Olej kokosowy

O

Musimy przyznać… ten artykuł nie był łatwy! Wbrew pozorom, wokół oleju kokosowego jest sporo niedopowiedzeń i często skrajnie sprzecznych opinii. Wygląda na to, że jego popularność wcale nie sprawiła, że wiadomo o nim „wszystko”.

Spędziliśmy dużo czasu, analizując różne opinie i podejścia po to, aby Tobie było łatwiej wybrać i dowiedzieć się o nim czegoś przydatnego. Zapraszamy do lektury naszej pigułki wiedzy, w której odkryjesz dwie „szkoły” o oleju kokosowym, jego zalety, wady, właściwości (które robią wrażenie!) i zastosowania.

Olej kokosowy: 2 podzielone opinie, o których warto wiedzieć, zanim kupisz

Zaskakujące jest, że olej z kokosa przez kilkadziesiąt ostatnich lat był w krajach zachodnich powszechnie uznawany za niezdrowy i tuczący składnik, od którego lepiej trzymać się z daleka, utożsamiało się go z największym możliwym złem, przyczynę zawałów a lekarze bili na alarm o negatywnych konsekwencjach stosowania.

olej z kokosa

Jak to się stało, że regularnie używany składnik diety w rejonach tropikalnych, który słynie tam ze swoich prozdrowotnych właściwości, był demonizowany w krajach wysoko rozwiniętych?

W całym zamieszaniu chodziło głównie o nasycone kwasy tłuszczowe, które zawarte są m.in. w tłustych potrawach pochodzenia zwierzęcego, a ich spożywanie w nadmiarze uznawane jest za niekorzystne dla organizmu, podnoszące poziom cholesterolu i rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Olej kokosowy jest wyjątkowo bogatym źródłem tłuszczów nasyconych i zawiera ich 93%, w związku z czym łatwo było wysnuć wniosek, że on też jest szkodliwy i uznać to za oczywisty fakt. Ale czy na pewno tak jest?

Dopiero od niedawna, zaczęto szukać potwierdzeń tych teorii. Okazało się, że niegdyś stawiane oskarżenia o jego szkodliwości nie zawsze mają potwierdzenie naukowe w rzeczywistości. Przypomnijmy też na przykład, że dieta mieszkańców wysp Pacyfiku składa się w dużej mierze z produktów przygotowywanych na bazie oleju kokosowego, a odsetek zawałów w tej części globu jest znikomy. Palma kokosowa nazywana jest od wieków drzewem życia, a nasi przodkowie z różnych stron świata od wieków intuicyjnie wykorzystywali jej atuty w walce z wieloma dolegliwościami.

polecane oleje kokosowe

Zalety i korzyści ze stosowania

  • Istnieją badania, które pokazują, że stosowanie oleju kokosowego podnosi poziom „dobrego cholesterolu”
  • Zawiera kwas laurynowy, składnik mleka matki, który ma bakteriobójcze i wzmacniające odporność właściwości
  • Zawiera kwas kaprylowy, stosowany często w walce z grzybicą i nazywany przez niektórych naturalnym lekiem na tego typu przypadłości
  • Spożywanie odżywia i dostarcza energii potrzebnej do poprawnego funkcjonowania mózgu
  • Istnieją badania wykazujące, że kwasy tłuszczowe z nim zawarte mogą przeciwdziałać chorobie Alzheimera i zapobiegać utracie pamięci

Wady i przeciwwskazania

  • Z drugiej strony, pojawiają się badania, wykazujące, że olej kokosowy ma również zdolność do podnoszenia poziomu „złego cholesterolu” LDL (co jest niekorzystne w przypadku ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Takie działanie wykazuje wcześniej wspomniany kwas laurynowy.)
  • Porównując olej kokosowy do innych olejów roślinnych, przegrywa on z nimi „jakościowo” i uznawany jest za gorszy ze względu na podnoszenie poziomu cholesterolu ogółem, czego inne oleje roślinne nie czynią (choć podkreśla się, że nie jest to tak wysoki wzrost, jak w przypadku masła).
Pamiętaj, że to do Ciebie należy ocena oleju kokosowego, sami naukowcy twierdzą, że wymaga on dalszych, wnikliwych i dobrze zaprojektowanych badań. Pomimo sprzecznych opinii szał na olej z kokosa trwa, a mnogość jego właściwości i zastosowań sprawia, że coraz więcej osób z niego korzysta (my też!), i to nie tylko w kuchni.

Olej kokosowy na odchudzanie — i nie podjadasz

Olej kokosowy jest kaloryczny, więc powinniśmy uważać z jego ilością. Należy jednak wspomnieć, że olej kokosowy ma to do siebie, że jest szybko przetwarzany w energię, w wyniku czego trudniej odkłada się w organizmie. Spożywanie oleju kokosowego daje uczucie sytości, przez co łatwiej powstrzymać się przed podjadaniem niepotrzebnych, pustych kalorii, na przykład między posiłkami. Ze względu na te właściwości, niektóre osoby odchudzające się, decydują się na jego wybór.

Pomocnik w kuchni — idealny do smażenia lub pieczenia

Olej kokosowy idealnie nadaje się do smażenia lub pieczenia. Jest odporny na działanie wysokich temperatur. W sklepach znajdziemy go w formie, która może zaskoczyć, a to dlatego, że przechowywany w temperaturze pokojowej, przypomina bardziej swoją konsystencją masło (niektórzy smarują nim pieczywo). Umieszczony na patelni, topnieje w 23 – 26 stopniach Celsjusza i przechodzi w postać płynną. Potrawy na nim smażone mogą mieć delikatny kokosowy posmak, ale nie muszą – zależy to od rodzaju wybranego oleju.

Rodzaje oleju kokosowego — rafinowany, czy nierafinowany?

olej kokosowy

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje oleju kokosowego. Pierwszy z nich jest rafinowany, ta odmiana nie ma charakterystycznego aromatu, a poza nim pozbawiona jest też wielu cennych i wartościowych dla zdrowia właściwości. Podczas procesu rafinacji, olej zostaje poddawany wysokim temperaturom, często z użyciem środków chemicznych. Ten proces sprawia, że ma on dłuższą datę przydatności do spożycia, jest bardziej przezroczysty i ma wyższą temperaturę palenia – aż 204 stopnie Celsjusza (źródło), ale jego prozdrowotne walory nie mogą się równać zdrowszemu odpowiednikowi.

Virgin, tłoczony na zimno, nieoczyszczony… pod tymi nazwami spotkać można olej kokosowy nierafinowany. Powszechnie uznawany za bogatszy w składniki odżywcze i o charakterystycznym zapachu oraz smaku.

Metoda pozyskiwania, która nie zakłada oddziaływania wysoką temperaturą i odbywa się całkowicie mechanicznie, sprawia, że pozostaje w nim więcej wartości odżywczych. To właśnie nierafinowany olej kokosowy, pomimo że jest droższy, powinien być wybierany przez osoby, którym zależy na największych korzyściach zdrowotnych.
 

Najlepiej włączać olej z kokosa do swojej diety stopniowo, można dać sobie nawet kilka tygodni po to, aby przyzwyczaić organizm do nowego sprzymierzeńca. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba spożywać go dużo. Już dwie łyżeczki dziennie mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i pomóc eliminować różnego rodzaju przypadłości, które są plagą naszych czasów.

Nie ulega wątpliwościom, że tradycyjny olej rzepakowy coraz częściej zostaje zastępowany kokosowym podczas przyrządzania różnego rodzaju dań i nie ma się co ku temu dziwić, pasuje bowiem prawie do wszystkiego i nadaje specyficznego, egzotycznego aromatu.

Olej kokosowy jako naturalny kosmetyk dla urody

orzech kokosowy

Olej z kokosa to nie tylko pomocnik w kuchni, ale i przyjaciel urody powszechnie uznawany w kosmetyce. Tutaj jego zastosowanie jest niezaprzeczalne. Poza korzyściami, które może oferować od wewnątrz, można go również stosować zewnętrznie. Dokładnie ten sam olej, na którym się smaży, może także posłużyć za nieodzowny element w kosmetyczce każdej kobiety. Panie na całym świecie doceniają ten walor i uważają olej kokosowy za ciekawy, naturalny kosmetyk.

Intensywne działanie nawilżające sprawia, że można nim odżywiać nie tylko ręce, ale i całą skórę. Olej dobrze się wchłania i pozostawia po sobie przyjemny, subtelny zapach. Powszechnie stosuje się go na wysuszone i łamliwe włosy, zamiast odżywki. Olej kokosowy doskonale sprawdza się w demakijażu twarzy, jako podstawa peelingów oczyszczających, a co niektórzy zdecydowali się wyrzucić swoją piankę do golenia, zastępując ją egzotycznym i naturalnym pomocnikiem. Co więcej, ssanie oleju kokosowego na czczo, codziennie rano to praktyka która stosowana jako sposób na naturalne wybielanie zębów.

Jak kupić dobry olej kokosowy?

Wiesz już jak stosować olej kokosowy. To cenna wiedza, jednak warto pamiętać, że bez odpowiedniego produktu na niewiele się zda. Podobnie jak w przypadku wielu rodzajów zdrowej żywności, na rynku jest ich cała masa. Wśród nich znajdziemy, oczywiście dobre jakościowo oleje kokosowe, ale nie brakuje także takich, które lepiej omijać.

Zakup dobrego oleju kokosowego nie ogranicza się jedynie do decyzji, czy chcemy korzystać z rafinowanego, czy nierafinowanego produktu. Starajmy się przede wszystkim wybierać w 100% naturalne oleje, nieperfumowane i pozbawione zbędnych dodatków w składzie.

Do elementów, na które również możemy zwrócić uwagę przy zakupach, zaliczamy kraj pochodzenia składników, rodzaj uprawy i obecność certyfikatów. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę popularnych olejów, nad którymi warto spędzić dłuższą chwilę:

Oleje kokosowe warte uwagi:

Produkt
Oceń artykuł:
[Głosów: 1379 Średnia ocena: 3.9]

 
 Jeżeli interesuje Cię, jak dokładnie można dbać o urodę z olejem kokosowym, mamy na ten temat dodatkowe artykuły: 

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: