Korzeń kudzu

K

Korzeń kudzu: jak stosować, jakie ma opinie i gdzie kupić korzeń?

korzeń kudzu

Kudzu jest specyficzną rośliną, często wykorzystywaną jako całkowicie naturalny środek wspomagający walkę z uzależnieniami od różnych substancji. Jej korzeń posiada jednak także wiele innych interesujących właściwości.

Zastosowanie kudzu

Kudzu nazywane bywa również ołownikiem zwyczajnym lub opornikiem łatkowatym. Roślina ta naturalnie występuje w krajach azjatyckich oraz na zwrotnikowych obszarach Ameryki Północnej. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo szybki wzrost, nawet o trzydzieści centymetrów w ciągu pojedynczej doby. Z tego względu przez lata wykorzystywano kudzu przede wszystkim jako pokarm dla zwierząt hodowlanych. Obecnie jednak roślina ta stosowana jest głównie w medycynie, między innymi jako lek na przeziębienie, grypę czy gorączkę, a także bóle głowy, nudności czy dolegliwości jelitowo-żołądkowe.

Kudzu zawdzięcza swoje unikalne właściwości przede wszystkim wielu aktywnym biologicznie składnikom, niespotykanym w praktycznie żadnej innej roślinie. Sproszkowany korzeń kudzu służy ponadto do przyrządzania naparów, które wspomagają profilaktykę nowotworów, cukrzycy oraz wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Roślina ta zyskała jednak popularność głównie ze względu na właściwości ułatwiające walkę z nałogami.

Korzeń kudzu a palenie i picie alkoholu

Przyjmowanie wyciągu z korzenia kudzu może być sposobem na ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które zmagają się z uzależnieniem od napojów etylowych. Właściwości te najprawdopodobniej wynikają z obecności związków flawonoidowych, które znajdują się w korzeniu kudzu. Nie są jednak do końca znane mechanizmy odpowiedzialne za ten proces. Według niektórych naukowców, korzeń kudzu przyczynia się do zahamowania metabolizmu alkoholu dostarczanego do organizmu. Odbywa się to na etapie, w którym dochodzi do jego zmiany w aldehyd octowy. Substancja ta charakteryzuje się wysokim poziomem toksyczności i doprowadza do występowania skrajnych objawów zatrucia alkoholowego, czyli kaca.

Według innej teorii, znajdujące się w kudzu izflawonoidy przyczyniają się do aktywowania ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za wydzielanie serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia. Działają tym samym podobnie do alkoholu i mogą wywoływać zbliżone odczucia, bez konieczności jego spożycia napoju wyskokowego. Mechanizm ten działa podobnie także w przypadku innych uzależnień, na przykład od nikotyny lub narkotyków miękkich.

Właściwości lecznicze i prozdrowotne korzenia kudzu

Poza korzystnym wpływem na leczenie uzależnień, korzeń kudzu może wykazać także wiele innych prozdrowotnych oraz leczniczych właściwości. Stosowany jest na przykład w profilaktyce nowotworowej, hamując proces rozwoju naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za wzrost komórek nowotworowych. Korzeń kudzu wykazuje działanie antyoksydacyjne, neutralizując wolne rodniki i pomagając chronić organizm przed miażdżycą, Alzheimerem, Parkinsonem oraz przedwczesnym starzeniem.

Łagodzi również nieprzyjemne objawy menopauzy, na przykład zawroty głowy czy uderzenia gorąca. Odbywa się to przede wszystkim za sprawą związków genisteiny, oddziałującej na kobiecy organizm w sposób zbliżony do estrogenu. Korzeń kudzu bardzo pozytywnie wpływa także na funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego. Jego działanie skutecznie ogranicza agregację płytek krwi, niwelując tym samym migreny i regulując ciśnienie krwi.

Jak przyjmować i jak stosować korzeń kudzu?

Korzeń kudzu nabyć można w sklepach zielarskich oraz aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Zazwyczaj występuje w formie suplementu diety lub mączki. Sproszkowany korzeń kudzu może być wykorzystywany jako składnik spożywczy, dodawany na przykład do sosów, koktajli czy ciepłych naparów. W takiej postaci doskonale sprawdza się jako substancja wiążąca i zagęszczająca, a tym samym dobry zamiennik żelatyny lub skrobi kukurydzianej. Po obtoczeniu oraz usmażeniu zamienia się w chrupiącą skórkę, dzięki czemu można stosować go także w formie panierki.

Cena tego produktu zależy od kilku czynników:

  • Tabletki sprzedawane są w opakowaniach liczących zazwyczaj około 90 kapsułek, kosztujących przeważnie około 30 złotych. Przy dawkowaniu 2 – 4 tabletek do posiłku, takie opakowanie może wystarczyć na 1,5 miesiąca.
  • Mielony korzeń kudzu sprzedawany jest często na wagę, gdzie 100 g to koszt około 40 złotych.

Opinie na temat korzenia kudzu

Skutki uboczne towarzyszące przyjmowaniu korzenia kudzu występują bardzo rzadko. Zazwyczaj przyczyną jest uczulenie, które objawia się łagodnym świądem oraz nudnościami. Przeciwwskazania do stosowania korzenia kudzu dotyczą przede wszystkim chorób hormonozależnych, takich jak endometrioza czy hashimoto. Nie powinny go przyjmować także osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe oraz kobiety w ciąży i karmiące. Ograniczenia związane z spożyciem oraz ryzyko wystąpienia objawów alergicznych to zasadniczo jedyne wady tego produktu. W większości przypadków korzeń kudzu zbiera bardzo dobre opinie użytkowników, zwłaszcza tych przechodzących terapię antyalkoholową lub antynikotynową.

Oceń artykuł:
[Głosów: 177 Średnia ocena: 3.1]

Te superfoods mogą Cię zainteresować:

koenzym q10 stewia zielony jęczmień

Weryfikacja merytoryczna

Redakcja Naturalnych Metod

Zespół pasjonatów zdrowego odżywiania, zbilansowanej suplementacji i wspierania organizmu przy pomocy natury. Analizujemy, recenzujemy i podpowiadamy jak skutecznie dbać o siebie. Rozkładamy na czynniki pierwsze popularne superfoods, opisujemy różnego rodzaju domowe sposoby i weryfikujemy popularne preparaty. Mówią, że warto być z nami na bieżąco ;) 


Nasza misja

Naturalne Metody to miejsce na mapie internetu, które tworzone jest przez pasjonatów zdrowego odżywiania i zbilansowanego stylu życia. Dzielimy się tym, co wartościowe. Na pokładzie są dietetycy, absolwenci kierunkowych szkół wyższych - renomowanych polskich uczelni, entuzjaści tematyki i osoby, które świetnie czują „pióro”, dzięki czemu są w stanie przekazywać zawiłe właściwości i mechanizmy działania w sposób przystępny. Do każdego artykułu pochodzimy z dużą starannością. Podczas pisania korzystamy z baz medycznych takich jak PubMed, szukamy wypowiedzi ekspertów, a obok tego przeszukujemy źródła encyklopedyczne (np. Wikipedia). Zaprszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności.

Nasze media społecznościowe

Więcej informacji: