Orzechy brazylijskie: właściwości, cena i ile dziennie spożywać? Czy mogą być szkodliwe?

O

orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie to nasiona orzesznicy wyniosłej – drzewa rosnącego w lasach deszczowych dorzecza Amazonki. Ze względu na charakterystyczny wygląd, w Brazylii często nazywane bywają brazylijskim złotem. Owoce orzesznicy przypominają kokos, z którego po rozcięciu maczetą wydobyć można ułożone nasiona. Suszy się na słońcu, a następnie obłuskuje. Jakie właściwości posiadają orzechy brazylijskie, czy można je spożywać bez obaw oraz ile dziennie można ich zjeść?

Właściwości orzechów brazylijskich

Orzechy brazylijski obfitują w przeciwutleniacze oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki swoim właściwościom, korzystnie wpływają na pracę układu krążenia oraz kondycję serca. Ich regularne spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału, głównie za sprawą specyficznego składu tłuszczów – pozwala on bowiem na obniżenie nadciśnienia tętniczego oraz zniwelowanie poziomu złego cholesterolu.

Orzechy brazylijskie oddziałują pozytywnie także na układ nerwowy. Zmniejszają zmęczenie i wzmacniają koncentrację, jednocześnie uodparniając organizm na stres oraz pomagając mu się zregenerować po stresujących sytuacjach.

Spożywanie nasion orzesznicy wyniosłej polecane jest zarówno przy przeziębieniach, jak i w okresie regeneracji po przebytych zabiegach i operacjach. Za sprawą wysokiego stężenia kwasu oleinowego, orzechy brazylijskie chronią także skórę. Składnik ten wpływa na utworzenie solidnej bariery naskórka, zapobiegając utracie wody oraz przesuszeniu.

Orzechy brazylijskie wpływają także pozytywnie na płodność. Zwiększają sprawność, siłę oraz szybkość poruszania się plemników, przez co poprawiają jakość nasienia. Ale należy mieć na uwadze, że te korzystne właściwości dotyczą przede wszystkim regularnego spożywania orzechów oraz połączenia go ze zbilansowaną dietą i aktywnym trybem życia.

Wartości odżywcze orzechów brazylijskich

Orzechy brazylijskie są dość bogate w kalorie – na 100 g produktu przypada 656 kcal. Zawierają sporo tłuszczów, jednak w większości są to wartościowe, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Jeśli będziemy spożywać je w rozsądnych ilościach, to nie zaszkodzą figurze i masie ciała. Jakie to „rozsądne” ilości? Kilka sztuk takich orzechów dziennie wystarczy.

Orzechy brazylijskie to także bogate źródło witamin, przede wszystkim B1 oraz E. Jako potężne przeciwutleniacze, chronią one kondycję skóry oraz stymulują gojenie się ran, a także walczą z wolnymi rodnikami przyspieszającymi starzenie się komórek organizmu.

Orzechy brazylijskie dostarczają do organizmu także niezbędne składniki mineralne, m.in.

  • żelazo,
  • wapń,
  • miedź,
  • fosfor,
  • potas
  • czy magnez.

Ze względu także na bogatą zawartość cynku, polecane są osobom nadużywającym alkoholu. Za jego pomocą wesprzeć można działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie alkoholu w wątrobie. Cynk przyczynia się również do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym (działaniem wolnych rodników) oraz usprawnienia funkcjonowania układu odpornościowego. Ze względu na niski indeks glikemiczny i wysoką zawartość tłuszczu, a jednocześnie niewielką węglowodanów, orzechy brazylijskie mogą być z powodzeniem spożywane przez cukrzyków.

Selen w orzechach brazylijskich

nasiona orzesznicy wyniosłej

Orzechy brazylijskie zawierają niezwykle wysokie stężenie selenu – nieporównywalne z praktycznie żadną inną rośliną jadalną. Stanowią tym samym jego świetne, naturalne źródło. Spożycie zaledwie kilku sztuk jest w stanie całkowicie pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na selen.

Pierwiastek ten ma kluczowe znaczenie dla zdrowia – jego obecność wspomaga aktywację enzymów, które działają przeciwutleniająco i chronią organizm przed negatywnym wpływem związków rakotwórczych oraz szkodliwych substancji. Selen nie tylko chroni przed nowotworami, ale też zapobiega tworzeniu się zatorów w żyłach oraz usprawnia funkcjonowanie układu krążenia.

Ile jeść orzechów brazylijskich?

Zawartość selenu w orzechach brazylijskich jest na tyle wysoka, że spożywanie ich w ilości przekraczającej 3-4 dziennie nie jest wskazane. W przypadku działania profilaktycznego, absolutnie wystarczające będzie spożycie jednej-dwóch sztuk na dobę, przy założeniu, że spożywamy też inne źródła selenu, jak np. żółtka jaj czy kakao.

Orzechy brazylijskie sprawdzają się także w formie uzupełnienia niedoboru selenu – wówczas zalecanym rozwiązaniem jest przyjmowanie maksymalnie dwóch orzechów dziennie. Podobnie jak wiele innych substancji, w zależności od dawki selen może być działać zarówno wspomagająco, jak i toksycznie. W jednym orzechu brazylijskim znajduje się go ok. 50 mcg, choć w zależności od pochodzenia orzechów ilość ta może być bardzo zróżnicowana.

Nawet w przypadku niedoboru, przekroczenie maksymalnej tolerowanej dawki dziennej może wywołać nieprzyjemne skutki przedawkowania selen – np. wypryski na skórze, łamliwość paznokci, wypadanie włosów czy nudności.

Orzechy brazylijskie a tarczyca

Szacuje się, że problemy z tarczycą może mieć nawet 20 proc. mieszkańców Polski. Negatywne skutki dysfunkcji można jednak do pewnego stopnia załagodzić, dbając o odpowiednią podaż selenu. To właśnie w tarczycy znajduje się jego najwyższe stężenie – aby gruczoł działał prawidłowo, nie można dopuścić do niedoborów selenu w organizmie.

Dotyczy to zwłaszcza osób, które chorują na Hashimoto – przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wprowadzenie orzechów brazylijskich do codziennej diety pozwala na odczuwalne złagodzenie objawów tego schorzenia i poprawę wyników badań. Przyjmowanie selenu w formie nasion orzesznicy zalecane jest również osobom, które regularnie przyjmują jod – skutkiem ubocznym utleniania może być bowiem powstawanie wolnych rodników, których obecność niweluje ten cenny pierwiastek.

Czy mogą być szkodliwe?

O ile orzechy brazylijskie spożywane są w odpowiedniej dawce, nie powinny być szkodliwe. Problem może jednak stanowić obecność kwasu fitowego, zaliczanego do substancji anty-odżywczych. Składnik ten upośledza proces wchłaniania składników mineralnych, dostarczanych do organizmu razem z pożywieniem. Zjawisko to pojawia się jednak głównie w przypadku przekroczenia zalecanej dawki dziennej. Działanie kwasu fitowego można też zniwelować, odpowiednio przygotowując orzechy brazylijskie przed spożyciem – wystarczy moczyć je w wodzie przez minimum 8 godzin. Takie rozwiązanie pozwala też na zmiękczenie orzechów, dzięki czemu ich konsumpcja nie nadwyręża szkliwa zębów w przypadku nadwrażliwości. Po orzechy brazylijskie nie powinny też sięgać osoby, u których ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest duże – np. pojawia się po zjedzeniu innych rodzajów orzechów (np. pistacji) czy niektórych owoców, jak np. mango.

Orzechy brazylijskie w ciąży

orzechy brazylijskie w ciąży

Zawarty w orzechach brazylijskich selen to naturalny przeciwutleniacz, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie poczęcia. Wspomaga także prawidłowy rozwój pęcherzyków jajnikowych, które odpowiadają za produkcję jajeczek. Wielokrotnie udowodniono, że u najzdrowszych kobiet planujących macierzyństwo, poziom tego pierwiastka jest bardzo wysoki. Selen odgrywa kluczową rolę także na późniejszych etapach rozwoju pęcherzyków, dzięki czemu jest w stanie stworzyć wyjątkowo przyjazne środowisko dla jajeczka. Dla prawidłowego rozwoju płodu istotne znaczenie ma także witamina E, która występuje w orzechach brazylijskich w bardzo dużych ilościach. Nie istnieją żadne szczególne przeciwwskazania do włączenia ich do codziennej diety w okresie ciąży.

Gdzie kupić i ile kosztują?

Orzechy brazylijskie nie są tak popularne jak orzechy włoskie, laskowe czy nawet cieszące się coraz większym powodzeniem nerkowce. Ich dostępność na rynku staje się jednak większa, przede wszystkim za sprawą sklepów internetowych. Orzechy brazylijskie można też częściej niż kiedyś spotkać w stacjonarnych delikatesach, a nawet supermarketach oferujących zdrową żywność.

Najczęściej sprzedawane są w gotowych saszetkach lub na wagę. Pośród bakalii dostępnych na rynku, orzechy brazylijskie nie należą do najtańszych produktów. Aby dostarczyć do organizmu wszystkie wartościowe składniki oraz w pełni korzystać z ich właściwości, wystarczy na szczęście spożywać je w minimalnych ilościach.

–> Koszt 500 gram orzechów brazylijskich to ok. 25 zł. Warto jednak pamiętać, że jedno takie opakowanie zawiera nawet kilkadziesiąt sztuk.

Opinie o orzechach brazylijskich

opinie o orzechach brazylijskich

Orzechy brazylijskie należą do najzdrowszych orzechów na świecie. Są bardzo smaczne i wyjątkowo delikatne, co zawdzięczają lekko kremowej strukturze. Można spożywać je bez żadnych dodatków, bądź też z różnymi przyprawami. Po posiekaniu doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie sosu pesto, bezglutenowego ciasta czy domowego budyniu. Można tez posypać nimi zupę lub sałatkę.

Orzechy brazylijski spożywane są coraz chętniej – zarówno przez osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, jak i amatorów zdrowego żywienia. Opinie na ich temat nie odbiegają od bardzo pozytywnych. Szczególnie doceniane są potężne właściwości antyoksydacyjne oraz wartościowy skład, a także możliwość szybkiej i łatwej podaży optymalnej dawki selenu. Uzupełniając codzienną dietę w bakalie, nie wolno więc zapomnieć o orzechach brazylijskich – zdrowej, smacznej i pożywnej przekąsce.

Zamów orzechy brazylijskie dla siebie:

Sprawdzone produkty z zaufanych sklepów:

Produkt
 
Oceń artykuł:
[Głosów: 61 Średnia ocena: 3.4]

 
Źródła:

  1. Yang, Jun. (2009). Brazil nuts and associated health benefits: A review. LWT – Food Science and Technology. 42. 1573-1580. 10.1016/j.lwt.2009.05.019.
  2. Maranhão PA, Kraemer-Aguiar LG, de Oliveira CL, et al. Brazil nuts intake improves lipid profile, oxidative stress and microvascular function in obese adolescents: a randomized controlled trial. Nutr Metab (Lond). 2011;8(1):32. Published 2011 May 28. doi:10.1186/1743-7075-8-32

Weryfikacja merytoryczna

lic. dietetyk Żaneta Michalak

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ziołolecznictwa na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego, trener personalny, diet coach z zamiłowaniem do dietetyki sportowej i klinicznej. Zainspirowana zbilansowanym żywieniem z uwzględnieniem naturalnych, wartościowych produktów. Na codzień praktykuje w poznańskiej poradni dietetycznej.

Dba o merytorykę treści na Naturalnych Metodach i podpowiada swoją rozległą wiedzą, którą bezustannie poszerza na branżowych szkoleniach, konferencjach i kursach z zakresu dietetyki oraz sportu. Poza Naturalnymi Metodami, można ją spotkać także w innych renomowanych polskich portalach o zdrowiu oraz w czasopiśmie Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii. Ponadto, Żaneta to aktywna członkini Stowarzyszenia "Spożywo" propagującego zdrowe nawyki żywieniowe.


Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: