Guarana

G

Guarana i jej naturalne, energetyzujące działanie

Guarana to moc płynąca prosto z natury. Te niepozorne ziarenka dadzą Ci przysłowiowego kopa. Czy wiesz, że są one powszechnie używane przez ludy Amazonii? Zastosowanie w tradycyjnej medycynie ludowej to mocny, ale nie jedyny argument przemawiający za tymi owoców. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

energetyzujące działanie guarany

Nawet jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, dobrze się wysypiasz i stosujesz odpowiednią dietę, to mimo wszystko od czasu do czasu potrzebujesz efektu pobudzenia. Napoje energetyzujące mogą być szkodliwe dla zdrowia, a kawa nie każdemu smakuje. Jednak nic straconego. Po raz kolejny z pomocą przychodzi natura. Świetny efekt pobudzający możesz osiągnąć stosując guaranę. Środek ten cieszy się bardzo dobrymi opiniami.

Skąd się wzięła guarana? Trochę historii…

Rdzenna ludność Amazonii stosuje guaranę od wieków (występuje ona w całym dorzeczu Amazonki i Pary na terenie Brazylii). Jej wpływ na podniesienie sprawności fizycznej i psychicznej w stanach intensywnego i długotrwałego wysiłku jest nie do przecenienia. Tamtejsze ludy nazywają guaranę „darem od Boga” lub „eliksirem młodości”. Guarana to określenie potoczne, które zostało wzięte od nazwy gorzko-kwaśnego wyciągu przyrządzanego z nasion rośliny.

Swoją fachową nazwę guarana zawdzięcza niemieckiemu lekarzowi Christianowi Franzowi Paullini (jej łacińska nazwa to Paullinia cupana). Świat zachodni odkrył ją na przełomie XVII i XVIII wieku. Guarana bardzo szybko zdobyła popularność w Europie. Stała się tak ceniona, że niektórzy zaczęli oferować ją nawet jako afrodyzjak. Według niektórych doniesień guarana była też czasami wykorzystywana przez rdzenną ludność Amazonii jako środek płatniczy.

Energetyk idealny?

Ziarna guarany w swoim składzie mają 4-8% kofeiny, a także teobrominę i teofilinę, około 11% tłuszczu, 3% białek, 9% skrobi i do 50% włóknika. Badania wykazały, że kofeina z guarany wchłania się dłużej od kawy. Oznacza to utrzymywanie się efektu pobudzenia do 6 godzin, a nie 4, jak ma to miejsce w przypadku „małej czarnej”. Co więcej, efekt ten jest łagodniejszy – zażycie guarany nie stanowi szoku dla organizmu osób nieprzyzwyczajonych do zażywania kofeiny.

Jakie korzyści płyną z zażywania guarany? Podstawą jest jej działanie stymulujące, zwiększające koncentrację i zdolność zapamiętywania. Guarana zmniejsza też efekty zmęczenia fizycznego. Oprócz tego ma działania antyoksydacyjne (zwalcza wolne rodniki) i antybakteryjne. W pewnym stopniu właściwości guarany mogą również chronić przed udarami i zawałami.

Przed treningiem i w diecie odchudzającej

Bardzo popularnym zastosowaniem guarany jest jej zażycie przed wysiłkiem fizycznym, np. treningiem. Jak już wspomnieliśmy, w składzie znajdują się teofilina i teobromina, które powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych i oskrzeli. Dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony i zwiększa się jego wydolność. Ponadto sam efekt pobudzający guarany owocuje w postaci większej motywacji do treningu w kryzysowe dni.

Nie został udowodniony bezpośredni wpływ guarany na spalanie tkanki tłuszczowej, ale jej zastosowanie przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy jest w pełni uzasadnione. Efekt pobudzający guarany podnosi temperaturę organizmu, co zwiększa tempo metabolizmu, a więc sprzyja spalaniu kalorii. Dodatkowo polepsza się perystaltyka jelit i poprawia praca układu pokarmowego. Jeszcze lepszy skutek przyniesie picie zielonej herbaty z guaraną lub w połączeniu z innymi ziołami odchudzającymi (w sprzedaży możesz znaleźć gotowe mieszanki lub sporządzić takową samodzielnie).

Czy guarana jest dla każdego?

Guarana jest co prawda produktem natury i jej stosowanie w dopuszczalnych dawkach jest bezpieczne, ale pamiętaj, że nie powinna być zażywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią (jak zresztą większość leków i suplementów diety). Szczególną ostrożność podczas stosowana guarany powinny też zachować osoby chorujące na nadciśnienie, arytmię i cukrzycę.

W przypadku przekroczenia zalecanych dawek mogą wystąpić skutki uboczne w postaci bezsenności, uczucia kołatania serca, wzrostu ciśnienia krwi oraz uczucia niepokoju. W związku z tym odradzamy przekraczanie zalecanych dawek oraz przestrzegamy przez długotrwałym stosowaniem guarany. Przed napisaniem tego artykułu przeprowadziliśmy kilka rozmów z osobami, które stosowały lub stosują guaranę i twierdziły one, że przy regularnym zażywaniu przez długi czas mogą wystąpić objawy uzależnienia (guarana często jest klasyfikowana jako używka). Być może są to tylko subiektywne odczucia, ale ostrożność nie zaszkodzi.

Gdzie kupić i jak dawkować guaranę?

proszek z guarany

Najbardziej popularna jest guarana w proszku i takiej formie najbliżej do naturalnej. Ma ona jednak bardzo gorzki smak, dlatego na rynku możesz też spotkać kapsułki czy tabletki z guaraną.W sprzedaży są także różnego rodzaju herbaty z dodatkiem tego składnika. Guaranę bez problemu kupisz w sklepach zielarskich i oferujących suplementy diety.

Jej ceny wahają się w okolicach 12-15 złotych za 100 gram (można też spotkać droższe opcje posiadające różne certyfikaty). Za tabletki czy kapsułki będzie trzeba zapłacić trochę więcej. Ceny zaczynają się od około 15-20 złotych za opakowanie – górną granicę ciężko podać, bo wszystko zależy od liczby tabletek i ostatecznego składu produktu. Guarana może być dodatkiem do różnych mieszanek witamin czy minerałów i w takim zestawieniu kosztować więcej. Ceny herbat z guaraną zaczynają się od kilku złotych za opakowanie.

Jak pić guaranę?

Zalecana dzienna dawka wynosi 100 mg (50 mg rano i 50 mg popołudniu, proszek rozpuszcza się w wodzie). Ze względu na właściwości pobudzające nie stosuj guarany przed snem. Właściwości guarany nie ulegają pogorszeniu po poddaniu jej obróbce cieplnej, dlatego możesz też dodać ją do różnego rodzaju potraw lub użyć jako składnik koktajli owocowych. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy nie będzie odpowiadał Ci gorzki smak guarany rozpuszczonej w wodzie, a nie zdecydujesz się na jej zażycie w formie kapsułek czy tabletek.

A Ty? Co sądzisz o guaranie? Czy uważasz, że to ciekawy produkt, który warto włączyć do diety w okresach wzmożonej aktywności? Podziel się z nami opinią w komentarzu 😉

Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 głosów, średnia ocena: 4,60 na 5)

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: