Erytrol czy ksylitol, a może stewia? Co lepsze? Porównanie słodzików

E
cukier bez kalorii

Nie od dziś wiadomo, że nadmierna ilość cukru negatywnie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale również funkcjonowanie organizmu. Właśnie dlatego wiele osób poszukuje jego sprawdzonych zamienników. W przeszłości były to niezdrowe słodziki, których skład bazował głównie na związkach chemicznych. Obecnie świadomość społeczeństwa jest o wiele wyższa, a więc produkty pochodzenia naturalnego cieszą się wielkim uznaniem.

Poszukując alternatywy dla białego cukru należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Z pewnością nie należy sięgać po produkty, których skład pozostawia wiele do życzenia. Nie posiadają one żadnych dobroczynnych właściwości. Najlepszym zamiennikiem jest naturalna słodycz.

Erytrol czy ksylitol? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest poznać najlepsze rodzaje słodzików. Każdy z nich nieco inaczej wpływa na nasz organizm. Poniższy artykuł z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Ksylitol to cukier brzozowy, który zachwyca swoimi walorami smakowymi oraz niską kalorycznością. Stewia również uchodzi za zdrową odmianę cukru. To roślina, która stanowi źródło naturalnych substancji słodzących. Nie można również zapomnieć o erytrolu, którego skład zasługuje na pochwałę.

Erytrol – bezpieczny zamiennik cukru

Niejedna osoba zastanawia się, czym zastąpić cukier. Nie wyobrażamy sobie bez niego codziennego funkcjonowania. Erytrol jest polecany nawet przez doświadczonych dietetyków. Nie wpływa on negatywnie na organizm, co jest najważniejsze z punktu widzenia użytkownika.

naturalne słodziki
Czym jest erytrol? To nic innego, jak naturalny słodzik. Na pierwszy rzut oka przypomina on cukier biały. To białe, drobne, bezzapachowe kryształki. Oczywiście opisywane rozwiązanie posiada nie tylko zalety, ale również wady. Warto się z nimi zapoznać.
 Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki słodzik jest najzdrowszy. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Wśród naturalnych produktów można znaleźć wiele godnych zamienników niezdrowego cukru stołowego. Warto sprawdzić jest każdy rodzaj, aby dokonać właściwej oceny. 

Najważniejsze zalety erytrolu to:

  • Smak zbliżony do cukru białego – nie trzeba obawiać się, że opisywany słodzik pozostawi dziwny posmak, który będzie zniechęcać do jedzenia. Ksylitol czy erytrol? Jeśli chodzi o walory smakowe, to erytrol zdecydowanie znajduje się na prowadzeniu. Z pewnością usatysfakcjonuje on tych, którym trudno zaakceptować nowe smaki.
  • Niska kaloryczność – erytrol ma o wiele mniej kalorii niż cukier biały. Ta sama porcja cukru białego dostarcza kilkanaście (około 12-13) razy więcej kalorii, niż opisywany słodzik. Mniejsza kaloryczność nie wpływa w żaden sposób na walory smakowe.
  • Wsparcie podczas odchudzania – ten naturalny słodzik często stanowi uzupełnienie diety odchudzającej. Wynika to z faktu, że nie wykazuje on negatywnego wpływu na sylwetkę. Nie oddziałuje również na tempo przemiany materii. Nie trzeba więc obawiać się spowolnionego trawienia.
  • Bezpieczny dla układu pokarmowego – erytrol nie stanowi obciążenia dla układu pokarmowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować go przez długi czas. Trzeba wspomnieć, że około 90% substancji dostarczanych przez słodzik jest wydalanych z moczem.
  • Zerowy indeks glikemiczny – nie wiesz czy wybrać erytrol czy stewie? Weź pod uwagę, że opisywany słodzik wyróżnia się zerowym indeksem glikemicznym. Dzięki temu nie podnosi on poziomu glukozy we krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób, które borykają się z cukrzycą.
  • Profilaktyka jamy ustnej – skład erytrolu pozytywnie wpływa na profilaktykę jamy ustnej, dzięki czemu nie trzeba martwić się o stan zębów, czy też dziąseł.

Erytrol czy ksylitol – zastanawiasz się, co jest lepsze? Oba słodziki posiadają doskonałe właściwości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że posiadają one również pewne wady. Należy je dokładnie przeanalizować przed zakupem produktu.

Do wad erytrolu można zaliczyć:

  • Zwiększone poczucie głodu – zwykle występuje ono w przypadku, gdy zbyt długo stosujemy erytrol, jako zamiennik sacharozy. Po pewnym czasie mogą, ale nie muszą pojawić się zaburzenia ośrodku głodu. Jeśli do tego dojdzie, to nasz organizm będzie wykazywał wyższe zapotrzebowanie na pokarm. Utrudnia to utrzymanie prawidłowej diety.
  • Wysoka cena – kilogram erytrolu jest kilka razy droższy niż cukru białego. Z tego powodu nie każdy może pozwolić sobie na zakup. Średnia cena opisywanego słodziku to 20-30 zł.
  • Relatywnie niska dostępność – erytrol cieszy się mniejszą popularnością niż pozostałe rodzaje słodzików. Z tego względu zwykle nie spotkamy go na półkach w supermarkecie. Z pewnością warto jest zajrzeć do sklepów ze zdrową żywnością.

Ksylitol – niskokaloryczny cukier brzozowy

Nie każdy wie, jaka jest różnica między erytrolem, a ksylitolem. To dwa zupełnie różne produkty, które posiadają odmienny skład. Z tego powodu nieco inaczej działają one na organizm. Wystarczy przeanalizować ich właściwości.

Co to jest ksylitol? To nic innego, niż popularny cukier brzozowy. Jest on około 40% mniej kaloryczny od cukru białego. Z pewnością usatysfakcjonuje to osoby dbające o linię. Słodzik zalecany jest osobom na diecie, ale nie tylko.

Do zalet ksylitolu można zaliczyć:

  • Niższą ilość kalorii (w porównaniu do cukru białego) – 1 łyżeczka ksylitolu to około 1,5-2 łyżki cukru białego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kaloryczność słodziku jest niemal o połowę niższa.
  • Optymalny indeks glikemiczny – indeks glikemiczny ksylitolu jest sporo wyższy niż erytrolu, czy też stewii. Nie jest zalecany osobom z zaawansowaną cukrzycą. Będzie jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku zaburzonej tolerancji glukozy.
  • Profilaktykę jamy ustnej – opisywany słodzik pozytywnie wpływa na stan zębów oraz dziąseł. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Zostało to potwierdzone naukowo.
  • Wyższą przyswajalność wapnia – ksylitol znacząco zwiększa przyswajalność wapnia, co pozytywnie wpływa na m.in. stan kości, czy też zębów.
  • Niskie prawdopodobieństwo wystąpienia grzybów lub drożdżaków – omawiany słodzik nie wywołuje infekcji grzybiczych układu pokarmowego. Zupełnie inaczej jest w przypadku cukru białego.
Zastanawiasz się, jak ksylitol wpływa na cukrzycę? Z pewnością nie powoduje on nagłego wzrostu poziomu glukozy. Często polecany jest przez specjalistów. W porównaniu z innymi słodzikami naturalnymi posiada on jednak dość wysoki indeks glikemiczny.
Czym zastąpić ksylitol? W tym przypadku lepiej sięgnąć jest po erytrol lub stewię.
słodzik dla cykrzyków

Za wady ksylitolu można uznać:

  • Ryzyko podrażnienia układu pokarmowego – omawiany słodzik może zakłócić poprawną pracę układu pokarmowego. Problemy trawienne mogą skutkować m.in. wzdęciami, czy też biegunką. Właśnie dlatego ksylitol należy stopniowo wprowadzać do diety. Zbyt gwałtowna zmiana może być szokiem dla organizmu.
  • Ograniczone spożycie – nie zaleca się spożywanie więcej niż 15 g ksylitolu na dobę. Może okazać się, że nasze zapotrzebowanie na cukier jest wyższe.
  • Wysoką cenę – słodzik jest droższy od cukru białego. Jego zakupu najlepiej dokonać w sklepie ze zdrową żywnością.

Stewia, czyli słodzik bez kalorii

Stewia to naturalny zamiennik cukru – dodatkowym plusem jest fakt, że jest on bezkaloryczny. Z pewnością usatysfakcjonuje to osoby, które aktualnie znajdują się na diecie. To doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie zdrowe, a zarazem bezpieczne dla organizmu produkty.

Nie wiesz, czy wybrać stewię, czy ksylitol? Jeśli jesteś w trakcie odchudzania, to stewia sprawdzi się znakomicie. Należy zaznaczyć, że jest ona o wiele słodsza niż sacharoza.

Do zalet stewii można zaliczyć:

  • Zerową kaloryczność – ułatwia to zrzucenie zbędnych kilogramów oraz utrzymanie efektów diety.
  • Niski indeks glikemiczny – jest on niższy niż w przypadku ksylitolu, jednak wyższy od erytrolu. Słodzik może być stosowany przez cukrzyków. Nie wpływa negatywnie na gospodarkę insulinową organizmu.
  • Wysoką zawartość witamin i minerałów – w stewii znajdziemy m.in. witaminą C, witaminy z grupy B, potas, magnez, cynk, żelazo, wapń.
  • Pozytywny wpływ na jamę ustną – skład słodziku nie sprzyja rozwojowi próchnicy, czy też stanów zapalnych.
  • Regulację ciśnienia krwi – stewia wykazuje zdolność do obniżania ciśnienia krwi.
  • Działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze – zmniejsza to ryzyko pojawienia się drożdżaków, czy też pasożytów.

Warto wiedzieć, że słodziki na bazie stewii wzbudzają sporo kontrowersji. Przed zakupem należy dowiedzieć się, jaka stewia jest najlepsza. Z pewnością należy zrezygnować z produktów, które posiadają maltodekstryny (często występują one w odżywkach węglowodanowo-białkowych).

zdrowy cukier

Najważniejsze wady stewii to m.in.:

  • Negatywny wpływ na niedociśnienie – jak już wspomniano stawia obniża ciśnienie krwi. W przypadku niedociśnienia należy więc unikać taki produktów. Ksylitol czy stewia? W tym przypadku postaw na ksylitol (opcjonalnie erytrol).
  • Specyficzny posmak – stewia pozostawia posmak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Przypomina on nieco lukrecję.
  • Wysoka cena – za omawiany słodzik zapłacimy o wiele więcej, niż za cukier biały. Cena za kilogram oscyluje na poziomie kilkudziesięciu złotych.

Erytrol, ksylitol i stewia – krótkie porównanie

Jak widać każdy słodzik posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy. W tabeli przedstawiono najważniejsze cechy dla ułatwienia decyzji:

  Erytrol Ksylitol Stewia
Kaloryczność (w 100 g) 20 kcal 240 kcal 0 kcal
Indeks glikemiczny 0-1 7 3
Smak zbliżony do cukru białego neutralny z chłodnym posmakiem zbliżony do lukrecji

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: