Racjonalna dieta wymaga rozsądnego myślenia. Bardzo często sporo produktów żywnościowych marnuje się i jest wyrzucanych do kosza. Już na początku warto zastanowić się, czy naszym głównym problemem nie jest marnotrawstwo. Trzeba pamiętać, że są to pieniądze wyrzucone w błoto.
1. Planuj posiłki
Nie jest prawdą, że zdrowa dieta generuje ogromne koszty. Planowanie posiłków ułatwi zakup dokładnie tych produktów, które są niezbędne do ich przyrządzenia. Zakupy warto robić w wyznaczone dni np. raz w tygodniu. Przesadnie duże zapasy również nie są mile widziane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że spora część produktów posiada krótką datę przydatności do spożycia.
2. Twórz własne produkty
Gotowe produkty spożywcze zawsze są droższe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wykonać herbatę ziołową, przyprawy, mieszanki warzyw, a także wiele innych. Za gotowaną na parze soczewicę w puszczę należy zapłacić około 20 zł/kg. Zamiast tego można zakupić suche nasiona, a następnie je ugotować. Koszt będzie wynosił zaledwie kilka złotych.
3. Zadbaj o przydomowy ogród
Własny ogródek to spore udogodnienie dla osób oszczędnych. Dzięki niemu można zająć się samodzielną hodowlą warzyw oraz owoców. Z takiego potencjału nie warto jest rezygnować. Trzeba jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie dość czasochłonne. Plusem jest fakt, że pierwsze zbiory można otrzymać relatywnie szybko.
4. Hoduj zioła w doniczkach
Niemal każdy może hodować zioła w doniczkach, które będą znajdować się na balkonie lub parapecie. Atutem jest fakt, że wiele odmian nie posiada zbyt dużych wymagań związanych z uprawą. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że uda nam się osiągnąć zamierzone rezultaty.
5. Szukaj produktów na wagę
Bardzo często bywa tak, że produkty na wagę są tańsze niż te, które zostały fabrycznie zapakowane. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy jednak porównać obie oferty, gdyż wszystko zależy od kategorii towarów. Minusem jest fakt, że żywność na wagę posiada zwykle krótszy okres przydatności. Odpowiada za to brak hermetycznego zamknięcia.
6. Unikaj marnotrawstwa
Podczas przygotowywania posiłków często pozostaje nam sporo „odpadów”, które wyrzucamy do kosza. To wielki błąd! W internecie można znaleźć wiele przepisów na to, jak efektywnie wykorzystać pozostałości po gotowaniu. Nawet z czerstwego pieczywa, czy też warzyw z zupy można wyczarować coś ciekawego.
7. Poluj na promocje
Zdrową żywność również można zakupić w promocji. Okazje cenowe pojawiają się dość często, a więc warto być na bieżąco. Nie należy również zapominać o rabatach, które często udzielane są np. w ramach programu lojalnościowego.
8. Zadbaj o właściwe przechowywanie
Właściwie przechowywana żywność może zostać wykorzystana nawet po kilku tygodniach, czy też miesiącach. Nie każdy wie, że mrożone jest nie tylko mięso, ale również pieczywo, czy też zielenina. Oczywiście przed wrzuceniem produktów do zamrażalki należy upewnić się, czy jest to zalecane.
9. Sprawdź oferty sklepów online
Faktem jest, że w sklepach internetowych ceny są zwykle o wiele korzystniejsze, niż stacjonarnie. Ponadto asortyment jest o wiele bogatszy, co ułatwia znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie. Relatywnie łatwo można również upolować kody zniżkowe, dzięki którym np. przesyłka jest zupełnie darmowa.
10. Znajdź tańsze zamienniki
Wyszukane produkty spożywcze są trudniej dostępne, a zarazem droższe. Niemal każdy przepis można zmodyfikować, tak aby był on dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Niektórych towarów (np. przypraw) nie można zakupić taniej. W takiej sytuacji lepiej używać ich rzadziej, niż rezygnować z jakości.