Jak dbać o głos? Proste, naturalne sposoby i praktyczne wskazówki

J

jak dbać o głos?

Pracując głosem, zapewne nie raz odczuwałeś bolesne skutki jego nadwyrężenia. Kilka poniższych wskazówek podpowie Ci, jak dbać o głos, aby służył Ci jak najlepiej i najdłużej.

Zatroszcz się o wypoczynek

Wyspany i wypoczęty organizm sprzyja zachowaniu zdrowego gardła. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o głos, postaraj się przesypiać od 6 do 9 godzin dziennie. W ten sposób nabierzesz sił do nowych aktywności, również tych głosowych.

Inhalacje

W sklepach bez problemu można kupić kapsułki, sól lub zioła, za pomocą których będziesz robić sobie inhalacje. Zioła w postaci szałwii lub rumianku lub woda z imbirem czy z dodatkiem siemienia lnianego skutecznie nawilżają gardło. Zwłaszcza imbir sprzyja powstawaniu większej ilości śliny, a ta z kolei tworzy dobre warunki dla strun głosowych.

Nawilżacz powietrza

To sprytne urządzenie, coraz popularniejsze w domach i firmach, przez cały rok dba o to, aby powietrze, którym oddychasz nie było zbyt suche. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym struny głosowe, w warunkach centralnego ogrzewania, są narażone na wysuszenie. A to już niedaleka droga do powstania podrażnień i chrypki.

Klimatyzacja

Znaczne różnice temperatur nie wpływają korzystnie na narząd głosu. Przyjście z upału do klimatyzowanego pomieszczenia może zakończyć się przeziębieniem. Optymalna temperatura dla gardła to około 21 stopni Celsjusza. Jeśli więc stosujesz już klimatyzację, przełącz ją na najniższe obroty.

Unikanie toksyn

Pod tym pojęciem kryje się nie tylko zanieczyszczone smogiem powietrze, ale również dym papierosowy wpuszczany do płuc, alkohol, który ma działanie wysuszające, a także innego typu używki. Organizm, chcąc pozbyć się toksyn, wydala więcej wody z organizmu (wraz z potem i moczem). Równie wysuszająco na śluzówkę gardła wpływają napoje z kofeiną i teiną, takie jak kawa, yerba mate oraz herbaty zielona, biała i czarna.

Picie odpowiednich płynów

Jednym z Twoich sojuszników w walce o zdrowe gardło są napoje w postaci herbaty z miodem, cytryną i imbirem. Nawilżanie krtani może wspomóc picie naparów ziołowych. Warto wiedzieć, że miód ma działanie antybakteryjne, podobnie jak imbir.

Daj czas głosowi na regenerację

Jeżeli odczuwasz bolesność gardła, postaraj się odciążyć je oraz przez kilka dni ograniczyć, a najlepiej wyeliminować, mówienie i śpiewanie. Choć może okazać się to trudne, jest konieczne, aby przeciwdziałać pogorszeniu się stanu gardła.

Nie pij gorących lub bardzo zimnych napojów

bardzo gorące napoje

Picie napojów w skrajnie zimnych temperaturach, zwłaszcza gdy na dworze panuje upał, nie sprzyja kondycja gardła. Zdecydowanie lepiej sięgać po napoje w temperaturze pokojowej.

Unikaj mleka

Picie mleka sprzyja osadzaniu się flegmy na strunach głosowych. Nie jest produktem polecanym tym osobom, które pracują głosem – zwłaszcza wokalistom.

Staraj się nie krzyczeć

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o struny głosowe, staraj się mówić ciszej. Częsty krzyk może doprowadzić do powstania guzków. Niepotrzebne podnoszenie głosu nie sprzyja kondycji gardła i strun głosowych, nadmiernie je eksploatując.

Mów na wydechu

Wyćwicz w sobie nawyk mówienia na wydechu. Dzięki temu łatwiej będzie mówić płynniej i robić pauzy w odpowiednich miejscach swojej wypowiedzi.

Stale nawilżaj gardło wodą

Regularnie picie wody to coś, co bez większego problemu możesz zapewnić swojemu gardłu i strunom głosowym. Zakłada się, że człowiek potrzebuje 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Miej zawsze przy sobie butelkę w temperaturze pokojowej, a jeszcze lepiej zbliżonej do temperatury ciała. W ten sposób naturalnie nawilżysz śluzówkę gardła.

Wykonuj ćwiczenia rozluźniające

W wolnych chwilach postaraj się wykonywać ćwiczenia rozluźniające obręcz barkową, kark oraz okolicę szyi i głowy. Pozwoli to uporać się z napięciem mięśniowym o zaciśniętym gardłem. Możesz też stosować ćwiczenia proponowane przez logopedów.

W razie problemów stosuj suplementy diety

Pomocne mogą być m.in. pastylki na chrypkę i suchość w gardle Fiorda. Zawartość kwasu hialuronowego, prawoślazu i porostu islandzkiego wspiera prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych gardła i krtani. Więcej informacji na temat ich zażywania znajdziesz na stronie http://fiorda.pl/fiorda-vocal/.

Artykuł sponsorowany

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: