Kolagen: naturalny sprzymierzeniec skóry twarzy – jaki wybrać?
Kolagen to w ostatnim czasie coraz częściej powtarzane hasło w kontekście zdrowej cery. W artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest ta substancja, gdzie można ją znaleźć i jak bezpiecznie stosować. Zapraszamy do lektury.
Popularność kolagenu zaczęła rosnąć, gdy odkryto, że po ukończeniu 25. roku życia skóra zaczyna tracić zdolność do wytwarzania włókien kolagenowych. W efekcie zaczynają pojawiać się zmarszczki. Poza tym współczesny styl życia również nie wpływa na jej zdrowy wygląd. Na szczęście można temu przeciwdziałać poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz. Jednak przed tym warto poznać bliżej tę substancję i dowiedzieć się o niej więcej.
Co to jest kolagen?
Naturalny kolagen to najważniejsze białko, które znajduje się w tkance łącznej. Charakteryzuje się ono ogromną wręcz odpornością na rozciąganie i z tego względu stanowi główny budulec ścięgien i stawów. Odpowiedzialne jest również za elastyczność skóry, o czym wspomnieliśmy już powyżej (jest jej kluczowym budulcem). Co ciekawe, kolagen wypełnia również rogówkę oka, gdzie występuje w formie skrystalizowanej. Generalnie w organizmie człowieka wyróżniono kilkanaście typów kolagenu, z czego niektóre nie zostały jeszcze do końca poznane.
Zagłębiając się w szczegóły można wyczytać, że kolagen ma nietypowy skład aminokwasów. Składają się na niego duże ilości glicyny i proiluny oraz dwa inne aminokwasy, której nie powstają bezpośrednio w rybosomach – hydroksyprolinę i hydroksylizynę. Może nie brzmi to zbyt ciekawie, ale jest kluczowe dla zrozumienia znaczenia kolagenu w organizmie. Wspomniane dwa aminokwasy są formowane z proliny i lizyny, a do całego procesu potrzebna jest stała obecność witaminy C. Dlatego dla zdrowego wyglądu skóry bardzo ważna jest jej odpowiednia suplementacja. Nasz organizm nie wytworzy kolagenu, gdy „odczuje” braki tej popularnej witaminy. Co więcej, długotrwałe zablokowane produkcji kolagenu prowadzi do choroby zwanej szkorbutem (uszkodzona zostaje skóra, błony śluzowe i zaczynają wypadać zęby). Naturalny kolagen jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów.
Warto wiedzieć, że niedobór kolagenu jest nie tylko spowodowany starzeniem się czy niedoborem witaminy C. Mają na to wpływ także inne czynniki. Zalicza się do nich chociażby niezdrową dietę, palenie papierosów czy długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych.
Zastosowanie kolagenu
Z względu na swoje właściwości kolagen jest powszechnie stosowanym składnikiem kosmetyków, znajduje się w jedzeniu oraz stanowi główny wypełniacz podczas niektórych zabiegów chirurgii plastycznej (np. powiększania ust) lub używany jest przy leczeniu oparzeń. Ze wszystkich produktów, które zawierają kolagen nas interesują oczywiście kosmetyki i suplementy z kolagenem.
Kolagen w kosmetykach ma przede wszystkim poprawić wygląd skóry twarzy, kondycję włosów oraz zlikwidować cellulit. Kremy do twarzy z kolagenem powodują wygładzenie zmarszczek, redukują przebarwienia skóry i łagodzą podrażnienia, a skóra staje się nawilżona i lśniąca. Warto je stosować w okolicy oczu, ponieważ doskonale likwidują kurze łapki oraz nadają efekt liftingu. Także w przypadku cellulitu poleca się stosować kuracje balsamami zawierającymi omawiane białko. W przypadku włosów kolagen (może on być np. składnikiem odżywek) zabezpieczy je przed zniszczeniem wynikającym z farbowania czy trwałej ondulacji. W kontekście kosmetyków duże znaczenie ma fakt, że kolagen jest hipoalergiczny, więc są one w szczególności polecane osobom o wrażliwej skórze.
Kolagen na stawy jest równie potrzebny co na skórę, ponieważ jest jednym z głównych składników chrząstki stawowej. Jest on bardzo odporny na uszkodzenia i niezwykle sprężysty, dlatego zapewnia ich właściwą ruchomość. Niedobór tej substancji może mieć wpływ na rozwój choroby zwyrodnieniowej. Odpowiednia suplementacja kolagenu uchroni przed powstaniem niedoboru, a to z kolei zwiększy produkcję mazi stawowej i zapewni odpowiednią pracę stawów. Suplementy z kolagenem są więc także polecane osobom regularnie uprawiającym sport lub pracującym fizycznie.
Trzeba pamiętać, że powszechnie dostępny kolagen w tabletkach lub w kapsułkach nie jest przeznaczony tylko na stawy – równie pozytywnie wpłynie na wygląd skóry, ponieważ praktycznie nie jest metabolizowany. W efekcie wchłania się niemalże w 100%. Jednoczesne stosowanie kosmetyków i suplementacja przyspieszą pojawienie się pozytywnych efektów.
Który kolagen uznaje się za najlepszy?
Decydując się na suplementację kolagenem musimy mieć świadomość, że może mieć on różne pochodzenie. Oczywiście nie każdy będzie najwyższej jakości. Na więc powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Z najlepszy kolagen uznaje się ten uzyskiwany ze skóry ryb morskich (głównie tołpygi lub pangi). Kolagen z ryb (zwany też kolagenem morskim) charakteryzuje się dobrą przyswajalnością oraz daje najlepsze efekty. Dlaczego tak się dzieje? Jest on najbardziej zbliżony budową do naturalnego kolagenu znajdującego się w ciele człowieka. Co więcej, kolagen rybi charakteryzuje się mniejszą budową cząsteczki (w przeciwieństwie co wołowego czy drobiowego), co poprawia jego przyswajanie przez organizm.
Jakie produkty z kolagenem warto kupić?
Wybór odpowiedniego kolagenu nie byłby taki trudny, gdyby nie fakt, że nie tylko rodzaj kolagenu jest ważny, ale także dobór suplementu, który go zawiera. Warto zwrócić uwagę czy w składzie danego produktu nie znajdują się słodziki (głównie aspartam) czy sztuczne barwniki (ich symbole zaczynają się od „CI”), których nadmiar jest szkodliwy.
Z drugiej strony, zamiast suplementom zawierającym tylko kolagen, warto przyjrzeć się bliżej kompleksowym produktom zawierającym także inne pożyteczne składniki. Jednym z nich jest na przykład Collagenics.
W składzie tego preparatu znajduje się naturalny kolagen, a także maca, kwas hialuronowy, l-arginina, magnez, zielona herbata oraz ekstrakty z palmy sabałowej i kolcorośli. Maca dodatkowo poprawia wygląd skóry poprzez usuwanie wolnych rodników z organizmu oraz może przyspieszać produkcję kolagenu przez organizm. Podobnie działają magnez i zielona herbata. L-arginina dodatkowo naprawia uszkodzoną barierę lipidową, a kwas hialuronowy intensywnie pielęgnuje, nawilża, ujędrnia i tworzy na skórze barierę zabezpieczającą przed wysuszaniem skóry, co wpływa na jej odmłodzenie i przyspieszoną regenerację. Ekstrakty z palmy sabałowej i kolcorośli poprawiają z kolei jej ogólną kondycję. Collagenics ma więc kompleksowe i złożone działanie. W porównaniu do preparatów zawierających tylko sam kolagen efekty są dużo lepsze.
Jak skutecznie go uzupełniać?
Wiele osób z pewnością zastanawia się czy kolagen w pożywieniu nie wystarczy? W końcu znajduje się on we wspomnianych rybach morskich, a także w różnego rodzaju galaretkach z nóżek wieprzowych, kurzych łapek lub owocowych, w sproszkowanej chrząstce i płetwie rekina, w gotowanych chrząstkach oraz golonkach i podrobach. Kolagen w pożywieniu jest jak najbardziej skuteczny, ale pojawia się tu pewien problem.
Wspomniane wyżej potrawy należałoby spożywać systematycznie (praktycznie codziennie), a trudno wyobrazić sobie codziennie jedzenie np. golonki. Takie posiłki musiałyby być także duże objętościowo, a to z pewnością doprowadziłoby do szybkiego wzrostu masy ciała. Poza tym ciągłe jedzenie mięsa nie jest zbyt zdrowe i z czasem staje się po prostu nudne. Nie każdy musi też lubić tego typu produkty.
W związku z tym bardzo popularne stały się suplementy z kolagenem – to o wiele wygodniejszy, łatwiejszy i zdrowszy sposób uzupełnienia tego białka. Potwierdzają to opinie, które można znaleźć w Internecie. Suplementacja kolagenu to często wybierany sposób na zahamowanie starzenia się skóry, poprawę jej wyglądu oraz ochronę stawów przed zwyrodnieniem. Na koniec warto wspomnieć gdzie kupić kolagen. Znajdziemy go w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach oraz na stronach producentów poszczególnych preparatów.