Najlepsza witamina d3 dla dorosłych: jaką wybrać i na co pomaga?

witamina d3 dla dorosłychPodobnie jak inne witaminy, witamina D3 kojarzona jest przede wszystkim z kompleksowym działaniem profilaktycznym. Podstawowym źródłem jej pochodzenia jest biosynteza zachodząca w skórze. Dochodzi do niej pod wpływem promieniowania ultrafioletowego pochodzącego z promieni słonecznych. W równie ważnym stopniu, za dostarczenie witaminy D3 do organizmu odpowiada także dieta.

Właściwości witaminy D3

Witamina D3 (cholekalcyferol) to jedna z postaci witaminy D. W przeciwieństwie do innych witamin, wykazuje działanie podobne do hormonów i podlega wielu różnym cyklom przemian. Witamina D3 jest rozpuszczalna w tłuszczach i może krążyć w surowicy za sprawą wiążącego ją białka.

Witamina D3 ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie mięśni oraz narządu równowagi, a także pomaga w zachowaniu zdrowia kości. Ogranicza ryzyko występowania złamań i osteoporozy o znaczny procent, ponieważ pobudza wchłanianie fosforu i wapnia. Przyczynia się również do zwiększenia mineralizacji kości i pozytywnie wpływa na kształtowanie się zębów. Korzystnie wpływa na regulację wydzielania insuliny, dzięki czemu może przeciwdziałać cukrzycy. Chroni także przed wieloma chorobami autoimmunologicznymi oraz chorobami układu krążenia. Oprócz tego witamina D3 pomaga na różne charakterystyczne dolegliwości spowodowane jej niedoborem.

Synteza witaminy D3

Gdy światło słoneczne oddziałuje na skórę, promieniowanie ultrafioletowe doprowadza do wytworzenia witaminy D z cholesterolu. W celu osiągnięcia prawidłowej syntezy, zaleca się odsłanianie ramion i twarzy na słońce przez przynajmniej kilka minut dziennie. W okresie letnim nadwyżki rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy D przechowywane są w tkankach i później wykorzystywane.

Jednak zapasy te przeważnie nie wystarczają na okres jesienno-zimowy, a dostęp do promieni słonecznych na europejskich szerokościach geograficznych jest wówczas mocno ograniczony. Przeszkodą są także kremy z filtrem przeciwsłonecznym, które pomimo pozytywnych właściwości blokują syntezę witaminy D. Problemy te dotyczą także osób o ciemnej karnacji, ponieważ ten rodzaj pigmentacji redukuje dostęp do promieniowania odpowiedzialnego za pobudzenie komórek produkujących witaminę D. Dlatego ogromne znaczenie ma dostarczenie tego ważnego składnika w diecie.

Występowanie witaminy D3 w żywności

Do podstawowych źródeł pokarmowych zawierających duże ilości witaminy D należą przede wszystkim ryby, takie jak dorsz, węgorz, łosoś czy makrela. Z ich wątroby pozyskiwany jest olej, którym najczęściej wzbogacana jest codzienna dieta. Oprócz tego nieco mniejszą zawartość witaminy D3 posiadają żółtka jaj, żółty ser czy krowie mleko. Zależy ona od sposobu chowu zwierzą oraz ich ekspozycji na słońce.

Witaminę D3 zawiera także tzw, żywność wzbogacana, czyli masło, margaryna czy płatki zbożowe. Zapotrzebowanie na witaminę D3 powinno być zaspokajane ekspozycją na słońce oraz odpowiednią żywnością. Większość dorosłych Polaków nie jest jednak w stanie spełnić zaleceń żywieniowych dla witaminy D, dlatego wskazana jest dla nich suplementacja. Opinie na temat tego typu środków są pozytywne zarówno wśród użytkowników, jak i lekarzy.

Niedobór witaminy D3 – skutki uboczne

Zbyt niski poziom witaminy D3 może być spowodowany niedoborem światła słonecznego, a także różnymi upośledzeniami procesów syntezy zachodzących w organizmie. Wpływ mogą mieć na to stany zapalne oraz marskość wątroby, przewlekła niewydolność nerek, występowanie chorób związanych z tzw. zespołem złego wchłaniania lub stosowanie różnych leków, m.in. przeciwpadaczkowych.
Niedobór witaminy D3 może mieć różny wpływ na zdrowie.

U dorosłych prowadzi przede wszystkim do zaburzeń mineralizacji kości, a tym samym przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia osteoporozy oraz większej łamliwości. Nieprawidłowy poziom witaminy D3 osłabia także siłę mięśni i prowadzi do powtarzających się stanów zapalnych. W wyniku niedoborów zwiększa się również ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów.

Norma przyjmowania witaminy D3

Naturalna synteza witaminy D3 przez organizm uzależniona jest od ilości docierających do skóry promieni słonecznych. Dlatego suplementacja jest konieczna przez określoną porę w roku. Witaminę D3 przyjmować należy przede wszystkim w okresie mniejszego nasłonecznienia. Począwszy od września do marca, dni są krótsze i ekspozycja organizmu na słońce jest niewystarczająca, a tym samym możliwości naturalnej syntezy witaminy D3 stają się mocno ograniczone. W okresie od wiosny do jesieni można przyjmować suplementację w znacznie niższych dawkach. Jedynie w przypadku osób starszych oraz utrudnionego dostępu do promieni słonecznych zalecane jest przyjmowanie większej zawartości witaminy D3.

Dawkowanie witaminy D3 u dorosłych

Dla zdrowych osób dorosłych, z prawidłową masą ciała, maksymalne dobowe dawki witaminy D wynoszą 4000 j.m. Dotyczy to również kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Osoby otyłe powinny przyjmować minimum dwukrotność tej dawki, a zalecana ilość to 10 000 j.m. na dobę. W przypadku osób starszych oraz kobiet w okresie menopauzy, prawidłowe dawkowanie witaminy D3 ma jednak szczególne znaczenie. Wraz z wiekiem następuje osłabienie kości spowodowane utratą masy kostnej. Mniej efektywna staje się także naturalna synteza w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne. Na dodatek stosunkowo często z powodu innych dolegliwości wskazane jest unikanie słońca, co jeszcze bardziej utrudnia naturalną syntezę witaminy D.

Najlepsza witamina D3 dla dorosłych – jaką kupić i jak ją stosować?

Decydując się na suplementację witaminą D3, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przyswajalność preparatu. Zależy to głównie od rodzaju zastosowanego oleju, w jakim witamina D3 jest zawieszona. Bardzo dobrą przyswajalność jest w stanie zapewnić na przykład olej z krokosza barwierskiego. Znaczenie ma także sposób przyjmowania. Ze względu na specyfikę fizyko-chemicznych właściwości witaminy D, preparat zaleca się przyjmować w trakcie wysokotłuszczowego posiłku lub bezpośrednio po jego spożyciu.

Cena suplementu w postaci witaminy D3 dla dorosłych może być stosunkowo zróżnicowana. Jedno opakowanie kosztuje przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od jego rozmiarów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup większego opakowania, ponieważ suplementy zawierające witaminę D3 należy stosować przez kilka miesięcy w roku.

Oceń artykuł:
[Głosów: 20 Średnia ocena: 4]

 

Więcej treści od Naturalnych Metod:

biotyna - witamina h acerola koenzym q10


Dodaj swoją opinię

Twój email nie będzie opublikowany.