Kulki gejszy (kegla): co to jest, jak ćwiczyć i jak działają? Gdzie kupić?

K

kulki gejszy - co to jest, jak ćwiczyć i gdzie kupić?Kulki gejszy, zwane także kulkami kegla, waginalnymi lub dopochwowymi to proste, ale wyjątkowe w swoim działaniu urządzenie, które może nadawać się zarówno do ćwiczeń, jak i odrobiny przyjemności. Dowiedz się, jak możesz skorzystać stosując je, jak wyglądają ćwiczenia z kulkami kegla, a w końcu, gdzie kupić i na co zwracać uwagę, aby się nie naciąć.

Na początku trzeba wyjaśnić sobie jedną sprawę, urządzenie nie jest na dobrą sprawę żadną nowością, erotycznym kaprysem, ani powodem do bycia tematem tabu. Pomimo, że kulki gejszy „wystąpiły” nawet w 50 Twarzach Greya, jest to całkiem normalne akcesorium, które można przyrównać do ciężarów na siłowni. Te małe ciężarki mogą jednak przynieść niespotykane efekty.

Jak sama nazwa wskazuje, znane są były w Japonii już od IV wieku, stosowano je także w Tajlandii i Chinach. Można pokusić się o określenie, że w tym momencie przeżywają swój renesans, dzięki świadomym swojego zdrowia intymnego Pań.

Czym są kulki gejszy i po co je stosować?

Jak sama nazwa wskazuje, są to kulki, które mogą być wykonane z różnych materiałów:

 • silikonu medycznego,
 • materiałów przypominających metal,
 • czy nawet z odpowiednio uformowanych kamieni.

Najpopularniejsze są te pierwsze. W środku zazwyczaj znajdują się mniejsze kuleczki, które pod wpływem przemieszczania się i grawitacji, powodują drgania – wibracje.

Kulki gejszy często polecane są przez lekarzy, ginekologów i seksuologów. Przeglądając listę korzyści zdrowotnych ze stosowania kuleczek waginalnych można mocno się zdziwić w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Takie małe, niepozorne i niedrogie akcesorium może dostarczyć wielu korzyści kobietom w różnym wieku. Wbrew pierwszym skojarzeniom, nie chodzi tutaj o wyłącznie o sprawność seksualną. Nie od dzisiaj wiadomo, że ćwiczenia mięśni kegla (nazywane także mięśniami dna miednicy) są wskazane w różnych sytuacjach.

Na co pomagają kulki kegla?

na co pomagają kulki kegla

 • Wsparcie po porodzie
 • Wiele mam potwierdzi, że kulki waginalne pomagają przywrócić sprawność sfer intymnych po porodzie. Bardzo często polecane są jako metoda walki ze zbyt luźnymi mięśniami pochwy i “spustoszeniem” spowodowanym urodzeniem dziecka. Nie należy jednak sięgać po nie od razu po urodzeniu, powszechnie uważa się, że trzeba odczekać chociaż 6 tygodni, czyli do czasu aż zakończy się okres połogu. W przypadku wątpliwości, warto tę kwestię przedyskutować ze swoim ginekologiem.

  • Po menopauzie
  • Nie jest tajemnicą, że mięśnie dna miednicy słabną z wiekiem, powoduje to szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Paniom, którym zależy na utrzymaniu odpowiedniej formy i profilaktyki, często rekomenduje się kulki gejszy.

   • Kulki kegla kontra nietrzymanie moczu
   • Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wyjątkowo przykry problem, który dotyka bardzo wielu kobiet w różnym wieku. Dolegliwość można poznać m.in. po tym, gdy np. kaszel, śmiech, kichnięcie, lub dźwiganie ciężkich przedmiotów powoduje wycieki. Jednym ze sposobów walki z takim stanem sytuacji jest właśnie regularne ćwiczenie mięśni kegla, w czym znacznie pomagają kulki gejszy, które pobudzą je do pracy.

    • Lepsza sprawność seksualna i nowa jakość erotycznych doznań
    • Tutaj na wyćwiczonych mięśniach partnerki skorzystają obie strony. Wyćwiczona pochwa wydaje się ciaśniejsza, co potęguje odczucia zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Pomaga to przeżywać intensywniejsze orgazmy, a także może przyczynić się do szeregu nowych umiejętności. Niektóre Panie chwalą się umiejętnością zaciśnięcia “sprzętu” partnera podczas stosunku, co zapewnia dodatkową stymulację i przeniesienie łóżkowych doznań na wyższy poziom. To właśnie mięśnie kegla w dużym stopniu warunkują intensywność naszych przeżyć.

     • Dla własnej przyjemności
     • Kulki dopochwowe dostarczają delikatnej, przyjemnej stymulacji. To idealny przykład na połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdzie korzysta zarówno zdrowie, jak i osoba stosująca. Wiele Pań jest wręcz uzależnionych od tego uczucia (przestrzegamy jednak przed zbyt długim trzymaniem ich w waginie tj. powyżej 3 godzin).

Opinie o kulkach waginalnych

opinie Z uwagi na szereg pozytywnych właściwości i korzystnego wpływu na kobiece zdrowie, większość opinii, czy to na forach internetowych, w popularnych kolorowych magazynach o zdrowiu, czy wypowiadanych przez ekspertów nie odbiega od bardzo pozytywnych.

Użytkowniczki cenią sobie prostotę stosowania, niską cenę i efekty wynikające z regularnych ćwiczeń. Warto nadmienić, że fenomen kulek gejszy jest znany na całym świecie – nie tylko w Polsce.

Sporadycznie pojawiające się opinie negatywne najczęściej dotyczą kwestii takich jak problemy z doborem odpowiedniego produktu (rynek zalany jest niskiej jakości kulkami), podrażnienia, które spowodowane są najczęściej nieprzyjaznymi dla ciała materiałami zastosowanymi w owych “kulkach z wyprzedaży”, czy też brakiem zastosowania lubrykantu przed użyciem.

Przeciwwskazania do stosowania kulek gejszy

 • Według wielu źródeł, kulki gejszy w ciąży nie są wskazane. Inaczej jest jednak, gdy dopiero przygotowujemy się do ciąży i zawczasu myślimy o tym, aby wzmocnić mięśnie, co w późniejszym okresie ułatwi poród.
 • Kolejnym, dość oczywistym przeciwwskazaniem jest okres menstruacji, lub przebyte operacje sfer intymnych.

Jak aplikować kulki gejszy?

jak aplikować kulki gejszy?Kulki gejszy są bardzo proste w użytkowaniu i przypominają aplikację tampona. Na początku należy skorzystać z lubrykantu na bazie wody i odpowiednio go rozprowadzić – tj. zarówno na kulkach jak i na wejściu do pochwy. Najlepiej aplikować je w stanie zrelaksowania, chociaż zdajemy sobie sprawę, że na początku będzie to po prostu nowe doświadczenie – nie ma w tym jednak nic dziwnego i jest to kwestia przyzwyczajenia 🙂 Początkujące Panie dla ułatwienia najczęściej decydują się na aplikację leżąc na plecach. Można je także aplikować na stojąco, z jedną nogą w rozkroku.

Kulki umieszczamy powoli, w zależności od zakupionych może występować tylko jedna kulka, lub dwie (częstszy wariant). Stopniowo i bez pośpiechu należy je umieścić w środku – najpierw pierwsza, potem druga. Aplikację można wspomóc próbując “wciągnąć” je mięśniami do środka. Kulki nie powodują dyskomfortu, a wiele kobiet określa ich obecność jako przyjemne odczucie, które pozwala być bardziej świadomą swojego ciała i intymności.

Pamiętajmy też, że niezbędnym minimum przy zakupie kulek kegla jest obecność sznureczka (najlepiej silikonowego – materiałowe mogą podrażniać i łatwiej zbierać na sobie bakterie), który pozwoli w łatwy sposób później wyciągnąć je bez konieczności “grzebania” w wiadomym miejscu. Co do zasady kulki są woododporne, dlatego przed i po każdym zastosowaniu należy je przemyć letnią wodą z mydłem, aby nie narażać się na infekcje.

Jak ćwiczyć z kulkami gejszy?

Niektórym Paniom wydaje się, że do ćwiczeń z takimi kulkami potrzebna jest jakiegoś rodzaju wprawa, czy specjalne umiejętności. Absolutnie nie!

Wręcz przeciwnie, to właśnie praca bez tego typu akcesoriów sprawia więcej trudności, między innymi dlatego, bo nie każda z Pań “odczuwa” swoje mięśnie dna miednicy (kegla). Najprostszym sposobem na uświadomienie sobie ich obecności i zlokalizowanie bez akcesoriów, jest przerwanie strumienia moczu podczas wizyty w toalecie. Pamiętajmy jednak że w żadnym wypadku nie należy tak ćwiczyć – to zadanie jest wyłącznie „podglądowe”. Drugim ze sposobów który pozwala “poczuć” mięśnie kegla jest wsunięcie palca do pochwy i próba jego zaciśnięcia – nie zawsze jednak się to udaje, co często świadczy o słabym ich rozwinięciu.

Kulki gejszy nie tylko pomagają zlokalizować mięśnie kegla, ale dodatkowo stymulują je do pracy przez co pomagają lepiej je wytrenować. W jaki sposób?

Ćwiczenie z kulkami kegla zakłada umieszczenie ich na jakiś czas i wykonywanie domowych obowiązków, lub innych codziennych czynności. Pod wpływem ruchu, ciężarki znajdujące się w środku będa obijać się o ścianki pochwy, stymulując do odpowiedniej pracy. Ćwiczenie polega na utrzymywaniu ich w środku na zasadzie “podciągania”, gdy te osuwają się niżej (skurcz – rozluźnienie) – dzięki kulkom gejszy odbywa się to intuicyjnie. Ważne tutaj jest wspomnieć, że dobrze dobrane kulki nie będą wypadać, ale będą powodować odpowiednie uczucie, które to stymulować będzie mięśnie kegla do pracy.

UWAGA: Jest pewna zła wiadomość dla leniuchów, kulki działają tylko, gdy jesteśmy w ruchu, w szczególności, gdy poruszają się biodra. Jeżeli więc zapatrujesz się na to, aby siedzieć przed telewizorem przy ulubionym serialu i “magicznie” osiągnąć świetne efekty z kulkami gejszy – niestety to tak nie zadziała.

Naszą rekomendacją jest zacząć ćwiczenia w komforcie domowego zacisza, dopóki nie oswoimy się z nowym akcesorium. Warto jednak wiedzieć, że bardziej doświadczone Panie bez większych problemów wychodzą z nimi na spacer, lub na siłownię – dobre kulki, umieszczone w pochwie nie wydają odgłosu stukania, dzięki czemu są bardzo dyskretne i praktyczne.

Jak długo ćwiczyć z kulkami gejszy?

jak długo ćwiczyć

 1. Fachowcy rekomendują, aby rozpocząć od 5 minut z kulkami gejszy. Będzie to nowe uczucie, do którego najzwyczajniej w świecie należy się przyzwyczaić. Dłuższe stosowanie “na dzień dobry”, przy niewytrenowanych mięśniach, spowoduje zakwasy.
 2. W miarę upływu czasu i siły mięśni dna miednicy, taki trening można wydłużać. Zaawansowane użytkowniczki korzystają z nich nawet po kilka godzin w jednym ciągu – powszechnie uznaje się jednak, że nie jest wskazane stosowanie ich powyżej 3 godzin.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty?

 Kluczowa w kontekście osiąganych efektów jest regularność stosowania kulek na mięśnie kegla.  Podobnie jak w przypadku ćwiczeń na siłowni, efekty nie będą zauważalne po pierwszym użyciu. Zakłada się, że pierwsze efekty stosowania kulek gejszy pojawiają się na przestrzeni kilku tygodni korzystania.

Najtańsze kulki dopochwowe? Uważaj!

Z uwagi na ogromną popularność kulek gejszy, w internecie, w szczególności na portalach aukcyjnych znajdziemy je w zadziwiająco niskich cenach. Wiele osób decyduje się na takie zakupy, jednak niekoniecznie będzie to najlepszy wybór. Musimy pamiętać o tym, że sprzedawcy muszą przecież zarabiać.

Przypuśćmy zatem, że kulki są za kilkanaście złotych i pochodzą z Chin. Taki towar trzeba kupić i przesłać do Polski, a następnie sprzedać z zyskiem. Jakie zatem są ceny tego towaru w Chinach i czy, aby na pewno za te przysłowiowe kilka złotych da się wyprodukować bezpieczne kulki ze sprawdzonego materiału?

Naszym zdaniem w przypadku tego typu produktów nie można sobie pozwolić na ryzyko, w końcu umieszczony będzie on w wiadomym, intymnym miejscu. Zdecydowanie lepiej kupić coś z wyższej półki i zapewnić sobie tym samym dodatkową warstwę bezpieczeństwa. W przypadku tego typu produktów ważna jest też trwałość. Jeżeli kulki kegla zepsują się po dwóch użyciach, materiał się wyrobi, albo zacznie drażnić skórę, nici z efektów intymnego treningu. Szukajmy solidnych i bezpiecznych produktów od zaufanych sprzedawców.

Jakie kulki dopochwowe kupić?

jakie kulki dopochwowe kupićPomimo tego, że produkt jest znany od wieków, XXI w. zaadaptował go na swoje potrzeby. Tym samym na rynku znajdziemy kilka rodzajów kulek gejszy. Ważnym elementem jest fakt, że niemal każde kulki reklamowane są jako wibrujące, tutaj jednak należy dokonać ważnego rozróżnienia:

 • Kulki w podstawowym wariancie “wibrują” dlatego, że w środku mają specjalną kuleczkę, która przesuwa się wraz z ruchem ciała (występują tzw. “mikrodrgania”). Owy ciężarek jest elementem przydatnym do ćwiczeń, a zarazem może dawać przyjemne odczucie. Nie jest to jednak typowa wibracja, jak w przypadku erotycznych akcesoriów – odczucie jest tutaj mniej intensywne, a niektóre kobiety twierdzą, że nie wpływa to na nie szczególnie podniecająco. Dużo zależy tutaj jednak od Twojej wrażliwości sfer intymnych. Na rynku spotkamy się także z kulkami, które nie zawierają charakterystycznej kuleczki – obciążenia w środku, niemniej jednak ich udział procentowy jest stosunkowo mały.
 • Kobiety, którym poza ćwiczeniom, zależy na odczuwaniu przyjemności, powinny mieć na uwadze akcesoria pod postacią kulek, które mają w sobie podobny mechanizm jak wibrator i kilka trybów pracy. Łatwo poznać tego rodzaju kulki, gdyż one po prostu, w przeciwieństwie do tych klasycznych, wymagać będą ładowania, lub źródła energii.
 • Kolejną kategorią z którą się spotkaliśmy są “nowoczesne” kulki gejszy z aplikacją na telefon. O tyle o ile rozwiązanie to na pewno jest nowoczesne i będzie ono “modne”, to trzeba zdać sobie sprawę, że aby móc sterować takim urządzeniem, ono wymaga jakiejś formy bezprzewodowej komunikacji między kulkami a telefonem (najczęściej technologia Bluetooth). Nasuwa się zatem pytanie, czy aby na pewno taki „nadajnik” umieszczony w miejscu intymnym, będzie korzystny dla zdrowia. Jako zwolennicy naturalnych metod, ten rodzaj osobiście odrzuciliśmy przy poszukiwaniach.

Problem, o którym musisz wiedzieć przed zakupem

Sporym problemem przy zakupach jest to, że  wielu sprzedawców oferuje wyłącznie jeden rodzaj kulek gejszy tj. o jednym rozmiarze i bez możliwości zwiększenia ciężaru w miarę upływu treningu. Dla osób traktujących ćwiczenia „na serio” jest to spora przeszkoda – to tak jakby cały czas na siłowni korzystać z jednego obciążenia. 

Ważny odnotowania jest też fakt, że osoby początkujące oraz o słabych mięśniach dna miednicy powinny zacząć od kulek, które są większe swoją średnicą, a jednocześnie lżejsze pod kątem ich wagi – po to, aby łatwiej było je utrzymać w środku. W miarę postępów treningu, przechodzi się do kulek mniejszych i cięższych.

Optymalnym rozwiązaniem tego problemu jest naszym zdaniem zakup tzw. kulek progresywnych. Oznacza to, że nie kupujemy wyłącznie jednego obciążenia, a zestaw treningowy, który pozwala nam zacząć od etapu najprostszego i stopniowo go dopasowywać do poziomu zaawansowania, wymieniając ciężarki, lub sięgając po nową kulkę gejszy, dopasowaną do naszego progresu.

Całe szczęście na rynku jest sporo tego typu zestawów, które pomogą osiągnąć najlepsze efekty, a w dłuższym rozrachunku będzie to najbardziej opłacalny zakup.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: