Właściwości witaminy D3
Witamina D3 (cholekalcyferol) to jedna z postaci witaminy D. W przeciwieństwie do innych witamin, wykazuje działanie podobne do hormonów i podlega wielu różnym cyklom przemian. Witamina D3 jest rozpuszczalna w tłuszczach i może krążyć w surowicy za sprawą wiążącego ją białka.
Witamina D3 ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie mięśni oraz narządu równowagi, a także pomaga w zachowaniu zdrowia kości. Ogranicza ryzyko występowania złamań i osteoporozy o znaczny procent, ponieważ pobudza wchłanianie fosforu i wapnia. Przyczynia się również do zwiększenia mineralizacji kości i pozytywnie wpływa na kształtowanie się zębów. Korzystnie wpływa na regulację wydzielania insuliny, dzięki czemu może przeciwdziałać cukrzycy. Chroni także przed wieloma chorobami autoimmunologicznymi oraz chorobami układu krążenia. Oprócz tego witamina D3 pomaga na różne charakterystyczne dolegliwości spowodowane jej niedoborem.
Synteza witaminy D3
Gdy światło słoneczne oddziałuje na skórę, promieniowanie ultrafioletowe doprowadza do wytworzenia witaminy D z cholesterolu. W celu osiągnięcia prawidłowej syntezy, zaleca się odsłanianie ramion i twarzy na słońce przez przynajmniej kilka minut dziennie. W okresie letnim nadwyżki rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy D przechowywane są w tkankach i później wykorzystywane.
Jednak zapasy te przeważnie nie wystarczają na okres jesienno-zimowy, a dostęp do promieni słonecznych na europejskich szerokościach geograficznych jest wówczas mocno ograniczony. Przeszkodą są także kremy z filtrem przeciwsłonecznym, które pomimo pozytywnych właściwości blokują syntezę witaminy D. Problemy te dotyczą także osób o ciemnej karnacji, ponieważ ten rodzaj pigmentacji redukuje dostęp do promieniowania odpowiedzialnego za pobudzenie komórek produkujących witaminę D. Dlatego ogromne znaczenie ma dostarczenie tego ważnego składnika w diecie.
Występowanie witaminy D3 w żywności
Do podstawowych źródeł pokarmowych zawierających duże ilości witaminy D należą przede wszystkim ryby, takie jak dorsz, węgorz, łosoś czy makrela. Z ich wątroby pozyskiwany jest olej, którym najczęściej wzbogacana jest codzienna dieta. Oprócz tego nieco mniejszą zawartość witaminy D3 posiadają żółtka jaj, żółty ser czy krowie mleko. Zależy ona od sposobu chowu zwierzą oraz ich ekspozycji na słońce.
Witaminę D3 zawiera także tzw, żywność wzbogacana, czyli masło, margaryna czy płatki zbożowe. Zapotrzebowanie na witaminę D3 powinno być zaspokajane ekspozycją na słońce oraz odpowiednią żywnością. Większość dorosłych Polaków nie jest jednak w stanie spełnić zaleceń żywieniowych dla witaminy D, dlatego wskazana jest dla nich suplementacja. Opinie na temat tego typu środków są pozytywne zarówno wśród użytkowników, jak i lekarzy.
Niedobór witaminy D3 – skutki uboczne
Zbyt niski poziom witaminy D3 może być spowodowany niedoborem światła słonecznego, a także różnymi upośledzeniami procesów syntezy zachodzących w organizmie. Wpływ mogą mieć na to stany zapalne oraz marskość wątroby, przewlekła niewydolność nerek, występowanie chorób związanych z tzw. zespołem złego wchłaniania lub stosowanie różnych leków, m.in. przeciwpadaczkowych.
Niedobór witaminy D3 może mieć różny wpływ na zdrowie.
U dorosłych prowadzi przede wszystkim do zaburzeń mineralizacji kości, a tym samym przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia osteoporozy oraz większej łamliwości. Nieprawidłowy poziom witaminy D3 osłabia także siłę mięśni i prowadzi do powtarzających się stanów zapalnych. W wyniku niedoborów zwiększa się również ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów.
Norma przyjmowania witaminy D3
Naturalna synteza witaminy D3 przez organizm uzależniona jest od ilości docierających do skóry promieni słonecznych. Dlatego suplementacja jest konieczna przez określoną porę w roku. Witaminę D3 przyjmować należy przede wszystkim w okresie mniejszego nasłonecznienia. Począwszy od września do marca, dni są krótsze i ekspozycja organizmu na słońce jest niewystarczająca, a tym samym możliwości naturalnej syntezy witaminy D3 stają się mocno ograniczone. W okresie od wiosny do jesieni można przyjmować suplementację w znacznie niższych dawkach. Jedynie w przypadku osób starszych oraz utrudnionego dostępu do promieni słonecznych zalecane jest przyjmowanie większej zawartości witaminy D3.
Najlepsza witamina D3 dla dorosłych – jaką kupić i jak ją stosować?
Decydując się na suplementację witaminą D3, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przyswajalność preparatu. Zależy to głównie od rodzaju zastosowanego oleju, w jakim witamina D3 jest zawieszona. Znaczenie ma także sposób przyjmowania. Ze względu na specyfikę fizyko-chemicznych właściwości witaminy D, preparat zaleca się przyjmować w trakcie wysokotłuszczowego posiłku lub bezpośrednio po jego spożyciu.
Cena suplementu w postaci witaminy D3 dla dorosłych może być stosunkowo zróżnicowana. Na rynku znajdziemy suplementy już za kilkanaście złotych za opakowanie, natomiast trzeba zadać sobie pytanie, czy tego typu kapsułki aby na pewno będą wartościowe.
Naszą osobistą rekomendacją jest Witamina D3 + K2 od polskiej marki suplementów diety Cheers . Jest to preparat tworzony w tzw. formule „clean label” (czysta etykieta) – oznacza to, że do produkcji zastosowano wyłącznie naturalne składniki i zrezygnowano z syntetycznych dodatków, których na rynku nie brakuje. Omawiana witamina D3 została ponadto wzbogacona o K2, co pozwala na uzyskanie efektu synergii. Suplement nie należy do kategorii najtańszych, ale „odwdzięcza” się swoją wysoką jakością. Specjalnie dla czytelników Naturalnych Metod, producent przygotował ekskluzywny kod rabatowy na 15% (przy zakupie na oficjalnej stronie wpisz: NATURALNE15), dzięki czemu możesz wypróbować produkt w obniżonej cenie – oferta limitowana czasowo.
Niezależnie od wybranej witaminy D3, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup większego opakowania, lub kilku opakowań jednocześnie, ponieważ suplementy zawierające witaminę D3 należy stosować przez kilka miesięcy w roku.
Wybrane suplementy z witaminą D3:
Produkt |
---|
D3 + K2 CHEERS - z naturalnych źródeł (Nasz numer 1) |
Więcej treści od Naturalnych Metod: