Dlaczego warto zwracać uwagę na indeks glikemiczny?

D

produkty spożywcze a indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny (IG) pozwala sklasyfikować produkty żywnościowe zależnie od ich działania na poposiłkowe stężenie glukozy we krwi. Na wskaźnik ten szczególną uwagę powinni więc zwracać diabetycy oraz osoby z chorobami naczyniowo-sercowymi. Często korzystają również z niego ludzie dbający o zgrabną sylwetkę i chcący zachować prawidłową wagę ciała.

Indeks glikemiczny – nie tylko dla cukrzyków

Indeks glikemiczny wskazuje w jaki sposób dany produkt wpływa na poziom glukozy we krwi po jego spożyciu. Właśnie dlatego parametr ten znacznie ułatwia osobom chorym na cukrzycę komponowanie zdrowego jadłospisu. IG umożliwia też określenie czy konkretny artykuł spożywczy zawiera „dobre” węglowodany.

Doskonałym przykładem jest tu pieczywo – żytni chleb z niskim indeksem glikemicznym ma podobną liczbę kalorii co biały chleb pszenny, jednak jest zdecydowanie lepszym wyborem dla cukrzyków. I nie tylko dla nich – im niższa wartość IG spożywanych produktów, tym są one dla nas zdrowsze.
Na ten wskaźnik powinni więc zwracać uwagę diabetycy oraz cierpiący z powodu chorób naczyniowych. Będzie on też istotny dla osób na diecie odchudzającej i starających się jadać zdrowo.

Jak skomponować zdrowy jadłospis?

Planując codzienne menu  najlepiej wybierać produkty o jak najniższym indeksie glikemicznym, a także jak najmniej przetworzone . Jednocześnie należy pamiętać, że niektóre surowe warzywa mają niski IG, jednak po ugotowaniu znacznie on wzrasta.

Warto też czytać etykiety na kupowanej żywności i sprawdzać jaki ma skład. Dzięki temu nawet diabetycy czy osoby starające się ograniczyć węglowodany mogą skomponować jadłospis nie rezygnując z ulubionych potraw i przekąsek. Żytni chleb o niskim ig doskonale sprawdzi się jako dodatek do śniadania czy sałatek. Słodycze warto zamienić na owoce, które dodatkowo zawierają dużo błonnika, zaś zamiast słonych przekąsek zdecydowanie zdrowsze będą pestki i orzechy.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: