Aloes – superfood dla każdego

A

aloes

Budowanie zdrowej i pełnowartościowej diety wcale nie musi być szczególnie skomplikowane, ani tym bardziej wypełnione nieustannymi poszukiwaniami właściwych składników. Okazuje się bowiem, że niektóre roślinny możemy zasadzić w ogródku lub w doniczce, którą postawimy na kuchennym parapecie.

Tak też jest z aloesem – niezwykłą rośliną, ponownie zyskującą olbrzymią popularność. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, do czego można wykorzystać aloes oraz jak zdobyć najlepszy miąższ do zastosowania w kuchni.

Różne oblicza aloesu – do czego stosuje się aloes?

Aloes od wieków bywa włączany do zdrowej diety. Trudno się dziwić. Zawiera  ponad 200 składników aktywnych , które poprawiają pracę najważniejszych organów i wspierają większość funkcji organizmu.

Już w starożytności wykorzystywano go jako remedium na schorzenia dermatologiczne. Pomagał eliminować rany i podrażnienia skóry wywołane na przykład poparzeniami słonecznymi. W tej roli znamy go do dziś – liczba kremów, balsamów lub maści z dodatkiem aloesu w drogeriach i aptekach jest naprawdę imponująca. To jednak nie wszystko. Odkryto bowiem, że jedzenie miąższu liści tej roślin pomaga uporać się z wieloma problemami gastrycznymi.

W czym może nam pomóc jedzenie aloesu?

Regularne spożywanie aloesu wspiera eliminację chorób układu pokarmowego. Łagodzi podrażnienia przełyku i żołądka, zmniejsza nieprzyjemne nadżerki i bolesne wrzody.
Zawarte w aloesie antrachinony pomagają w skutecznym oczyszczeniu jelit z zalegających produktów przemiany materii. Po usunięciu złogów jelita działają sprawniej, pozwalając na lepsze wchłanianie składników odżywczych.

Ponadto niektórzy badacze twierdzą, że aloes potrafi być niezmiernie przy cukrzycy, a regularnie przyjmowanie go jako elementu zrównoważonej diety obniża poziom cukru we krwi. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy oczywiście sięgać po sprawdzone produkty. Jeśli chcemy zdobyć dobrej jakości aloes, warto kupować go w sklepach oferujących certyfikowane towary od rzetelnych i zaufanych dostawców, jak na przykład preparaty z firmy Forever Living na NajlepszyAloes.pl. Firma Forever Living Products jako pierwsza na rynku otrzymała pieczęć aprobaty od Międzynarodowej Rady do Spraw Aloesu (IASC – International Aloe Science Council) dla swoich produktów.

Wspomniana Rada jest organizacją non-profit, dbającą o czystość i wysoką jakość aloesu, który pojawia się w rozmaitych produktach spożywczych, kosmetykach i suplementach diety. Do IASC należą zarówno plantatorzy, producenci, dystrybutorzy oraz osoby związane z infrastrukturą wspomagającą, czyli tak naprawdę wszyscy należący do rozbudowanego łańcucha dostaw.

Aloes kupny czy własny?

Kupny aloes to jednak nie jedyne rozwiązanie. Jeśli mamy nieco cierpliwości oraz chęci, aloes możemy uprawiać w domowym zaciszu – na przykład w doniczce na parapecie. Nie należy do specjalnie wymagających roślin, dlatego też bez trudu każdy poradzi sobie z pielęgnowaniem go.

W kosmetykach i produktach spożywczych wykorzystuje się aloes zwyczajny, czyli Aloe barbadensis. Należy on też do odmian najczęściej uprawianych w doniczkach.
Podstawowym wymogiem przy uprawie aloesu jest  oszczędne podlewanie – zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych , gdy roślina powinna być dodatkowo przetrzymywana w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza. W miesiącach wiosenno-letnich może stać w mocno nasłonecznionych, ciepłych przestrzeniach, a podlewa się go wyłącznie wtedy, gdy podłoże zaczyna być suche.

miąższ z aloesu

Aloes najczęściej spożywa się w formie soku z miąższu liści. Do przyrządzenia go w warunkach domowych potrzeba dwóch, trzech liści (najlepiej kilkuletnich). Na początek należy zdjąć kolczastą skórkę i odsłonić czysty miąższ, który następnie trzeba zmiksować. Można ewentualnie dodać nieco soku z cytrusów dla smaku.

Napój przelewa się do butelek i przechowuje w lodówce maksymalnie przez tydzień. Pije się go w niewielkich ilościach (ok. 2 łyżeczki przed posiłkiem). Miąższ z aloesu nadaje się również do koktajli lub zdrowych sałatek. Niektórzy decydują się nawet na przyrządzanie zaskakujących i nietypowych w smaku nalewek aloesowych, które poprawiają trawienie i skutecznie wzmacniają odporność.

Aloes – niezbędna roślina dla każdej kuchni

Coraz częściej mówi się o wielu wspaniałych właściwościach aloesu. Warto zatem zacząć go regularnie wykorzystywać w naszej kuchni.

Można postawić na klasyczny, zdrowy sok aloesowy – kupiony w sprawdzonym sklepie lub przyrządzony samodzielnie z naszego domowego okazu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zacząć eksperymentować i wprowadzić aloes do sałatek, smoothies lub rozmaitych nalewek. Stawiajmy na to, co zdrowe, pyszne i naprawdę bezpieczne.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: