Kurkuma

K

Kurkuma: więcej niż zwykła przyprawa

Kurkuma to przyprawa, która kryje w sobie wiele tajemnic. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie – to nie tylko znakomity dodatek do wielu potraw, ale też składnik wielu preparatów leczniczych. Jak możesz wykorzystać ją dla siebie?

Żółty korzeń znany od starożytności…

korzeń kurkumy

Warto wiedzieć, że kurkuma pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i jest znana od starożytności. Wykorzystywana jest od ponad 4000 lat. Nazwa kurkumy pochodzi o łacińskiego określenia „terra merita”, które nawiązywało do koloru ziemi. Często określa się ją mianem „żółtego korzenia”.

Kurkuma to roślina fachowo nazywana ostryżem długim. Jako przyprawa jest uzyskiwana z bulwiastego kłącza lub podziemnej łodygi tej rośliny, które wyglądem przypomina imbir. Korzeń ten najczęściej jest mielony i sprzedawany w postaci jasno-żółtego proszku.

Kurkuma w smaku jest aromatyczna i ciepła z nutką goryczy. Jej uprawy możesz spotkać głównie w Bengalu, Chinach, Tajwanie, na Sri Lance, Jawie, w Peru, Australii i Indiach Zachodnich. Co ciekawe, to nie tylko tania i powszechnie stosowana przyprawa, ale również rewelacyjny barwnik tradycyjnie stosowany w hinduizmie do barwienia świętych szat.

Jak stosować w kuchni?

Kurkuma w proszku jest dodawana do potraw duszonych, zup i ryżu. Doskonale komponuje się na przykład z rosołem, potrawami z drobiu, rybami i owocami morza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić ją jednym ze składników marynaty.

W Internecie znajdziesz przepisy na różnego rodzaju potrawy z jej wykorzystaniem. Niektóre z nich z pewnością Cię zaskoczą, np. szaszłyki z bananami, łosoś z mango, marynowane śledzie z imbirem i żurawiną oraz wiele innych. Początkowo może to zabrzmieć dziwnie, ale bardzo dobre są także napoje z tą przyprawą – chociażby herbata z kurkumą czy woda z kurkumą i cytryną.

Warto wiedzieć, że przyprawa ta wchodzi między innymi w skład curry. Bardzo często jest także dodatkiem do musztardy czy sosu Worcestershire. Wykorzystanie kurkumy w kuchni jest bardzo szerokie. Poeksperymentuj samodzielnie i przekonaj się w jakich potrawach z Twojej kuchni ta przyprawa sprawdzi się najlepiej.

Właściwości lecznicze zawarte w przyprawie

Kurkuma ma także potwierdzone właściwości lecznicze. Na co pomaga? Dzięki obecności w tej przyprawie wielu witamin (C, tiamina, ryboflawina, niacyna, B6, kwas foliowy, E i K), minerałów (wapń, żelazo, magnez, cynk, fosfor, sód, potas) i przeciwutleniaczy wpływa pozytywnie na wiele narządów i układów. Jednym z najważniejszych składników kurkumy jest kurkumina – to właśnie niej zawdzięczamy sporo prozdrowotnych właściwości tej przyprawy.

Badania naukowe wykazały, że kurkuma może przyspieszać pewne procesy naprawcze w mózgu. Zawarty w niej tumeron chroni przez chorobą Alzheimera i zmniejsza ryzyko wystąpienia udarów. Z kolei wspomniane przeciwutleniacze zapobiegają wielu nowotworom. Substancje zawarte w kurkumie ponadto chronią przed wrzodami, zapobiegają wzdęciom, odbijaniu, działają wiatropędnie, wspomagają trawienie (przekłada się to na właściwości odchudzające), poprawiają odporność na infekcje (kurkuma jest dobra na przeziębienie), są pomocne w chorobach wzroku oraz obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Osobną kwestią jest kosmetyczne zastosowanie kurkumy. Maseczka z tej przyprawy pomaga na przebarwienia czy zmiany trądzikowe skóry. Kurkuma jest również polecana jako środek na wybielanie zębów. Przez kilka tygodni należy regularnie szorować nią zęby, a efekty będą naprawdę zadowalające. Wspomniana wcześniej kurkumina dodatkowo zabija grzyby i bakterie w jamie ustnej. Do czego jeszcze dodaje się tę przyprawę? Obecnie kurkuma jest popularnym barwnikiem do szminek, podkładów pod makijaż czy płukanek do włosów. Olejek z kurkumy zawierają też niektóre perfumy o orientalnym zapachu.

Mądry zakup kurkumy

kurkuma

Przyprawę tę znajdziesz w wielu sklepach spożywczych czy hipermarketach. Ceny kurkumy nie są zbyt wygórowane, dlatego może pozwolić sobie na nią każdy niezależnie od zasobności portfela. Kilogramowe opakowanie kurkumy kosztuje około 20 zł, ale pamiętaj, że nie musisz kupować od razu hurtowej ilości. Kilkadziesiąt gramów kurkumy to koszt poniżej 5 zł, a więc porównywalnie do innych popularnych przypraw. Warto także wiedzieć, że kurkuma to popularny zamiennik szafranu – najdroższej przyprawy na świecie.

Podczas zakupów zwróć uwagę na kraj pochodzenia oferowanej kurkumy. Bardzo często można spotkać wersje nie tylko z Indii, ale też z Chin. Te pierwsze uchodzą za bardziej sprawdzone i lepsze jakościowo (szczególnie w zastosowaniu leczniczym). Przed zakupem warto wczytać się w opakowanie, a w przypadku bardziej wyspecjalizowanych sklepów dopytać personel.

Sama kurkumina (wspomniany wcześniej składnik kurkumy) jest dostępna jako suplement diety w tabletkach lub kapsułkach. Dawkowanie poszczególnych preparatów może być różne, dlatego przed zażyciem zalecamy zapoznanie się z opakowaniem lub/i załączoną do niego ulotką. Ceny suplementów z kurkuminą mogą wydawać się dość wysokie – za przykładowe opakowanie zawierające 60 tabletek zapłacisz kilkadziesiąt złotych. Pamiętajmy jednak o korzyściach i wygodzie ze stosowania takiej formy kurkuminy.

Czy stosowanie kurkumy ma skutki uboczne?

Omawiana przyprawa ma bardzo dobry wpływ na organizm oraz jest polecana jako dodatek do wielu potraw, ale niestety nie może być spożywana zawsze i wszędzie. Pierwszą grupą ryzyka są osoby, które już ją stosują od jakiegoś czasu. Przyjmowana w dużych dawkach przez dłuższy okres może podrażniać błonę śluzową żołądka.

Do drugiej grupy możemy zaliczyć osoby mające problemy z drogami żółciowymi oraz zażywające leki przeciwzakrzepowe. Przyprawa ta może wzmocnić ich działanie, co może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia objawów niepożądanych.

Trzecią grupą, której nie poleca się zażywania kurkumy są kobiety w ciąży. Pobudza ona pracę macicy, co w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do poronienia. Poza wymienionymi przypadkami zdecydowanie warto włączyć kurkumę do codziennego jadłospisu, aby poprawić swój stan zdrowia i po prostu smacznie zjeść.

Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 głosów, średnia ocena: 5,00 na 5)

Zostań na dłużej – dowiedz się więcej!

Te superfoods mogą Cię zainteresować:

sól himalajska amarantus nasiona chia

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: