Depilacja laserem aleksandrytowym i diodowym – który jest skuteczniejszy?

D

depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest zabiegiem powszechnie wykonywanym przez kobiety, a coraz częściej – także przez mężczyzn. Usuwanie niechcianego owłosienia laserem to długotrwała procedura; pojedynczy zabieg co prawda nie trwa długo, jednak konieczność wykonania serii kilku zabiegów sprawia, że potrzeba trochę czasu, aby móc cieszyć się nienagannie gładką skórą.

Wybór odpowiedniego lasera do depilacji kluczem do optymalnych efektów

Dla powodzenia terapii ogromne znaczenie ma także wybór odpowiedniego lasera do depilacji – a w gabinetach medycyny estetycznej wykorzystywanych jest kilka rodzajów lasera. Które powoli odchodzą w zapomnienie, a do których należy przyszłość medycyny estetycznej? Wszelkie wątpliwości dotyczące skuteczności poszczególnych laserów do depilacji rozwieje ekspert – kosmetolog w Klinice Neonia Anna Zienkiewicz (https://neonia.com.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa-krakow/).

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się kilka laserów wykorzystywanych do depilacji. Czy wybór lasera ma jakieś znaczenie? A może wszystkie działają równie skutecznie?

Do niedawna za złoty standard depilacji uznawano laser aleksandrytowy, a także diodowy. Jednak wraz z rozwojem technologii, jakimi dysponuje medycyna estetyczna dostrzeżono, jak wieloma ograniczeniami obarczone jest stosowanie wspomnianych zabiegów. Okazuje się bowiem, że obecnie za najskuteczniejszy laser do depilacji uznawany jest laser który łączy te technologie – taki którym można  usuwać owłosienie u osób z każdym fototypem skóry .

Nie można tego natomiast powiedzieć o laserze tylko aleksandrytowym czy tylko diodowym – te dedykowane są jedynie określonym fototypom skóry. Niewłaściwe zastosowanie tego typu wybiórczych laserów skutkuje niską efektywnością zabiegu, a niekiedy także – wystąpieniem powikłań.

Czy to oznacza, że wizytę w gabinecie medycyny estetycznej powinniśmy rozpocząć od pytania, jakim laserem ma być wykonana depilacja laserowa?
pytania o laser

Oczywiste jest, że zdecydowana większość klientów odwiedzających gabinet medycyny estetycznej nie posiada specjalistycznej wiedzy dotyczącej laseroterapii. Klienci wychodzą bowiem z założenia, że to lekarz medycyny estetycznej czy kosmetolog wyróżniają się kompetencyjnością i ogromem profesjonalnej wiedzy. I słusznie – personel gabinetu medycyny estetycznej powinien wykazać się wiedzą potrzebną do tego, aby dopasować  typ lasera do indywidualnych preferencji pacjenta .

Niestety – w praktyce wygląda to tak, że wiele gabinetów wciąż jeszcze dysponuje laserami starszej generacji – i takie lasery wykorzystywane są w zabiegach depilacji laserowej – nawet wówczas, gdy z góry wiadomo, że efekt takiego zabiegu nie będzie w pełni zadowalający.

Przejdźmy zatem do nakreślenia krótkiej charakterystyki poszczególnych laserów. Laser aleksandrytowy uznawany był przez wiele lat za złoty standard depilacji laserowej. Jednak to się zmieniło, prawda?

Owszem, kiedyś laser aleksandrytowy był pierwszym laserem stosowanym na szeroką skalę w zabiegach depilacji laserowej. Urządzenie to emituje falę o długości 755 nm, która pochłaniana jest przez melaninę, czyli barwnik włosa. Taka długość fali ma wysokie powinowactwo do melaniny – większe niż fala o długości 800 nm właściwa dla lasera diodowego czy fala 1064 nm emitowana przez laser Nd: Yag.

Jednak laser aleksandrytowy ma zasadnicze ograniczenie –  sprawdza się przede wszystkim u osób z jasnym odcieniem skóry . Wysokie powinowactwo do melaniny dotyczy bowiem zarówno barwnika zawartego we włosach, jak i w skórze. Jeśli brak jest wystarczającego kontrastu między skórą a owłosieniem – spada efektywność depilacji laserowej i wzrasta ryzyko poparzenia skóry. Laser ten najlepiej sprawdza się zatem u osób z jasną karnacją i jasnym owłosieniem.

To może alternatywą dla lasera aleksandrytowego może być wspomniany laser diodowy bądź neodymowo – yagowy?
depilacja nóg

Laser diodowy przynosi  najlepsze efekty u osób z jasną karnacją i ciemnym owłosieniem , zaś laser Nd: Yag – u osób z ciemną karnacją i ciemnym owłosieniem. Okazuje się zatem, że każdy z tych trzech laserów ma ograniczoną skuteczność. Idealny laser do depilacji to taki, który łączy sobie właściwości każdego z nich. I jak się okazuje – taki laser istnieje. To laser Soprano Ice Platinum, emitujący trzy wiązki światła o długościach odpowiadających laserowi diodowemu, aleksandrytowemu oraz neodymowo – yagowemu.

Wystarczy zatem znaleźć gabinet wyposażony w laser Soprano Ice Platinum, aby mieć pewność, że depilacja laserowa przeprowadzona będzie skutecznie i bezpiecznie?

Rzeczywiście – wykonanie depilacji laserowej z wykorzystanie lasera Soprano ice platinum to najlepsza gwarancja, że trwale pozbędziemy się niechcianego owłosienia – i to bez ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych. Jednak wciąż jeszcze nie jest łatwo znaleźć gabinet dysponujący tym najnowocześniejszym sprzętem.

Niestety – zdecydowana większość placówek z branży beauty dysponuje tańszym sprzętem starszej generacji. A to oznacza, że nie brakuje klientów, którzy są po prostu niezadowoleni z efektu zabiegu. Dlatego dobrze, gdy osoba planująca wykonanie zabiegu depilacji laserowej jest świadoma tego, jak  ogromne znaczenie ma wybór najnowszego lasera  – i warto poświęcić nieco czasu na znalezienie gabinetu medycyny estetycznej, który taki laser posiada.

Więcej na temat depilacji laserowej można przeczytać na: https://neonia.com.pl/

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: