Jak sprytnie kupować tanio i zdrowo? Praktyczne wskazówki dot. oszczędzania na zdrowej żywności

J

jak tanio kupować zdrową żywność?

Wiele osób pragnie jeść zdrowo, jednak ceny wartościowych produktów potrafią zniechęcić do zakupu. Mały budżet stanowi pewne ograniczenie.
Mogłoby się wydawać, że zdrowa żywność jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które dysponują dużą ilością środków finansowych. Nic bardziej mylnego! Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wybierać mądrze, a jednocześnie nie wydawać majątku. Skutecznych sposobów na oszczędzanie jest wiele.

Racjonalna dieta wymaga rozsądnego myślenia. Bardzo często sporo produktów żywnościowych marnuje się i jest wyrzucanych do kosza. Już na początku warto zastanowić się, czy naszym głównym problemem nie jest marnotrawstwo. Trzeba pamiętać, że są to pieniądze wyrzucone w błoto.

1. Planuj posiłki

planowanie posiłkówNie jest prawdą, że zdrowa dieta generuje ogromne koszty. Planowanie posiłków ułatwi zakup dokładnie tych produktów, które są niezbędne do ich przyrządzenia. Zakupy warto robić w wyznaczone dni np. raz w tygodniu. Przesadnie duże zapasy również nie są mile widziane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że spora część produktów posiada krótką datę przydatności do spożycia. 

Stworzenie urozmaiconego menu na siedem dni nie powinno zająć zbyt dużej ilości czasu. Oczywiście każdy może wybrać okres odpowiedni dla siebie np. trzy dni. Warto jednak uświadomić sobie, że właściwa organizacja pomaga w oszczędzaniu gotówki.

2. Twórz własne produkty 

twórz własne produktyGotowe produkty spożywcze zawsze są droższe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wykonać herbatę ziołową, przyprawy, mieszanki warzyw, a także wiele innych. Za gotowaną na parze soczewicę w puszczę należy zapłacić około 20 zł/kg. Zamiast tego można zakupić suche nasiona, a następnie je ugotować. Koszt będzie wynosił zaledwie kilka złotych

Większe możliwości posiadają osoby, które dysponują nowoczesnym sprzętem kuchennym. Można jednak poradzić sobie również bez niego – wystarczy odrobina zaangażowania.

3. Zadbaj o przydomowy ogród

przydomowy ogródWłasny ogródek to spore udogodnienie dla osób oszczędnych. Dzięki niemu można zająć się samodzielną hodowlą warzyw oraz owoców. Z takiego potencjału nie warto jest rezygnować. Trzeba jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie dość czasochłonne. Plusem jest fakt, że pierwsze zbiory można otrzymać relatywnie szybko.

W sieci można znaleźć wiele wskazówek dotyczących uprawy poszczególnych warzyw, owoców, czy też roślin. Taka inwestycja zwraca się dopiero po czasie.

4. Hoduj zioła w doniczkach

zioła w doniczkachNiemal każdy może hodować zioła w doniczkach, które będą znajdować się na balkonie lub parapecie. Atutem jest fakt, że wiele odmian nie posiada zbyt dużych wymagań związanych z uprawą. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że uda nam się osiągnąć zamierzone rezultaty.

W doniczkach można hodować również wiele innych roślin np. cebulę. Świeży szczypiorek wzbogaci każde smaczne danie.

5. Szukaj produktów na wagę 

kupowanie na wagęBardzo często bywa tak, że produkty na wagę są tańsze niż te, które zostały fabrycznie zapakowane. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy jednak porównać obie oferty, gdyż wszystko zależy od kategorii towarów. Minusem jest fakt, że żywność na wagę posiada zwykle krótszy okres przydatności. Odpowiada za to brak hermetycznego zamknięcia.

Dobrze jest korzystać ze sprawdzonych metod na przedłużenie świeżości produktów spożywczych. Być może dobrym posunięciem będzie zakup rozmaitych akcesoriów np. specjalnych pojemników do lodówki.

6. Unikaj marnotrawstwa

unikaj marnotrawstwaPodczas przygotowywania posiłków często pozostaje nam sporo „odpadów”, które wyrzucamy do kosza. To wielki błąd! W internecie można znaleźć wiele przepisów na to, jak efektywnie wykorzystać pozostałości po gotowaniu. Nawet z czerstwego pieczywa, czy też warzyw z zupy można wyczarować coś ciekawego.

Ciężko jest samodzielnie wymyślić przepis na posiłek, gdy posiadamy pół marchewki, pomidora oraz kilka ogórków. Dobrze jest więc korzystać z inspiracji udostępnianych w sieci. Jest to szczególnym ułatwieniem dla tych, którzy nie posiadają zbyt dużych umiejętności kulinarnych. 

7. Poluj na promocje

promocje na zdrowe odżywianieZdrową żywność również można zakupić w promocji. Okazje cenowe pojawiają się dość często, a więc warto być na bieżąco. Nie należy również zapominać o rabatach, które często udzielane są np. w ramach programu lojalnościowego.

Skutecznym sposobem na to, aby być na bieżąco z ofertami sklepów jest przeglądaniem gazetek promocyjnych. W dzisiejszych czasach mają one nie tylko formę papierową, ale również elektroniczną.

8. Zadbaj o właściwe przechowywanie 

właściwe przechowywanieWłaściwie przechowywana żywność może zostać wykorzystana nawet po kilku tygodniach, czy też miesiącach. Nie każdy wie, że mrożone jest nie tylko mięso, ale również pieczywo, czy też zielenina. Oczywiście przed wrzuceniem produktów do zamrażalki należy upewnić się, czy jest to zalecane.

Wiele osób rekomenduje także pojemniki do lodówki, które przedłużają świeżość, a jednocześnie chronią przed pochłanianiem zapachów z otoczenia.

9. Sprawdź oferty sklepów online 

oferty sklepów onlineFaktem jest, że w sklepach internetowych ceny są zwykle o wiele korzystniejsze, niż stacjonarnie. Ponadto asortyment jest o wiele bogatszy, co ułatwia znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie. Relatywnie łatwo można również upolować kody zniżkowe, dzięki którym np. przesyłka jest zupełnie darmowa. 

Dobrze jest postawić na e-sklep, który posiada wszystkie potrzebne nam towary. Jest to wygodniejsze, a zarazem tańsze, niż zakup od kilku różnych sprzedawców.

10. Znajdź tańsze zamienniki

tańsze zamiennikiWyszukane produkty spożywcze są trudniej dostępne, a zarazem droższe. Niemal każdy przepis można zmodyfikować, tak aby był on dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Niektórych towarów (np. przypraw) nie można zakupić taniej. W takiej sytuacji lepiej używać ich rzadziej, niż rezygnować z jakości.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: