Co negatywnie wpływa na wzrok i jak temu przeciwdziałać?

C
co negatywnie wpływa na wzrok

Zmysł wzroku to bez wątpienia wielki dar, o który należy dbać bez względu na okoliczności. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak wiele czynników niekorzystnie wpływa na nasze oczy powodując uporczywe swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie czy nawet zaburzenia widzenia.

Warto zatem zidentyfikować przyczyny tych dolegliwości i zadbać o to, aby nie przeciążać wzroku w codziennych sytuacjach.

Co zatem sprawia, że oczy szwankują?

Suche powietrze i klimatyzacja

Zbyt mało nawilżone powietrze dość często jest przyczyną tzw. zespołu suchego oka. Kiedy przez długi czas wystawiamy się na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych tj. klimatyzacja lub nawet suche powietrze pojawia się pieczenie, zaczerwienienie, szybkie męczenie się oczu, światłowstręt a niekiedy zamglone widzenie.

Objawy te nasilają się zwykle pod koniec dnia oraz w okresie grzewczym lub w czasie wielkich upałów, kiedy urządzenia klimatyzacyjne działają pełną parą niemal przez cały czas.

Zespół suchego oka jest wynikiem braku odpowiedniego nawilżenia, które naszym oczom zapewniają łzy – złożona mieszanina wody, olejów tłuszczowych i śluzu. Łzy pomagają wygładzić i oczyścić powierzchnię oczu, a także chronią je przed infekcjami. Im dłużej przebywamy w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności, tym produkcja łez się obniża.

Warto zatem korzystać z nawilżaczy powietrza, a jeśli to nie pomaga – stosować płyny i żele do oczu, które poprawią nawilżenie powierzchni rogówki i spojówki.

Promieniowanie UV

Istnieją dwa rodzaje promieni ultrafioletowych – UVA i UVB. Z biegiem czasu mogą one wywoływać poważne i nieodwracalne choroby oczu:

  • UVA negatywnie wpływa na widzenie centralne uszkadzając plamkę żółtą oraz część siatkówki w tylnej części oka.
  • Z kolei pochłaniane przez soczewkę i rogówkę promienie UVB mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet do utraty widzenia.

Niemal każdego dnia jesteśmy narażeni na wpływ promieniowania słonecznego. Ekspozycja odbywa się nie tylko bezpośrednio, ale również w wyniku promieniowania odbijanego od piasku, wody, śniegu, szklanych elewacji czy nawet poprzez warstwy chmur. Warto mieć przy tym świadomość, że nawet zachmurzone niebo nie stanowi tarczy dla promieniowania ultrafioletowego.

W przypadku tego czynnika kluczowe znaczenie ma zatem odpowiednia profilaktyka. Wyjątkowo istotne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV powinna obejmować stosowanie filtrów klasy I i II również w okularach korekcyjnych, w soczewkach czy w goglach narciarskich. Warto przy tym pamiętać, że noszenie okularów pozbawionych filtrów jest najczęściej znacznie bardziej szkodliwe niż ich całkowity brak.

W przysłoniętym oku znacznie gorzej działają naturalne mechanizmy ochronne, tj. mrużenie lub zwężenie źrenic przy zbyt dużym natężeniu światła, w wyniku czego dociera do nich znacznie większa ilość szkodliwych promieni UV.

Nadużywanie elektroniki

nadużywanie elektroniki a oczy

Żyjemy w czasach, kiedy nawet wielogodzinna praca przed ekranem komputera jest czymś zupełnie normalnym. Codziennie używamy również smartfonów i tabletów, a czas wolny spędzamy w domu przed telewizorem. Taki tryb życia sprzyja wysychaniu powierzchni oka. Częstotliwość mrugania zmniejsza się wtedy nawet 5-krotnie. Dodatkowo  zwiększone parowanie warstwy łzowej znacznie nasila te dolegliwości.

Aby chronić oczy przed szkodliwym wpływem elektroniki, warto ograniczyć czas przebywania przed ekranem do minimum i wyeliminować ze swojego życia rozrywki z nią powiązane. Niezwykle ważne jest również regularnie nawilżanie powierzchni oka poprzez stosowanie np. kropli z rodzaju sztucznych łez oraz częste mruganie.

Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, palenie tytoniu

Palenie tytoniu, a nawet częste przebywanie w zadymionych pomieszczeniach tj. bary, kluby czy dyskoteki to jeden z czynników, który może powodować poważne dolegliwości oczu, tj. zaczerwienienie, szczypanie, podrażnienie.

Najlepszym lekarstwem w takiej sytuacji jest rzucenie palenia i unikanie pomieszczeń wypełnionych dymem. Jednocześnie warto nawilżać oczy specjalnymi preparatami i regularnie wykonywać przeglądy okulistyczne.

Niezwykle ważne w tym przypadku jest również częste zamykanie i otwieranie oczu. Kiedy powieka ociera się o gałkę oczną, równomiernie rozprowadza po niej film łzowy, który doskonale nawilża oko, a jednocześnie oczyszcza je i działa bakteriobójczo

Niewłaściwa dieta

Nie ulega wątpliwości, że każdego dnia jesteśmy narażeni na czynniki, które bardzo niekorzystnie wpływają na nasz wzrok. Oprócz zmiany kiepskich nawyków, warto również zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, która nie tylko chroni oczy przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, ale również stanowi silne oręże w walce z już istniejącymi dolegliwościami.

Dla zdrowia swoich oczu należy włączyć do codziennego jadłospisu produkty spożywcze bogaty w antyoksydanty, które mają zdolność usuwania z organizmu związków o działaniu utleniającym. Wolne rodniki znajdują się m.in. w skażonym powietrzu, w dymie papierosowym, a także w mocno przetworzonej żywności.

Szczególnie ważnym składnikiem takiej diety powinna być luteina, którą można przyjmować zarówno w suplementach takich jak np. Lutenea, a przede wszystkim w pożywieniu. Szczególnie korzystnie wpływa ona na funkcjonowanie siatkówki, gdyż pochłania dużą część ultrafioletu i światła niebieskiego, a także wspaniale chroni oko przed promieniowaniem jonizującym ekranów komputerów i telewizorów.

Dla zdrowia oczu warto wybierać również produkty bogate w witaminy A, C i E oraz cynk, selen i kwasy tłuszczowe omega-3.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: