tłuszczu dostarcza około 380 kcal na 100 g, a więc jest on mniej tuczący. Przed spożyciem warto jest zapoznać się z tabelą wartości odżywczych konkretnego producenta.

warości odżywcze popcornu

Popcorn a odchudzanie

Nie masz pojęcia, czy popcorn jest tuczący i warto go spożywać podczas diety? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pewne jest jednak to, że polecana jest wyłącznie prażona kukurydza w wersji beztłuszczowej. Jej zakup wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, ponieważ rynek zalewają produkty naszpikowane konserwantami.

przekąski podczas odchudzania

Wiadomym jest, że duże ilości popcornu na diecie nie są wskazane. Wszystko w nadmiarze może nam zaszkodzić. Trzeba jednak podkreślić, że produkt dobrej jakości może stanowić znakomity substytut innych przekąsek, po które sięgamy pomimo odchudzania. W chwili słabości lepiej jest więc sięgnąć po prażoną kukurydzę, niż chrupki lub krakersy.

Popcorn nie jest produktem, który intensyfikuje spalanie tkanki tłuszczowej. Prawdą jest, że zawiera on w sobie sporą ilość błonnika, który ma pozytywny wpływ na metabolizm. Z tego względu jest on dopuszczalną przekąską podczas diety – oczywiście kluczowe jest to, aby spożywać go sporadycznie.

 Nadal nie wiesz, czy popcorn tuczy? Weź pod uwagę, że w jednej szklance mieści się około 10 g produktu. W zdecydowanej większości przypadku podczas spożywania popcornu szybko odczuwa się sytość. Zwykle nie mamy więc ochoty pochłaniać jego ogromnych ilości. 

Wysoki indeks glikemiczny

Popcorn nie jest przekąską dla każdego – dotyczy to również tych produktów, które posiadają bardzo niską zawartość tłuszczu. Wysoki indeks glikemiczny stanowi szczególne zagrożenie dla tych, którzy posiadają problemy z cukrzycą. Wzmożone wytwarzanie insuliny może prowadzić do wielu negatywnych zmian w organizmie np. insulinooporności.

popcorn a cukrzyca

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym mogą również negatywnie wpłynąć na sylwetkę. Wynika to z faktu, że insulina sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto spowalnia ona pracę układu pokarmowego, a także zakłóca trawienie.

Oczywiście mowa tutaj o sytuacji, gdy popcorn byłby spożywany każdego dnia lub w dużych ilościach. Normalna porcja raz na pewien czas nie powinna być szkodliwa. Należy podkreślić, że nie istnieje przekąska, którą można spożywać bez opamiętania.

Prażona kukurydza do mikrofali

Popcorn do mikrofali od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jego przygotowanie jest niezwykle proste, a zarazem szybkie. Ponadto wiele osób woli zakupić gotowy produkt, który nie wymaga dodatkowych nakładów pracy. Nie jest to najlepszy wybór. Osoby, które przywiązują wagę do jakości spożywanych produktów powinny unikać „gotowców”.

 Prażona kukurydza do przygotowania w mikrofali nie posiada zazwyczaj zbyt dobrego składu. Jest ona tania, jednak najczęściej zawartość tłuszczu jest bardzo wysoka. 

szkodliwy wpływ mikrofali

W sprzedaży znajdują się również smakowe przekąski, jednak stanowią one prawdziwą bombę związków chemicznych. Przekłada się to również na nienajlepszy smak. Wiele osób skarży się na sztuczny aromat, a także przeciętne walory smakowe.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że gotowy popcorn do mikrofali zwykle znajduje się w opakowaniu, które wydziela m.in. kwas perfluorooktanowy (PFOA). Nie jest to korzystne dla zdrowia.

Przepis na zdrowy popcorn

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić domowy popcorn, to zapoznaj się z poniższym przepisem. Największym atutem samodzielnie przygotowanego przysmaku jest to, że nie posiada on zbędnych dodatków. W pełni kontrolujemy zawartość poszczególnych składników – mowa tutaj przede wszystkim o tłuszczu, soli, czy też cukrze.

sprawdzony przepis

Oczywistym jest, że tylko nieliczni posiadają specjalną maszynę do popcornu. Korzystanie z mikrofali również nie jest polecane. W takim przypadku najlepiej jest wybrać tradycyjną metodę prażenia, czyli na patelni.

Potrzebne składniki:

  • ziarna kukurydzy,
  • olej kokosowy,
  • sól morska/himalajska/niskosodowa

Przygotowanie:

  1. Olej kokosowy rozgrzewamy na patelni, a następnie umieszczamy na niej ziarna kukurydzy. Nie należy przesadzać z ich ilością, ponieważ zwiększą one swoją objętość po uprażeniu.
  2. Patelnię przykrywamy pokrywką, aż do momentu, gdy usłyszymy charakterystyczne strzelanie popcornu. Należy unieść naczynie na około 10 cm nad palnik i zaczekać, aż uprażeniu ulegną wszystkie ziarna.
  3. Proces prażenia został zakończony, jeśli kukurydza przestała wydawać dźwięki. Wyłączamy palni, a popcorn pozostawiamy pod przykrywką około minuty. Następnie przesypujemy do miseczki i solimy.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: