Kolagen do picia: efektywna forma suplementacji?

K

Kolagen należy do najistotniejszych substancji w organizmie. To właśnie dzięki niemu komórki są w stanie bezustannie się odnawiać. Niestety, z biegiem lat ciało zaczyna tracić zdolność do naturalnej produkcji kolagenu. Jego postępujący deficyt da się na szczęście powstrzymać, stosując odpowiednią suplementację.

Czym jest kolagen?

Kolagen to składnik występujący w ludzkim organizmie całkowicie naturalnie. Jest białkiem, będącym jednym z podstawowych elementów tkanki łącznej. Kolagen stanowi blisko 30% wszystkich ludzkich białek, a jego głównym celem jest łączenie ze sobą komórek. Funkcjonuje jako istotny budulec większości narządów, ścięgien, kości, zębów, naczyń krwionośnych, chrząstek oraz przede wszystkim skóry. Podtrzymuje narządy wewnętrzne na miejscu, tworząc wokół nich ochronną warstwę.

Pełni rolę obronną w układzie odpornościowym, zapobiegając wpływom toksyn, drobnoustrojów i komórek nowotworowych. Zapewnia skórze ciągłość odnowy komórkowej oraz odpowiedni poziom nawilżenia, a tym samym korzystnie wpływa na jej miękkość i sprężystość. Nawet 60% wszystkich białek obecnych we skórze to kolagen, którego obecność pozostaje nie bez wpływu na jej ogólną kondycję oraz wygląd.

Niedobór kolagenu

Organizm zdrowej i młodej osoby jest zdolny to automatycznego wytwarzania kolagenu. Podlega on ciągłej wymianie, dzięki czemu wszystkie uszkodzone tkanki są na bieżąco regenerowane. Zdolność do aktywnego odtwarzania kolagenowych włókien jest jednak z wiekiem tracona przez ciało. Prowadzi to do zwiększonego obumarcia komórek, a jednocześnie obniżenia ich produkcji przez organizm. Zazwyczaj proces ten rozpoczyna się już w okolicy 26 roku życia. Potęgują go również inne czynniki, takie jak różnego rodzaju schorzenia, intensywny wysiłek fizyczny czy stres. Nie bez znaczenia pozostają także niekorzystne warunki atmosferyczne, na przykład promieniowanie słoneczne.

Do najpopularniejszych objawów niedoboru białek kolagenowych zaliczyć można:

  • pogłębienie zmarszczek,
  • obecność cellulitu i rozstępów,
  • ogólną utratę jędrności skóry
  • oraz nadmierne jej wysuszenie.

Suplementacja kolagenem w płynie

Kolagen występuje w żywności w bardzo ograniczonych ilościach. Znajduje się m.in. podrobach, golonce, gotowanych i sproszkowanych chrząstkach czy głowiznach. Dużą zawartością kolagenu charakteryzują się galarety rybne i mięsne, na przykład z nóżek cielęcych i wieprzowych lub kurzych łapek. Aby dostarczyć ten składnik do organizmu w optymalnych dawkach, należałoby ze sporą częstotliwością spożywać bardzo duże objętościowo posiłki zawierające te składniki.

Wymagałoby to przyjmowania wielu produktów mięsnych, co na dłuższą metę mogłoby prowadzić do zatrucia pokarmowego oraz wielu innych dolegliwości. Nie każdemu przypadają też do gustu specyficzne potrawy niezbędne w takim programie żywienia. Braki kolagenu uzupełnić można jednak odpowiednią suplementacją, nie prowadząc przy tym rygorystycznej diety. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest kolagen w płynie.

Wpływ kolagenu na skórę

Na znaczne ubytki kolagenu narażone są zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy, ponieważ jego zawartość obniża się wraz ze spadkiem produkcji estrogenów. W tym okresie skóra nadmiernie się wysusza i jest mało napięta, a także zaczynają pojawiać się na niej głębsze zmarszczki. Proces ten można spowolnić za pomocą suplementacji uzupełniającej.

Kolagen do picia na zmarszczki oraz inne objawy starzenia się skóry to dobry sposób na to, aby zatrzymać na dłużej młody wygląd. Odpowiedni produkt jest w stanie wzmocnić strukturę skóry, usunąć z niej przebarwienia oraz poprawić elastyczność, a także ograniczyć obecność cellulitu. Odbywa się to przede wszystkim poprzez odzyskanie prawidłowej budowy tkanki łącznej. Transportowany przez krew kolagen zaczyna odkładać się w tkance tłuszczowej, co skutecznie zapobiega powstawaniu guzków i zgrubień.

Kolagen do picia dla urody

Osoby regularnie stosujące kolagen na skórę, mogą odnotować także wyraźną poprawę stanu swoich włosów. Niedobór białek kolagenowych bardzo często prowadzi do ich osłabienia i zwiększonej łamliwości. Nierzadko jest także przyczyną wypadania włosów oraz przedwczesnego łysienia. Kolagen do picia na włosy oddziałuje bezpośrednio na ich strukturę, dzięki czemu stają się mniej łamliwe i grubsze.

Stosowanie odpowiedniego suplementu może się także przyczynić do przyspieszonego gojenia ran. Dzięki odpowiednim właściwościom kolagenu, w zabliźnionym miejscu powstaje warstwa tkanki łącznej. Na początku jest ona zbudowana z chaotycznie ułożonych włókien kolagenowych, które z czasem ulegają uporządkowaniu we właściwy sposób. Sprawia to, że blizny są gładsze i o wiele mniej widoczne.

Jaki kolagen w płynie wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów zawierających kolagen. Jednak nie każdy z nich posiada wysoką jakość, w związku z czym nie można zagwarantować skuteczności wszystkich produktów. Warto szczególną uwagę zwrócić na pochodzenie suplementu. Najlepszą przyswajalnością dla organizmu charakteryzuje się kolagen rybi, który pod względem budowy jest najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego.

Wysoką zawartość hydrolizatu ze skór ryb morskich zawiera płynny preparat PremiumCollagen5000, w którym nie zastosowano gorszych jakościowo kolagenów wołowych i wieprzowych. Suplement ten jest bezwonny i bezsmakowy, a także nie posiada w swoim składzie żelatyny oraz negatywnie wpływających na zdrowie barwników i słodzików. Uzupełniony został jedynie witaminą C, ułatwiającą naturalną produkcję kolagenu.

Czy płynny kolagen jest bezpieczny?

Płynny kolagen to naturalny produkt, który nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jego przygotowanie zazwyczaj ogranicza się do rozpuszczenia dwóch płaskich łyżeczek sproszkowanej substancji w szklance wody. Porcję zawierającą ok. 7g kolagenu spożywać należy raz dziennie. Produkt dodać można również do soku, napoju, koktajlu czy jogurtu. W większości przypadków kolagen w płynie opinie posiada bardzo dobre. Osoby stosujące tego typu suplementację nie spotykają się też z żadnymi efektami ubocznymi. Stosowanie kolagenu w płynie nie jest zalecane kobietom w ciąży i karmiącym, a także dzieciom. W zależności od produktu, nie należy przyjmować tego rodzaju środków również w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników produktu. Warto też skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem przed rozpoczęciem efektywnej suplementacji kolagenem do picia.

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Dodaj swoją opinię

Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: